Vitaminas D
Imuniteto stiprinimas, Vitaminai ir mineralai

12 dažniausių vitamino D trūkumo požymių ir kaip juos atpažinti

Vitaminas D yra viena svarbiausių maistinių medžiagų, kurių organizmui reikia tinkamam kaulų, raumenų, imuninės sistemos ir daugelio kitų procesų veikimui. Jis padeda organizmui įsisavinti kalcį ir fosforą, palaiko nervų sistemos bei raumenų funkcijas. Deja, daugelis žmonių, ypač gyvenančių šalto klimato šalyse, kur saulės mažai – kenčia nuo vitamino D trūkumo. Ne išimtis ir Lietuva, todėl šiame straipsnyje norime pakalbėti apie tai kaip pasireiškia vitamino D trūkumas ir kada vertėtų pasidaryti vitamino D tyrimą.

Į kokius simptomus atkreipti dėmesį?

 

Vitamino D trūkumo simptomai gali būti įvairūs, kartais jie persidengia su kitų sveikatos problemų simptomais, tačiau jei vitamino D papildų niekuomet negeriate, o šiame sąraše rasite bent 2–3 jums tinkamus simptomus – tikrai verta atlikti vitamino D tyrimą bet kurioje poliklinikoje ir išsiaiškinti, ar jums jo pakanka.

 

  1. Dažnas nuovargis

Nors įprastai šis simptomas siejamas su geležies stoka, nuolatinis energijos trūkumas ir nuovargis taip pat gali būti susijęs ir su vitamino D stoka.

  1. Silpni ir trapūs kaulai

Vitaminas D yra būtinas kalcio pasisavinimui, todėl jo trūkumas gali lemti osteoporozę ar kaulų suminkštėjimą (osteomaliaciją). Tai dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje, tačiau vis dažniau kalcio bei vitamino D trūksta ir jauniems žmonėms.

  1. Dažnos infekcijos

Šis vitaminas palaiko imuninės sistemos veiklą, tad jo trūkumas gali padidinti peršalimo, gripo ir kitų infekcijų tikimybę.

  1. Raumenų skausmai

Ypač jei gydytojai neranda priežasties, o kaklo ar pečių įtampą „nurašo“ ilgoms valandoms prie kompiuterio – pasitikrinkite, ar jūsų kraujyje yra pakankamai vitamino D.

  1. Depresija ir nuotaikos svyravimai

Nors oficialiai dar nepatvirtinta, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų depresiją ir nuotaikos svyravimus sieja su vitamino D trūkumu.

  1. Plaukų slinkimas

Hormoninis disbalansas ir uždegiminiai procesai, susiję su vitamino D trūkumu, gali skatinti plaukų slinkimą.

  1. Lėtas žaizdų gijimas

Šio vitamino trūkumas gali stabdyti uždegiminių procesų reguliavimą ir sulėtinti audinių atsinaujinimą.

  1. Kaulų ir sąnarių skausmai

Kaip ir kalbant apie raumenis, vitamino D trūkumas gali sukelti lėtinius „nepaaiškinamus“ kaulų, sąnarių skausmus.

  1. Svorio priaugimas

Nors tai nėra tiesioginis požymis, kai kurie tyrimai rodo, kad vitamino D trūkumas gali būti susijęs su lėtesne medžiagų apykaita ir didesniu riebalų kaupimusi.

  1. Aukštas kraujospūdis

Tyrimai rodo, kad žemas vitamino D kiekis gali būti susijęs su hipertenzija, nes jis padeda reguliuoti kraujagyslių išsiplėtimą ir kraujo spaudimą.

  1. Prasta dėmesio koncentracija

Kai kuriems žmonėms vitamino D trūkumas gali pasireikšti sutrikusiu mąstymu, sumažėjusiu dėmesio koncentravimu ir atminties problemomis, pavyzdžiui, jei neatsimenate, ką ką tik pasakėte ar niekaip neįsimenate paštomato kodo, kurį ką tik perskaitėte telefone – vertėtų susirūpinti, kodėl taip suprastėjo atmintis.

  1. Gausiau prakaituojate

Neįprastai gausus prakaitavimas, ypač galvos srityje, gali būti vienas pirmųjų vitamino D trūkumo požymių. Žinoma, gausus prakaitavimas gali būti susijęs ir su skydliaukės problemomis ar lytine sveikata moterims, tačiau jei šiame sąraše radote ne vieną jums pažįstamą simptomą – verta apsvarstyti vitamino D trūkumo galimybę.

Kaip kasdien gauti pakankamai vitamino D?

Lietuvoje, kur saulės šviesos trūksta didžiąją metų dalį, vien tik natūraliu būdu gauti pakankamą vitamino D kiekį yra sudėtinga. Vis dėlto, tam tikri maisto produktai gali padėti:

  • Riebios žuvys (lašiša, skumbrė, tunas),
  • Kiaušinių tryniai,
  • Grybai (augę natūralioje saulės šviesoje),
  • D papildyti produktai (pienas, augaliniai gėrimai, sausi pusryčiai).

Kadangi su maistu ir iš saulės gauti pakankamą vitamino D kiekį yra sudėtinga, ypač mūsų šiaurietiškame klimate, yra rekomenduojama nuo rudens iki pavasario vartoti vitamino D papildus. Dėl optimalios dozės reikėtų pasitarti su jūsų gydytoju, tačiau įprastai suaugusiesiems rekomenduojama profilaktinė dozė yra 2000–4000 TV (tarptautinių vienetų) per dieną.

Stiprus vitamino D trūkumas turėtų būti gydomas gydytojo paskirta didesne papildo doze. O profilaktiniais tikslais galite rinktis jums malonios vartoti formos papildus (tabletes, skystą papildą, kapsules). Vis dažniau kalbama apie liposominio vitamino D naudą – liposomos, tai mikroskopiniai burbuliukai, kurių viduje yra įterptas reikiamas maisto papildas, šiuo atveju – vitaminas D. Dėl šios technologijos vitaminas D gali būti geriau įsisavinamas nei įprastos tabletės ar kapsulės formos papildai. Išbandykite tokius papildus patys, įsigiję mūsų liposominio vitamino D3 kapsules tiesiog internetu. Dėl papildo dozės pasikonsultuokite su savo gydytoju arba vadovaukitės rekomendacijomis, nurodytomis ant pakuotės.

Liposominis vitaminas d3

 

Dalintis