Miegas melatoninas
Lotos Pharma, Miegas ir nervų sistema

Melatoninas yra hormonas, kurį gamina smegenyse esanti kankorėžinė liauka. Nors melatoninas dažnai vadinamas „miego hormonu“, jo funkcijos yra daug platesnės ir apima ne tik miego kokybės gerinimą, bet ir bendros sveikatos palaikymą.

Melatonino fiziologinės funkcijos

Melatoninas sintezuojamas iš serotonino, kai akys reaguoja į sumažėjusį šviesos kiekį, todėl jo gamyba padidėja vakare, naktį. Šis hormonas reguliuoja cirkadinius ritmus, padeda organizmui prisitaikyti prie dienos ir nakties ciklų, signalizuodamas apie miego laiką.

Melatonino nauda sveikatai

Vienas iš svarbiausių melatonino privalumų yra miego kokybės gerinimas. Jis padeda užmigti greičiau ir palaiko gilesnį miegą, kuris yra būtinas organizmo atsistatymui. Be to, melatoninas turi stiprų antioksidacinį poveikį, apsaugantį ląsteles nuo oksidacinio streso ir stiprinantį imuninę sistemą.

Melatoninas ir miego sutrikimai

Melatoninas yra ypač naudingas tiems, kurie kenčia nuo nemigos ar kitų miego sutrikimų. Tyrimai rodo, kad melatonino papildai gali padėti greičiau užmigti ir pagerinti bendrą miego kokybę. Be to, melatoninas yra efektyvus gydant “jet lag” (laiko juostų pasikeitimo sindromą) ir pamaininio darbo sukeliamus miego sutrikimus, padėdamas organizmui greičiau prisitaikyti prie naujų miego ciklų.

Melatoninas miegui

Melatoninas ir psichinė sveikata

Melatoninas taip pat vaidina svarbų vaidmenį psichinės sveikatos palaikyme. Jo lygio svyravimai gali turėti įtakos nuotaikai ir emocinei būklei. Pavyzdžiui, žemas melatonino lygis yra susijęs su sezoniniu afektiniu sutrikimu (SAD), kuris pasireiškia nuotaikos pablogėjimu tamsiuoju metų laiku. Papildomai vartojamas melatoninas gali padėti subalansuoti šiuos nuotaikos svyravimus ir sumažinti depresijos simptomus.

Melatoninas ir kiti sveikatos aspektai

Nors melatoninas pirmiausia žinomas kaip miego hormonas, jis taip pat turi teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, padėdamas reguliuoti kraujospūdį ir užkirsti kelią širdies ligoms. Tyrimai taip pat rodo, kad melatoninas gali turėti apsauginį poveikį virškinimo sistemai ir netgi turi potencialą kovoti su tam tikrais vėžio tipais.

Natūralūs melatonino šaltiniai ir jo gamybos skatinimas

Melatonino lygį galima padidinti natūraliai, vartojant tam tikrus maisto produktus, tokius kaip vyšnios, riešutai, bananai, pomidorai. Gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sumažinta šviesa vakare, reguliarus fizinis aktyvumas ir teisinga miego rutina, taip pat gali padėti padidinti natūralų melatonino lygį organizme.

Melatonino papildai: vartojimas ir saugumas

Melatonino papildai yra plačiai naudojami. Svarbu tinkamai dozuoti ir naudoti melatoniną tik pagal rekomendacijas, nes per didelis kiekis gali sukelti šalutinius poveikius, tokius kaip galvos skausmas, pykinimas ir mieguistumas dieną. Be to, melatoninas gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, todėl prieš pradedant vartoti melatonino papildus, svarbu pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Good Sleep Spray melatoninas

Dalintis