Kvėpavimo takų stiprinimas

Sausas kosulys: kodėl jis atsiranda ir kaip su juo kovoti?

Sausas kosulys – ne itin sunki būklė, tačiau jis gali būti labai varginantis. Kai kosulys tęsiasi ne vieną dieną, esame priversti ieškoti jo priežasčių ir norime greičiau palengvinti atsikosėjimą.

Ar verta sausą kosulį slopinti, ar reikia jį skatinti – kaip sausas kosulys gyja greičiau?

Kada kosėjama sausai

Kosulys yra apsauginis refleksas, kuris padeda iš organizmo pašalinti dirgiklius. Esant sausam kosuliui žmogus tarsi neatsikosėja, tačiau iš kvėpavimo takų šio proceso metu vis tiek gali būti šalinamos dulkės, kiti teršalai. Tokio tipo kosulys paprastai būdingas virusinių kvėpavimo takų pradžioje.

Sausas kosulys, ypač naktimis ir rytais, gali būti ir gaztroezofaginio refliukso ligos simptomas, kai gulint skrandžio rūgštis pakyla ir dirgina gleivinę. Sausas kosėjimas būna sukeltas ir atipinių bakterijų (mikoplazmų, chlamidijų). Tuomet žmogus kosėja ilgai – kelias savaites ar netgi mėnesius, o kosulys tai išnyksta, tai vėl atsiranda. Tokių ligų gydymas yra kompleksinis, o kosulys išnyksta gydant pirminę jį sukėlusią ligą.

Peršalimo ligos yra įprastas ir dažnas vaikų palydovas. Dėl infekcinių ligų vaikai kosėja po 5-8 kartus per metus vidutiniškai po 7-9 dienas kiekvieną kartą. Tokiais periodais vaikai sukosėja iki 140 kartų per dieną. Nuolat pasikartojantis, reguliarus sausas kosulys gali būti būdingas nervingiems vaikams. Įprotis nuolat pakosėti gali išsivystyti ir pas suaugusiuosius.

Sausą kosulį palengvinančios natūralios priemonės

Kaip elgtis atsiradus sausam kosuliui, ar verta jį slopinti? Kadangi kosėjant organizmas valosi, slopinti šio reflekso nereikėtų, nebent kosulys yra labai stiprus ir varginantis. Tačiau nereikėtų ir griebtis atsikosėjimą lengvinančių priemonių, nes sausas kosulys tik paūmės. Atsikosėjimą lengvinančių priemonių galima imtis, kai kosulys jau tampa drėgnesnis.

Apskritai ūmus kosulys gali tęstis iki dviejų-trijų savaičių. Jeigu jis tęsiasi ilgiau arba sunkėja – reiškia, reikia rimčiau susirūpinti.

Kaip gydyti konkretų kosulio tipą, geriausiai patartų gydytojas. Tačiau yra natūralių priemonių, kurios gali greitai pagelbėti atsiradus sausam kosuliui, nesukeldamos šalutinių poveikių. Jeigu kosulys kartojasi, o specifinių jį sukeliančių ligų nėra diagnozuojama, o taip pat kosulio prevencijai reikėtų nerūkyti, vengti dulkių, stengtis ilgai nekvėpuoti šaltu oru, gerti šiltus skysčius. Tai pat palanku drėkinti patalpų, kuriose leidžiama daugiausia laiko, orą, nes sausas oras išsausina gleivines ir jos būna lengvai sudirginamos. Reikėtų saugotis vėjo, vengti alergijų sukėlėjų, kiek įmanoma sumažinti buityje ir maiste naudojamų cheminių medžiagų. Vaistus vartoti reikėtų tik esant tokiai būtinybei. Naktimis sausas kosulys sumažėja, jeigu gulima aukščiau padėjus galvą. Apsirgus ūmaus kosulio švelninimui padeda imbiero arbata, šiltas vanduo su medumi ir citrinų sultimis, česnakas. Šiltos vaistažolių, ypač čiobrelių, arbatos itin tinka kosulio gydymui.

Kosulį galima gydyti natūralios sudėties sirupais, turinčiais čiobrelių, pušies žievės ir pumpurų, trauklapio, svarainio ekstraktų. Šie sirupai gydo skirtingo tipo kosulį, kovoja su infekcijomis, mažina uždegiminius procesus ir dirginimą, stimuliuoja imuninę sistemą. Jeigu norite apie juos sužinoti daugiau, spauskite čia.

Dalintis