Kepenų sveikata

Mityba yra kompleksinė tema, todėl vienareikšmiškai atsakyti, ar kažkas yra sveika, ar ne, praktiškai – neįmanoma. Kalbant apie įvairius kasdienius produktus, tokius kaip mėsa, pieno produktai ar net daržovės, atsakymas gali būti ir „Taip“ ir „Ne“, priklausomai nuo suvartojamo produkto kokybės, kiekio ir net paruošimo būdo. Todėl šiame straipsnyje norime daugiau papasakoti apie grilyje kepamus patiekalus bei jų poveikį organizmui.

Skanu, bet žalinga

Jau seniai žinome, kad virti ar troškinti produktai yra sveikesni už keptus. Juk kepant keptuvėje reikia papildomai pridėti riebalų, kurie tikrai nėra į naudą. Tačiau tada dažnai girdime argumentą, jog maistą reikia kepti grilyje ar ant natūralios laužo liepsnos – tam nereikės papildomai pilti aliejaus, o pertekliniai riebalai nuvarvės žemyn, į anglis. Tačiau ar tikrai viskas taip paprasta?

Prieš kelis metus pasaulyje plačiai nuskambėjo JAV mokslininkų atliktas tyrimas apie mėsos produktus ir jų sukeliamą vėžio riziką. Vėliau buvo atlikta dar daugiau įvairių su tuo susijusių tyrimų. 148 atliktų tyrimų analizė parodė, kad raudonos mėsos vartojimas buvo reikšmingai susijęs su krūties, tiesiosios žarnos, plaučių ir kitų tipų vėžiu. Priklausomai nuo vartojamos mėsos tipo ir vėžio tipo, ši rizika buvo 6–22 proc. didesnė. Taip pat svarbu žinoti, jog riziką kelia ne tik pati mėsa, bet ypač jos ruošimas aukštoje temperatūroje. Nes smarkiau apskrudusiame maiste padidėja kancerogenų, tokių kaip policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (angl. PAH) ir heterocikliniai aromatiniai aminai (angl. HCA). Šie kancerogenai atsirasti gali tik apskrudinus mėsą, tačiau apskrudinant daržoves atsiranda kitų kancerogeninių junginių (pvz., benzopireno). Todėl nesvarbu ką tiksliai kepate grilyje, reikėtų vengti itin smarkaus apskrudimo ir kepimo ant atviros liepsnos – kad ir kaip gardu tai būtų.

Patarimai grilinantiems

Žinoma, nesiūlome visiškai atsisakyti kepto maisto ar uždrausti sau tokį malonumą kaip grilio vakarėlį su draugais šiltą vasaros vakarą. Visgi norint rūpintis savo mityba ir kepenų sveikata, derėtų atsiminti kelias paprastas taisykles, kurios padės grilio patiekalais mėgautis sveikiau:

  • Ant grilio kepkite liesą mėsą. Marinavimui nesirinkite majonezo, aliejinių marinatų ir kitų papildomų riebalų.
  • Jei marinuojate daržoves – naudokite purškiamą aliejų, taip jį lengviau paskirstysite ir sunaudosite jo mažiau.
  • Tiek daržoves, tiek mėsą kepimui paruoškite vienodo dydžio gabaliukais. Taip viskas iškeps per tą patį laiko tarpą ir nebus pavienių mažesnių gabaliukų, kurie labiau apskrudo. Ant skirtingų iešmelių maukite skirtingą laiko tarpą kepančius ingredientus, pavyzdžiui, žuvis, sūris, paprikos, svogūnai iškeps greičiau nei kiauliena ar cukinijos, baklažanai.
  • Kaskart po kepimo gerai nuvalykite groteles ir iešmus, kad ant jų neliktų seno sudegusio maisto.
  • Nekepkite maisto ant atviros liepsnos (liepsną užgesinti galima tiesiog nedideliu kiekiu vandens arba liepsnojančias anglis patraukiant į tą keptuvo galą, kuris yra laisvas).

Jei jūsų kepenims reikia pagalbos

Valgant grilyje keptus patiekalus labai svarbu nepersivalgyti ir gerti pakankamai vandens, kad virškinimo sistemai būtų lengviau susidoroti su sunkiau virškinamu keptu maistu. Rūpintis savo kepenimis niekada nevėlu, prie jų geros būklės gali prisidėti ir įvairūs produktai, kuriuose yra cholino, išgauto iš kiaulpienių šaknų, artišokų ekstrakto. Cholinas padeda užtikrinti normalų lipidų ir homocisteino metabolizmą ir padeda palaikyti normalią kepenų veiklą. Margainio ir artišokų ekstraktai palaiko kepenų būklę, skatina tulžies gamybą. Daugiau galite rasti čia.

Dalintis