Sveikata

Balandžio 7-oji Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuojama Pasaulinė sveikatos diena. Šią dieną PSO sutelkia dėmesį į problemas, turinčias didelę įtaką žmonių sveikatai visame pasaulyje.  2022 Pasaulinė sveikatos diena koncentruojasi į reikiamus imtis veiksmus, siekiant išlaikyti žmones bei pačia planetą sveikesniais ir kurti visuomenę, kuri koncentruotųsi į ilgalaikę gerovę.

Kokius įpročius turime ugdytis, norėdami prisidėti prie sveikesnio pasaulio? Sekite patarimus, kurie padės palaikyti ne tik jūsų sveikatą, bet ir mažinti aplinkos taršą.

 

Vanduo. Gerkite mažiau gaiviųjų gėrimų, kadangi jų sudėtyje dažnai aptinkamas žmogaus sveikatai kenksmingas cukraus kiekis, kuris ne retai 100 ml gali siekti net 11 g! Mažesnėse talpose įprastai gėrimo kiekis siekia 500 ml, tad atsigaivinus tokiu gėrimu savo organizmą papildote 55 g cukraus. Suaugusiems asmenims rekomenduojama per dieną neviršyti 30 g cukraus, tad vartodami gaiviuosius gėrimus rizikuojate dienos cukraus normą viršyti net dvigubai. Gerai žinoma, kad per didelis cukraus kiekio vartojimas yra antro tipo cukrinio diabeto bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų (ŠKL) rizikos veiksnys. Plastikinės bei aliuminės talpyklos, kuriose parduodami gaivieji gėrimai, gali irti net nuo 200 iki 500 metų! Dėl šios priežasties, tausodami aplinką bei savo organizmą, įsigykite daugkartinio naudojimo vandens gertuves, kurios padės ugdyti sveikus vandens gėrimo įpročius ir sumažins plastiko taršą.

Aktyvumas. Per savaitę rekomenduojamas vidutinio intensyvumo fizinio aktyvumo laikas 150-300 min, intensyvaus – 75-150 min. Fizinis aktyvumas padeda išvengti ŠKL, metabolinių susirgimų bei onkologinių ligų. Taip pat aktyvus judėjimas teigiamas veikia emocinę sveikatą – mažina nerimo bei depresijos epizodus, nuotaikų svyravimus. Dėl šios priežasties rekomenduojama, esant galimybei, keliones automobiliu iškeisti ėjimą pėsčiomis, o tolimesnius maršrutus rinktis važiuoti dviračiu. Taip ne tik stiprinamas organizmas, tačiau ir tausojama aplinka. Automobilių išmetamosios dujos savo sudėtyje turi kenksmingų junginių, kurie didina kvėpavimo takų susirgimų tikimybę. Vienas iš jų – anglies monoksidas (CO). Šis junginys yra bespalvis bei bekvapis, tačiau įkvėptas jis lengvai išnešiojamas su krauju po organizmą, kuriame žaloja organus. Automobilių išmetamosios dujos taip pat atmosferoje didina šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bei kelia klimato atšilimo grėsmę. Tad iškeisdami bent dalį savo kelionių automobiliu į ėjimą pėsčiomis ar važiavimą dviračiu prisidėsite ne tik prie savo sveikatos stiprinimo, bet ir prie aplinkos tausojimo.

Planuokite meniu. Prieš eidami apsipirkti pasiruoškite pirkinių sąrašą. Tokio sąrašo sekimas padeda pirkti tik reikiamus produktus, tad išvengiama perteklinio maisto pirkimo, kuris neretai sugenda ir turi būti išmetamas: Europoje net 30 % nupirkto maisto yra nesuvartojama. Taip pat suplanavus savaitės meniu nereikia sukti galvos dėl idėjų vakarienei: dažnai trūkstant ingredientų pasirenkamas lengvesnis kelias valgius užsisakant iš greito maisto restoranų. Puikiai žinoma, kad tokio tipo valgiai turi mažai naudos žmogaus organizmui, o neretai būna greitųjų angliavandenių bei riebalų šaltinis. Šios maistinės medžiagos ilgainiui didina blogojo cholesterolio kiekį organizme bei ŠKL riziką. Tad pirkinių sąrašas yra puiki priemonė, padedanti apsisaugoti nuo perteklinio vartotojiškumo bei skatinanti sveikesnę mitybą.

Šie išvardinti patarimai yra puiki pradžia, siekiant gerinti ne tik savo sveikatą, bet ir tausoti aplinką, nuo kurios priklauso ir mūsų gyvenimo gerovė. Minint Pasaulinę sveikatos dieną, linkime išdrįsti imtis pokyčių, vedančių prie jūsų ir aplinkinių sveikatos gerinimo.

Dalintis