Sloga – dažnas vėsesnių dienų palydovas, į draugiją besiprašantis be pakvietimo. Visgi jai aplankius derėtų žinoti, jog sloga – tik bendrinis pavadinimas, o jos kilmę ir konkrečią rūšį gali padėti nuspėti nosies sekretas. Pagal šias ypatybes parenkamas ir gydymas, padedantis greičiau atsikratyti nemalonia slogos viešnage.
Kiekvieną dieną nosyje gaminamas tam tikras sekretas, turintis svarbią funkciją – sukurti apsauginį barjerą ir sulaikyti įvairias patogenines medžiagas nuo patekimo į organizmą. Normalios nosies išskyros yra perregimos ir vandeningos, o jų per dieną gali pasigaminti net 1,5 litro. Skaidrus sekretas taip pat būdingas alerginiam rinitui ar uždegiminio proceso pradžiai.
Baltas nosies sekretas būdingas virusinei infekcijai. Šią spalvą jis įgauna dėl su užsikrėtimu kovojančių baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų. Žuvusios šios ląstelės patenka į sekretą ir yra pašalinamos. Baltos išskyros yra tirštesnės už perregimas ir dažnai pasireiškia kartu su nosies užgulimu.
Išskyros gali tapti geltonomis augant leukocitų ir jų gaminamų fermentų kiekiui sekrete. Tai rodo didėjantį organizmo atsaką į stiprėjančią infekciją. Kartu su geltonos spalvos sekretu gali pasireikšti ir kiti peršalimo simptomai: pakilusi temperatūra, galvos skausmas, silpnumo jausmas ir kt.
Žalios spalvos išskyros, dažnai vadinamos pūlinga sloga, rodo didelį kiekį žuvusių baltųjų kraujo kūnelių, nosies dengiamojo audinio ląstelių. Jei kartu su žaliu sekretu pasireiškia veido tempimas ar skausmas kaktoje, sinusų srityje, aukšta temperatūra, blogas burnos kvapas, simptomai tęsiasi ilgiau nei 10 dienų ir nesilpsta, galima įtarti, jog susirgimas perėjo į bakterinę sinusų infekciją. Tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Kadangi nosies sekretas keičiasi ligos eigoje, rekomenduojama tik pastebėjus pirmus slogos simptomus, t.y. tirštesnes baltas išskyras, nedelsti bei imtis priemonių.
Nosies landas rekomenduojama plauti jūros vandeniu – taip ne tik drėkinama nosies gleivinė, mažinamas užgulimas, bet ir kartu išplaunami susirgimą sukėlę virusai. Siekiant slopinti uždegiminius procesus bei nosies užgulimą, rekomenduojama rinktis hipertoninį jūros vandenį su eukaliptų ekstraktu bei pipirmėčių eteriniu aliejumi. Tokios natūralios priemonės yra saugios vartoti ilgą laiką ir suteikia organizmui įvairiapusę naudą. Išvengti pūlingos slogos taip pat gali padėti nuo seno žinomas antiseptikas arbatmedis, pasižymintis antimikrobinėmis savybėmis. Tyrimų duomenimis arbatmedžio eterinio aliejaus aktyvus junginys terpen-4-olis turi antibakterinių, antivirusinių, priešgrybelinių savybių. Šis junginys taip pat didina imuninių ląstelių aktyvumą taip padėdamas organizmui greičiau įveikti infekciją.