Dirgliosios žarnos sindromas – mažai žinoma, bet vis daugiau žmonių kamuojanti liga. Ji ypač būdinga gana jauniems žmonėms, kurie gyvena įtemptą, streso, skubėjimo kupiną gyvenimą. Kas tai per liga ir kaip ją atpažinti?
Ar yra priemonių, kurios gali palengvinti būklę susidūrus su šiuo sindromu?
Priežastys glūdi psichologinėje būklėje
Jeigu ėmėte pastebėti, jog beveik visą laiką jaučiate vienokį ar kitokį su virškinimo traktu susijusį nemalonų jausmą, tai gali būti ženklas, jog susidūrėte su dirgliosios žarnos sindromu. Dirgliosios žarnos sindromas – tai lėtinis žarnyno veiklos sutrikimas, sukeliantis įvairius ir beveik nuolatinius nemalonius pojūčius. Šios ligos priežastys dar nėra aiškiai nustatytos. Tačiau pastebima, kad jai įtaką daro psichologiniai veiksniai, o būtent – nuolatinis stresas, skubėjimas, įtampą keliantys gyvenimo pokyčiai, įvairūs psichologiniai sunkumai, traumos, depresija. Tai sutrikdo virškinamojo trakto veiklą.
Dirgliosios žarnos sindromo atsiradimas siejamas ir su netinkama mityba – tiek nekokybiško maisto vartojimu, nereguliaria mityba, tiek su nesubalansuotų dietų laikymusi. Alkoholis, rūkymas, gazuoti ar kofeino turintys gėrimai taip pat paskatina sindromo atsiradimą.
Dirgliosios žarnos sindromo simptomai yra pasikartojantys įvairaus stiprumo ir pobūdžio pilvo skausmai, taip pat tuštinimosi pokyčiai – kartojasi viduriavimas (dažniau moterims) arba vidurių užkietėjimas (dažniau vyrams). Sindromas diagnozuojamas, jeigu pilvo skausmai per pastaruosius 3 mėnesius kartojasi bent dieną per savaitę. Dėl padidėjusio skausmo suvokimo žarnų judesiai tampa skausmingi. Gali pūsti pilvą, skaudėti tuštinantis, atsiranda tempimo, nevisiško pasituštinimo jausmas, išmatose gali būti gleivių. Gali pykinti, sutrikti miegas, varginti raumenų, galvos, krūtinės skausmai, atsirasti kitų su virškinamuoju traktu nesusijusių nusiskundimų. Atliekant tyrimus, akimi matomų pažeidimų ar pakitimų nėra pastebima.
Gydymas – nuo gyvenimo būdo pokyčių
Dėl jaučiamų simptomų reikėtų kreiptis ir konsultuotis su gydytoju. Tačiau taip pat paranku žinoti, kokios natūralios priemonės gali palengvinti būklę esant dirgliosios žarnos sindromui, ir kokie gyvenimo būdo pokyčiai yra reikalingi, kad ši liga negadintų gyvenimo. Kadangi stresas – viena svarbiausių sindromo priežasčių, nenuostabu, kad ir dirgliosios žarnos sindromo gydymas turi prasidėti nuo streso mažinimo. Kasdienių įpročių keitimas – vienas esminių veiksnių, kuriuos tikrai rekomenduos ir gydytojas.
Taigi pirmiausia, pajutus simptomus reikia stebėti savo būkles, pastebėti stresą sukeliančias situacijas, savo psichologinę būseną. Reikėtų kiek įmanoma vengti visų streso šaltinių, laikytis reguliaraus dienos režimo, pertvarkyti savo dienotvarkę taip, kad nereikėtų niekur per daug skubėti, rastumėte laiko atpalaiduojantiems užsiėmimams: pasivaikščiojimams, skaitymui, kūrybinėms veikloms. Galima pasimokyti įvairių atsipalaidavimo, streso neutralizavimo technikų, meditacijos. Gelbsti ir reguliarus fizinis aktyvumas, ypač joga, plaukimas, važinėjimas dviračiu, vaikščiojimas gryname ore.
Dirglios žarnos sindromo būkles gali palengvinti tokios natūralios priemonės, kaip balkšvojo gysločio, vaistinių ramunėlių, kmynų, pankolių, pipirmėtės, melisos, valerijono, liepžiedžių arbatos.
Reikia vengti uždegimą sukeliančio, alergizuojančio maisto: pasterizuoto pieno ir jo produktų, glitimo turinčio maisto, pridėtinio cukraus ir baltųjų miltų, kofeino ir alkoholio, kiaušinių, riešutų, jūros gėrybių, aštraus maisto, svogūnų. Reikėtų vengti ir sojų granulių, pastilių, kramtomosios gumos, medaus, fruktozės, obuolių, kriaušių, persikų, slyvų ir kitų kaulavaisių, mangų, razinų ir kitų džiovintų vaisių, grybų, pupų, kopūstų. Tinka avižos, ryžiai, spelta, soros, bolivinės balandos, pieno produktai be laktozės, agurkai, pomidorai, salotos, morkos, bulvės, kukurūzai, citrusiniai vaisiai, bananai, uogos, vynuogės, sojų varškė. Virškinimo funkcijas palankiai veikia raugintas maistas, kefyras, gira. Racione turi būti daug skaidulų turinčio maisto. Valgyti reikia lėtai, gerai sukramtant, tuo metu neužsiimant jokiais kitais dalykais.
Pilvo skausmus, spazmus efektyviai mažina, virškinimo procesus gerina natūralios sudėties preparatai, turintys pipirmėčių ir pankolio eterinių aliejų. Daugiau apie juos galite sužinoti paspaudę šią nuorodą.