Geležis anemija
Lotos Pharma, Vitaminai ir mineralai

Anemija gali turėti keletą priežasčių, tačiau geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs. Ir dažniausiai geležies stokos anemija išsivysto per mėnesius – kol organizmas išnaudoja savo atsargas. Žinoma, pamažu atsiranda ir simptomai, prastėja gyvenimo kokybė. Kaip kuo greičiau atpažinti geležies anemiją ir jos išvengti?

Be hemoglobino trūksta deguonies

Paprastai organizmas gauna nuolatinį geležies srautą su maistu, kurį valgome. Kūnas kaupia perteklių, kad būtų prieinamas, kai reikia hemoglobino gamybai. Hemoglobinas yra raudonųjų kraujo kūnelių medžiaga, kuri leidžia jiems pernešti deguonį visame kūne.

Geležies stokos mažakraujystė išsivysto, kai organizmas greičiau išnaudoja atsargas, nei jos gali pasipildyti, arba kai sulėtėja geležies įsisavinimas į mūsų sistemą. Tai vyksta trimis etapais:

1) atsargos yra išeikvotos: šiame etape geležies atsargos naujam hemoglobinui ir raudoniesiems kraujo kūnams gaminti mažėja, bet dar nepaveikė raudonųjų kraujo kūnelių;

2) kaulų čiulpai gamina mažiau raudonųjų kraujo kūnelių: kadangi geležies atsargos yra mažos ir hemoglobino trūksta, pakinta normalus naujų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymo (eritropoezės) procesas. Vystosi vadinamoji geležies trūkumo eritropoezė, kartais vadinama latentiniu geležies trūkumu;

3) atsiranda stokos anemijos simptomai: hemoglobino koncentracija sumažės žemiau normos ir išsivystys geležies stokos anemija, kurią galima pastebėti jau po pirmųjų simptomų.

Dažni geležies stokos anemijos simptomai

Geležies trūkumo simptomai paprastai vystosi palaipsniui ir iš pradžių gali būti lengvi, tačiau laikui bėgant blogėja, jei jie negydomi. Geležies trūkumo simptomai gali būti nejaučiami. Pavyzdžiui, jei moteriai išsivysto geležies mažakraujystė, be to, per ilgą laiką organizmas yra linkęs prisitaikyti ir nėra simptomų. Pasitaiko, kad geležies trūkumo faktas paaiškėja tik atlikus laboratorinius tyrimus ir geležies kiekiui pasiekus anemijos rodiklį.

Dėl geležies trūkumo organizme pernešama mažiau deguonies, dažniausios pasekmės ir pirmas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra dusulys ir/ar didelis nuovargis. Deguonies trūkumas smegenyse, kurį sukelia anemija, gali paveikti smegenų veiklą, sukelti prastą nuotaiką, nerimą, neramumą ir net depresiją.

Kiti galimi simptomai:

  • silpnumas, mieguistumas,
  • širdies plakimas ir dusulys dėl fizinio krūvio,
  • odos ir gleivinių blyškumas,
  • pagreitėjęs širdies plakimas,
  • krūtinės skausmas,
  • galvos svaigimas,
  • šaltkrėtis, šaltos rankos ir kojos,
  • galvos skausmas,
  • nesugebėjimas ilgai susikaupti,
  • trapūs nagai, įdubę nagai – liaudyje vadinami „šaukšteliais“ (šoniniai nagų kraštai iškilę, bet nago centras įspaustas),
  • nelygumas burnos kampučiuose, liežuvio galo skausmas,
  • prastas apetitas,
  • padidėjęs plaukų slinkimas,
  • noras valgyti nevalgomus dalykus, tokius kaip ledas, popierius, kreida, molis ir kt.

Gelezis

Kam gresia didesnė rizika?

Yra kelios žmonių grupės, kurioms gresia didesnė geležies stokos anemijos rizika, ir ja serga įvairaus amžiaus žmonės.

* Vaikams ir paaugliams. Gali susirgti kūdikiai nuo 6 mėnesių iki 12 mėnesių. Kūdikiai gimsta su geležimi iš savo motinos, tačiau šios geležies atsargos baigiasi po keturių ar šešių mėnesių. Kūdikiai, kurie maitinami tik krūtimi arba geria nepastiprintą mišinį, gali negauti pakankamai geležies. Rizika išlieka ir vaikams nuo vienerių iki dvejų metų. Dėl augimo pirmaisiais gyvenimo metais vaikui geležies kilogramui kūno svorio reikia beveik šešis kartus daugiau nei suaugusiam žmogui. Sparčiai augantys paaugliai taip pat gali greičiau išeikvoti savo geležies atsargas, todėl jiems gresia geležies trūkumas.

* Moterys. Vaisingo amžiaus moterys labiau rizikuoja dėl menstruacijų, taip pat gimdymo metu netenkamo kraujo kiekio. Geležies kiekį taip pat reikia atidžiai stebėti nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

* Suaugusieji, vyresni nei 65 metų. Vyresnio amžiaus žmonės gali negauti tiek geležies, kiek jiems reikia, nes jie valgo mažiau.

Nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus, geležies anemija linkusi išsivystyti po operacijų, traumų, greito kraujo netekimo ar dažno kraujo donorystės, taip pat pacientams, sergantiems tam tikromis lėtinėmis sveikatos ligomis, kaulų čiulpų sutrikimais ar autoimuniniais sutrikimais. Geležies pasisavinimą žymiai pablogina įvairios sveikatos būklės, ypač įvairios virškinimo trakto ligos: opinis kolitas, celiakija, dirgliosios žarnos sindromas, Helicobacter pylori infekcija skrandyje ir kt. Vegetarai ir veganai yra ypatinga grupė, turinti didelį rizika – jei jie neturi subalansuotos mitybos, nes mes geriausi geležį vartojame su mėsa.

Kaip atkurti geležies srautą

Geležies stokos anemija paprastai gydoma diagnozuojant ir koreguojant anemiją sukėlusią būklę ir (arba) skiriant geležies preparatų.

Geležies trūkumą galima pagerinti praturtinus savo mitybą geležies turinčiais produktais: mėsa, kepenimis, žuvimi (tunu, lašiša), daržovėmis, tokiomis kaip kopūstai, brokoliai, paprika, saldžiosios bulvės, ankštinės daržovės, špinatai, vaisiai (braškės, agrastai, granatai) , džiovinti vaisiai, moliūgų sėklos, pilno grūdo produktai.

Vitaminas C gerina geležies pasisavinimą organizme, tačiau jį stabdo kalcio turintys pieno produktai, taip pat kava ir arbata – tiek juodoji, tiek žalia, taip pat žolelių arbata.

Tačiau vien dieta geležies kiekio kraujyje iki reikiamo pakelti dažnai nepavyksta, todėl gydytojai skiria geležies preparatą. Yra daug įvairių geležies preparatų, kurie leidžia sėkmingiau pakelti geležies kiekį kraujyje ir palaikyti normalų. Tiesa, ne visi jie visada konkrečiu atveju suveikia, o gydytojai dažnai priversti keisti preparatus, kad surastų tinkamiausią.

Naudojant geležies preparatus reikia atsižvelgti į:

* naudoti tik pagal gydytojo nurodymus – produkto efektyvumas priklauso tiek nuo sudėties, tiek nuo dozavimo, tiek nuo to, ar jis tinka konkrečiam vartotojui, ar dera su kitais tuo metu vartojamais vaistais ar maisto papildais;

* rekomenduojama geležis liposomų pavidalu – ši naujausia technologija užtikrina iki 30 kartų didesnį efektyvumą, nes geležis beveik visiškai pasisavinama, be to, tai skrandžiui ir žarnyno traktui draugiška forma, nes nedirgina gleivinės;

* teisingas vartojimas yra labai svarbus norint pasiekti gerą rezultatą – geležį reikia vartoti tarp valgymų (valandą prieš arba dvi valandas po), atskirai nuo pieno produktų, arbatos ir kavos. Rekomenduojama vartoti kartu su vitaminu C, kuris skatina pasisavinimą.

Dalintis