Širdies sveikata

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) Lietuvoje yra plačiai paplitusios, o pagal sergamumą mūsų šalis priklauso aukštos rizikos zonai. Deja, tačiau Lietuvoje ŠKL yra atsakinga už daugiau nei pusę visų mirčių per metus. ŠKL gali nulemti daugelis faktorių, tačiau yra išskiriami trys pagrindiniai rizikos veiksniai: dislipidemija, arterinė hipertenzija ir rūkymas. Dislipidemija yra nenormalus kraujo riebalų santykis, kurį sudaro trigliceridų, mažo tankio lipoproteinų (MTL, blogojo cholesterolio) padidėjimas ir didelio tankio (DTL, gerojo cholesterolio) sumažėjimas.

Cholesterolio kiekių normos kraujo plazmoje:

o                    Bendras cholesterolis < 5,2 mmol/l

o                    MTL < 4 mmol/l

o                    DTL > 1mmol/l

o                    Trigliceridai <2 mmol/l

MTL yra laikomi aterogeniškais lipoproteinais, kadangi jų perteklius yra linkęs nusėsti kraujagyslių sienelėse bei formuoti aterosklerozines plokšteles. Šių plokštelių sankaupos mažina kraujagyslių spindį, blogina kraujo pratekėjimą. Ypač pavojingos aterosklerozės pasekmės – išeminės ligos, kaip miokardo infarktas ir insultas.

Padidėjusį blogojo cholesterolio kiekį kraujyje mažina ir natūralios priemonės – raudonosiomis mielėmis fermentuoti ryžiai. Šių ryžių ekstraktas ypatingas, kadangi jo sudėtyje randami MTL gamybą kepenyse mažinantys junginiai monakalonai. Aktyviausias iš šių junginių monakolinas K dažnai vadinamas natūraliu statinu – jo struktūra yra identiška lovastatinui, o poveikis cholesterolio mažinimui įrodytas moksliniais tyrimais. Raudonųjų mielių ryžiuose be monakolinų aptinkama ir nesočiųjų riebalų rūgščių, sterolių bei izoflavonoidų, kurie veikdami kompleksiškai stiprina monakolino K poveikį. Raudonųjų mielių ryžių preparatai yra dažnas žmonių, netoleruojančių cheminių statinų ar siekiančių išvengti šių vaistų pašalinių reiškinių, pasirinkimas. Nors monakolino K struktūra yra identiška lovastatinui,  raudonosiomis mielėmis fermentuotų ryžių preparatai neretai yra geriau toleruojami dėl savo natūralios kilmės.

Esant nustatytai aterosklerozei svarbu ne tik mažinti cholesterolio kiekį, bet taip pat pasirūpinti savo kraujagyslėmis. Flavonoidai yra natūralūs junginiai, randami vaisiuose, uogose, arbatoje bei pasižymintis stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Flavonoidai geba stabdyti aterosklerozės vystymąsi, uždegiminius procesus bei slopinti trombų formavimąsi. Todėl siekiant apsaugoto savo kraujagysles, rekomenduojama į mitybos racioną įtraukti minėtų produktų ar flavonoidų maisto papildų.

Tad, padidėjęs cholesterolio kiekis yra paplitęs Lietuvoje, o jo neigiami padariniai kardiovaskulinės sistemos sveikatai gali būti ypač pavojingi. Dėl šios priežasties svarbu nenumoti ranka į pablogėjusius kraujo riebalų rodiklius ir imtis tinkamų veiksmų. Šių rodiklių kiekį grąžinti į normą gali padėti raudonosiomis mielėmis fermentuoti ryžiai, kurių sudėtyje esantis monakolinas K padeda palaikyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje. O esant aterosklerozės rizikai rekomenduojama kraujagyslių sienelių apsaugai pasitelkti flavonoidus.

Dalintis