Nemaloni moterų tema, apie kurią kalbėti būtina – cistitas
Šlapimo takų infekcija yra viena iš labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje – pasak bendrosios praktikos gydytojų, kai kuriems pacientams jos yra dažnesnės nei sloga ar kosulys.
Dėl anatominių šlapimo pūslės uždegimo ar cistito priežasčių moterys yra ypač jautrios šlapimo takų infekcijoms. Vienas iš įtaką darančių veiksnių yra tas, kad moters šlaplė yra trumpesnė, tai leidžia bakterijoms greičiau patekti į šlapimo pūslę, o šlaplės anga yra arti išangės ir makšties. Šios infekcijos vyrams pasitaiko ne taip dažnai kaip moterims, tačiau gali būti rimtesnės. Dažniausios šlapimo takų infekcijų priežastys yra bakterijos, esančios kiekvieno žmogaus virškinamajame trakte. Moterims 85% iš jų yra žarnyno lazdelės (Escherichia coli), patenkančios į šlapimo takus.
Kaip atpažinti šlapimo takų infekciją?
Pirmieji simptomai sukelia nuolatinį norą eiti į tualetą, nors šlapimas beveik neišsiskiria. Taip pat gali būti juntamas skausmas apatinėje pilvo dalyje arba šlaplėje, nes dažniausiai uždegimas pasireiškia šlapimo pūsle. Šlapimas tampa drumstas, retais atvejais šlapime yra kraujo mišinio. Moterys labai dažnai skundžiasi deginančiu pojūčiu, kuris pasireiškia stipriais apatinės pilvo dalies skausmais. Visus šiuos nemalonius pojūčius gali lydėti karščiavimas su šiek tiek padidėjusia temperatūra. Visi šie simptomai yra labai nemalonūs ir varginantys.
Kas prisideda prie šlapimo takų infekcijų?
Tai gali sukelti netinkama higiena, dėvimi sintetiniai apatiniai drabužiai, peršalimas, imuniteto susilpnėjimas, nepakankamas skysčių vartojimas, šlapimo nelaikymas ar kateterio naudojimas, diabetas. Šlapimo takų infekcija taip pat pastebima moterims po menopauzės, kai makšties gleivinėje sumažėja naudingųjų bakterijų ir plonėja šlapimo pūslės sienelės.
Jaunos, lytiškai aktyvios ar nėščios moterys dažniau suserga, kai jų gimda suspaudžia šlapimo pūslę ir sukelia šlapimo nelaikymą, arba kai pastebimas hormonų susilpnėjimas.
Kaip gydyti šlapimo takų infekcijas?
Nors bendra moters sveikata yra svarbi ir kai gerai veikia imuninė sistema, kartais šlapimo takų infekcijos pasikartoja ir ne visada įmanoma rasti natūralų paaiškinimą, kyla klausimas, kaip jas gydyti?
Yra situacijų, kai šeimos gydytojas skiria antibiotikus, tačiau dažniausiai pirmas pasirinkimas yra spanguolių ar D-mannozės turintys preparatai. Iš pradžių gali atrodyti, kodėl turėtumėte naudoti spanguolių preparatus, jei galite tiesiog valgyti spanguoles. Tai galima padaryti, tačiau valgydami spanguoles negalime absorbuoti visų svarbių medžiagų, nes didžioji dalis veikliųjų medžiagų yra spanguolių odelėse, kurių žmogaus virškinimo traktas nesugeba suskaidyti. D-manozė neleidžia bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų sienelių, o bakterijos, kurios jau spėjo prisitvirtinti, „nuplėšiamos“ ir išsiskiria su šlapimu. Daugybė tarptautinių tyrimų parodė, kad d-manozė taip pat veikia kaip prebiotikas, didindamas „gerųjų“ bakterijų dauginimąsi. Spanguolės yra viena iš geriausiai žinomų vaistų, kuriuos sukuria pati gamta, o jų sudedamosios dalys, tokios kaip benzoinė rūgštis, proantocianidinai, vitaminas c, yra puikus pagalbininkas kovojant su šlapimo takų infekcijomis. Vartojant spanguolių preparatus, šlapimo pH tampa rūgštesnis, o spanguolėse yra antibakterinį poveikį turinčios medžiagos – hipūro rūgšties, kuri neleidžia bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų sienelių ir jas pašalina iš organizmo. Labai svarbu, kokios spanguolių veislės – stambios spanguolės ar laukinės spanguolės yra naudojamos gaminant preparatus ir kaip spanguolės yra apdorojamos, nesvarbu, ar jos išsirinktos, ar ne. Spanguolių liofilizacija užtikrina maksimalų veikliųjų medžiagų išsaugojimą.