Geležis
Lotos Pharma, Vitaminai ir mineralai

Dauguma moterų dėl nuovargio, galvos svaigimo ir neaiškaus mąstymo kaltina stresą, pervargimą ar prastą miegą. Bet kada paskutinį kartą tikrinote geležies kiekį kraujyje? Mažiausiai trečdaliui moterų iki 50 metų būtent geležies trūkumas gali būti priežastis, kuri gadina savijautą ir kurios taip lengva nepastebėti!

Kiekviena moteris turėtų žinoti

Geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs mikroelementų trūkumas visame pasaulyje, juo ypač kenčia moterys, dažniausiai dėl geležies netekimo per menstruacinį kraują. Jei tik 2-5% suaugusių vyrų kenčia nuo geležies trūkumo, tai reprodukcinio amžiaus moterys juo serga mažiausiai trečdaliu atvejų. Negana to, vienas iš naujausių tyrimų* atskleidė, kad mažas geležies kiekis tarp jaunų merginų (12–21 m.) JAV jau siekia beveik 40 %!

Atsižvelgdama į tokį paplitimą, kiekviena moteris turėtų ne tik prisiimti atsakomybę už geležies kiekį kraujyje, bet ir paskatinti tai daryti savo dukrą, seserį ar draugę. Jei ši problema nebus tinkamai sprendžiama, gali išsivystyti geležies stokos anemija, arba mažakraujystė – kai nebėra pusiausvyros tarp gaunamos geležies kiekio ir prarandamos geležies kiekio.

Taip pat buvo atrastas ryšys tarp geležies stokos mažakraujystės ir vėžio – tai padidina riziką susirgti bet kokio tipo vėžiu, bet ypač kasos, inkstų, kepenų ir šlapimo pūslės vėžiu. Daugelis tyrimų taip pat patvirtina ryšį tarp geležies ir krūties vėžio, pavyzdžiui, geležies trūkumas gali prisidėti prie dažno krūties vėžio pasikartojimo moterims prieš menopauzę.

Kokie simptomai dažniausiai pasireiškia?

Geležies trūkumą organizme (be anemijos) lengva nepastebėti, nes jo simptomai yra nespecifiniai ir neaiškūs. Labai dažnai moterys jas priskiria visai kitokioms – kasdienėms – priežastims ir net neįsivaizduoja, kad organizmui gali trūkti geležies.

Geležies trūkumas gali pasireikšti šiais simptomais (bet neapsiribojant):

  • Nuovargis arba nuolatinio nuovargio jausmas, net ir po miego
  • Plaukų slinkimas
  • Ploni ir trapūs nagai
  • Neramių kojų sindromas
  • „Smegenų rūkas“ arba sąmonės netekimas
  • Bloga nuotaika

Kodėl moterys praranda daugiau geležies?

Moterų geležies netekimas daugiausia paaiškinamas jų reprodukcinės funkcijos procesais – menstruacijomis ir nėštumu.

  • Menstruacijos yra pagrindinė priežastis, kodėl tiek daug moterų turi žemą geležies kiekį. Geležies trūkumo laipsnis priklauso nuo to, kiek kraujo netenkama per menstruacijas kiekvieną mėnesį. Maždaug vienai iš penkių moterų mėnesinės būna gausios, o tai reiškia, kad joms gresia ypač didelė geležies trūkumo rizika. Gausus menstruacinis kraujavimas apibrėžiamas kaip 80 milimetrų kraujo netekimas per mėnesį arba gausus kraujavimas, kuris trikdo moters fizinę, emocinę ir socialinę gyvenimo kokybę. Tokiais atvejais būtinai reikėtų kreiptis į gydytoją, nes po juo gali slypėti kokia nors liga. Pavyzdžiui, gimdos fibroma (gerybiniai navikai), dažniausiai pasireiškianti vyresnėms nei 30 metų moterims (nors gali atsirasti bet kuriame amžiuje), yra pagrindinė gausaus menstruacinio kraujavimo priežastis.
  • Nėštumo metu geležis būtina vaisiaus smegenų vystymuisi, todėl nėščiųjų geležies poreikis gerokai padidėja. Tiesą sakant, moterų geležies kiekis turėtų būti normalus net prieš pastojimą. Jei nėštumas prasidės geležies trūkumu, besilaukiančiai mamai bus labai sunku jį pagerinti viso nėštumo metu.

Geležies netekimas žindymo metu yra minimalus, apie 0,3 mg per dieną, todėl paprastai tai neturėtų turėti įtakos moters geležies kiekiui. Tačiau krūtimi maitinančios motinos gali turėti geležies trūkumo, nepaisant to ir turėti tokias pačias pasekmes kaip ir kitoms moterims: padidėja geležies stokos anemijos rizika, sumažėja darbingumas ir protinis pajėgumas, padidėja pogimdyminės depresijos ir kitų emocinių sutrikimų rizika, prastesnė motinos gimdymo kokybė. vaiko santykiai.

Kaip sunku ar lengva pasisavinti geležį?

Geležies disbalansas yra unikalus fiziologinis moterų reiškinys, galintis turėti įtakos sveikatai prieš menopauzę, jos metu ir po jos. O tam, kad nesirgtų geležies trūkumo simptomais, moterims labai svarbu visą gyvenimą kontroliuoti ir palaikyti sveiką geležies kiekį, „nenukrenta“ iki per žemo lygio, o tai atima daug laiko ir labai sunkiai pakeliama. . Pavyzdžiui, nėščiosioms, kurioms diagnozuotas geležies trūkumas, geležies tablečių vartojimas jos lygiui atkurti gali būti rimtas išbandymas, sukeliantis įvairius šalutinius poveikius: vidurių užkietėjimą, skrandžio skausmą ir virškinimo sutrikimus, pykinimą – be diskomforto, kurį sukelia pats nėštumas.

Papildomą geležies suvartojimą be šalutinio poveikio apsunkina ir tai, kad daugeliui moterų ji į kraują pasisavinama labai prastai arba visai nerezultatyviai. Kartu su gydytoju jie yra priversti išbandyti kelias geležies formas ir dažnai geriamą geležį pereina prie injekcijų, nors tai irgi gali nepadėti. Tiesą sakant, tyrimai dar nepateikia aiškaus atsakymo, kuri vartojimo forma yra veiksmingesnė: geriamasis ar švirkščiamas geležis.

Kodėl papildoma geležis prastai pasisavinama? Jei tai nesusiję su nepakankamu terapijos laikymusi, geležies pasisavinimą gali sutrukdyti daugelis kitų būklių: nuolatinis kraujavimas, autoimuninis gastritas, celiakija, helikobakterinė infekcija ir kt. Be geležies trūkumo kai kuriems žmonėms gali trūkti ir kitų maistinių medžiagų. pavyzdžiui, vitamino B12 trūkumas. Geležies pasisavinimą gali trukdyti net mėgstama kava ar arbata, nes kofeinas mažina jos pasisavinimą.

Kokią geležies formą pasirinkti?

Geležies forma taip pat svarbi, pavyzdžiui, iš geriamųjų geležies preparatų geriausiai pasisavinami tie, kuriuose yra geležies druskų: geležies sulfatas, gliukonatas, fumaratas ir kt.; o geležis pasisavinama blogiau karbonato, citrato ir pirofosfato pavidalu.

Novatoriškiausias ir veiksmingiausias vitaminų ir veikliųjų medžiagų biologinio prieinamumo metodas dabar yra liposominė technologija , dar žinoma kaip „Trojos arklio mechanizmas“.

Liposomos yra mikroskopinės riebalų kapsulės, kurios gali apsaugoti beveik bet kokią medžiagą nuo aplinkos, esančios jų apvalkale. Į liposomas inkapsuliuota geležis yra ne tik apsaugota nuo sąveikos su kitomis virškinamajame trakte esančiomis medžiagomis, tai yra nedirgina virškinamojo trakto, bet ir užtikrinamas iki 20 kartų geresnis įsisavinimas, lyginant su įprastomis formomis. Daugelis tyrimų rodo, kad liposominė geležis yra pati veiksmingiausia geležies forma moterims, kurioms menstruacijos ir geležies trūkumas.

Dalintis