Alkoholis kepenys
Kepenų sveikata, Lotos Pharma

Alkoholio vartojimas yra toks dažnas, kad žmonės gali net nesuvokti, kaip vienas bokalas alaus, vyno ar kokteilio veikia jų sveikatą. Alkoholis yra viso pasaulio kultūrinių tradicijų dalis, tačiau tai taip pat psichoaktyvi medžiaga, kuri chemiškai pakeičia organizmą visose jo sistemose. Kiekvienas turėtų suprasti ir žinoti šias pasekmes jau išgėręs pirmąjį alkoholio gurkšnį.

Joks alkoholio kiekis nėra saugus

Vienas ar du alkoholiniai gėrimai gali sutrikdyti organizmo pusiausvyrą, koordinaciją, impulsų kontrolę, atmintį ir sprendimų priėmimą, taip pat padidinti galimos traumos riziką. Per daug alkoholio taip pat gali išjungti smegenų dalis, kurios yra būtinos gyvybei palaikyti. Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali žymiai padidinti riziką susirgti gerai žinomomis kepenų ir kasos ligomis. Tačiau ne tik su jais – Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, ilgalaikis alkoholio vartojimas prisideda prie daugiau nei 200 skirtingų ligų ir traumų rūšių.

Ne visada alkoholio poveikį organizmui gali pajusti iš karto, bet jis prasideda nuo pirmo gurkšnio išgėrimo. Daugelis iš mūsų mano, kad kartais per pietus ar ypatingomis progomis taurė alaus ar vyno nėra didelis rūpestis. Tačiau bet koks suvartojamo alkoholio kiekis gali sukelti procesų grandinę, kuri sukelia nepageidaujamų pasekmių sveikatai. Kaip ir visi narkotikai, alkoholis gali pakenkti organizmui nuo pat pirmo karto, bet ypač jei jo geriama dideliais kiekiais ar reguliariai „mėgaujamasi“.

Nėra tokio dalyko kaip „saugus“ alkoholio vartojimo lygis! Tiesą sakant, žalingas alkoholio poveikis, pvz., rizika susirgti tam tikromis vėžio rūšimis, prasideda jau po mažiau nei vieno gėrimo per dieną. Kai kurie žmonės neturėtų išvis gerti, įskaitant: jaunesnius nei 20 metų, kaip apibrėžta įstatyme; pacientams, sergantiems tam tikromis ligomis ir vartojantiems vaistus, nėščiosioms ir kt.

Moterys taip pat turi didesnę riziką, kad alkoholis neigiamai atsilieps jų sveikatai. Kodėl? Alkoholis, kurį mes gauname, daugiausia yra kūno vandenyje, kurio suaugusio žmogaus organizme yra apie 60%, tačiau moters organizme vandens paprastai yra mažiau nei vyro. Jei to paties kūno svorio moteris ir vyras išgeria vienodą kiekį alkoholio, tikėtina, kad moters kraujyje alkoholio koncentracija bus didesnė.

Kepenu sveikata

Trumpalaikis alkoholio poveikis

Pakylėta nuotaika, laisvė, lengvumo jausmas, euforija – jausmai, kuriems dažniausiai vartojame alkoholį, yra tik paviršutiniškas ir greitai išgaruojantis poveikis. Po to alkoholis sukelia daug nemalonių pasekmių, tokių kaip:

* sulėtėjusi arba neaiški kalba,

* impulsyvus, nekontroliuojamas elgesys,

* pakinta klausa, regėjimas, suvokimas,

* koordinacijos praradimas,

* sunku susikaupti, priimti sprendimus,

* sąmonės netekimas arba atminties pablogėjimas („aptemimas“),

* su dehidratacija susiję simptomai: pykinimas, galvos svaigimas, galvos skausmas,

* pagirios.

Šie simptomai gali trukti neilgai, bet tai nereiškia, kad jie yra nereikšmingi. Impulsyvumas, koordinacijos praradimas ir nuotaikos svyravimai gali turėti įtakos sprendimui ir elgesiui, todėl gali atsirasti platesnių pasekmių, įskaitant nelaimingus atsitikimus, sužalojimus ir sprendimus, dėl kurių vėliau gailėsitės.

gerimas

Ilgalaikis alkoholio poveikis

Laikui bėgant alkoholis gali neigiamai paveikti beveik visas organų sistemas – ilgam ir, regis, nepastebimai jas pažeisti, susilpninti imuninę sistemą, kol organizmas atvedamas iki rimtos ligos diagnozės. Štai kas vyksta!

* Smegenys susitraukia. Per didelis alkoholio kiekis iš tikrųjų gali susitraukti smegenis, todėl ląstelės pasikeis ir netgi sumažės. Ir tai daro didelę įtaką gebėjimui mąstyti, mokytis ir atsiminti dalykus. Laikui bėgant gėrimas taip pat gali pažeisti priekines skilteles – smegenų dalį, atsakingą už vykdomąsias funkcijas, tokias kaip abstraktus samprotavimas, sprendimų priėmimas, socialinis elgesys ir veikla. Pokyčiai smegenyse taip pat gali paveikti emocijas, nuotaiką ir asmenybę, prisidėti prie nerimo, depresijos, bipolinio sutrikimo. Kadangi alkoholis mažina smegenų ir kūno ryšį, laikui bėgant pažeidžiama nervų sistema. Gali atsirasti rankų ir kojų dilgčiojimas ir tirpimas, gali atsirasti miego sutrikimų.

* Padidėja skrandžio rūgštingumas. Alkoholis dirgina skrandžio gleivinę, todėl jis išskiria virškinimo sultis. Kai susikaupia pakankamai rūgšties ir alkoholio, atsiranda pykinimas ir vėmimas. Ilgus metus vartojamas alkoholis gali sukelti skrandžio ir žarnyno opas, taip pat skrandžio gleivinės uždegimą – gastritą. Taip pat dirginama plonoji ir storoji žarna. Alkoholis sumažina įprastą maisto judėjimo per juos greitį – todėl gausus alkoholio vartojimas gali sukelti viduriavimą, kuris gali tapti ilgalaike problema. Pažeistas virškinamojo trakto audinys neleidžia žarnynui virškinti maisto ir tinkamai pasisavinti maistines medžiagas bei vitaminus, o tai ilgainiui gali sukelti netinkamą mitybą. Rėmens rizika taip pat didėja, nes alkoholis atpalaiduoja stemplės sfinkterį, kuris sulaiko rūgštį. Per didelis alkoholio vartojimas apskritai padidina riziką susirgti bet kokio tipo virškinimo organų vėžiu.

Širdis praranda ritmą. Vieną naktį gausiai išgėrus, gali sutrikti elektros signalai, dėl kurių širdis plaka tolygiai. Jei tai daroma daugelį metų, šie širdies ritmo pokyčiai tampa nuolatiniai ir sukelia aritmiją. O alkoholis gali labai pavargti širdį. Laikui bėgant dėl ​​to širdies raumuo suglemba ir išsitempia kaip sena guminė juosta. Širdis nebegali taip gerai pumpuoti kraujo, organizmas kenčia nuo deguonies trūkumo, o tai paveikia visas kūno dalis. Didėja rizika susirgti tokiomis su širdimi susijusiomis sveikatos problemomis kaip aukštas kraujospūdis, širdies nepakankamumas ir kitos ligos, infarktas, insultas. Kraujotakos sutrikimai gali paveikti ir plaučius – alkoholikams tris kartus dažniau pažeidžia plaučiai, taip pat gali išsivystyti užkimimas, kosulys, bronchitas, plaučių uždegimas.

* Sutrinka hormonų pusiausvyra. Kai alkoholis sutrikdo gležną organizmo hormonų pusiausvyrą, gali sutrikti viskas, ką jie kontroliuoja – nuo ​​lytinio potraukio iki maisto virškinimo greičio. Taigi, ilgalaikis gėrimas gali slopinti lytinių hormonų gamybą, sumažinti lytinį potraukį ir užkirsti kelią orgazmui, sumažinti vaisingumą ir sutrikdyti kitas reprodukcines funkcijas. Nėščios moterys, vartojančios alkoholį, yra ypač pavojingos sau ir savo vaikams. Kadangi alkoholis daro toksišką žalą kasai ir kepenims, sutrinka ir hormono insulino veikimas. Pažeista kasa gali neleisti organizmui gaminti pakankamai insulino, kad galėtų panaudoti cukrų. Tai gali sukelti hiperglikemiją arba per daug cukraus kraujyje. Jei organizmas negali valdyti ir subalansuoti cukraus kiekio kraujyje, gali atsirasti daugiau su diabetu susijusių komplikacijų ir šalutinių poveikių.

* Klausa pablogėja. Neigiamas alkoholio poveikis nusidriekia iki ausų, tai yra net paveikia klausą, nors neaišku, kaip tiksliai tai vyksta. Gali būti, kad alkoholis sutrikdo garsą apdorojančią smegenų dalį. Arba tai gali pažeisti nervus ir mažus plaukelius vidinėje ausyje, kurie padeda girdėti. Kad ir kaip atsitiktų, geriant reikia išgirsti garsesnį garsą. Ir laikui bėgant jis gali tapti nuolatinis. Ilgalaikis gausus gėrimas netgi yra susijęs su klausos praradimu.

Ką reiškia blogas įprotis?

Nors tam įtakos turi daugelis veiksnių, vidutinis alkoholio pašalinimo metabolizmo greitis yra maždaug vienas gėrimas per valandą. Kai geriate alkoholį, jis greitai absorbuojamas skrandyje ir plonojoje žarnoje. Iš ten jis patenka į kraują ir keliauja į kepenis. Kepenys išskiria fermentus, kad suskaidytų alkoholį. Šis procesas gamina medžiagas, kurios yra daug kenksmingesnės nei alkoholis. Didelis šių medžiagų kiekis gali pažeisti kepenų ląsteles ir sukelti rimtą kepenų ligą. Be to, kepenys vienu metu gali apdoroti tik nedidelį alkoholio kiekį, priversdamos jo perteklių cirkuliuoti visame kūne – ir dėl to sutrikdyti bei pažeisti visas mūsų organų sistemas.

Hepasan forte kepenims

Dalintis