Kepenys
Kepenų sveikata, Lotos Pharma

Maistas veikia mūsų organizmo būklę, tai – visiems žinomas faktas. O šiandien norėtume detaliau pakalbėti apie tai, kodėl kepenų sveikata yra tokia svarbi bendrai mūsų savijautai. Plačiau papasakosime apie tai, už kokius procesus organizme yra atsakingos kepenys bei kokios medžiagos bei natūralios priemonės gali padėti palaikyti normalią kepenų funkciją.

Kepenys – organizmo valymo įrenginys

Kepenys, tai organizmo rūšiavimo ir valymo įrenginys, kuris priima iš maisto gautas maisto medžiagas, vaistus, papildus ir juos perdirba. Taip pat kepenys atsakingos už geležies ir vitamino B12 atsargų kaupimą organizme, cholesterolio ir gliukozės koncentracijos kraujyje reguliavimą, kepenys reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį, metabolizuoja hormonus ir daro dar daugiau kitų svarbių procesų.

 Būtent kepenims tenka didžiausias krūvis, kai tenka tvarkytis su mūsų valgomais greitaisiais angliavandeniais, fruktoze ir daug pridėtinio cukraus turinčiais produktais, pavyzdžiui, gazuotais gėrimais, bandelėmis, pyragėliais ir pan. Būtent rafinuotais angliavandeniais gausi mityba sukelia nealkoholinį kepenų suriebėjimą. Angliavandeniai yra būtina sveikos mitybos dalis, tačiau derėtų rinktis nerafinuotus angliavandenius, pilno grūdo duoną, ruduosius ryžius, vaisius ir daržoves valgyti visas, o ne gerti jų sultis ir t. t.

Kepenys ir mūsų įpročiai

Derėtų atminti, jog raktas į sveikatą – yra mūsų gyvenimo būdas. Kaip ir daugeliu atvejų, kepenų darbą apsunkina kaloringa mityba, dažnai valgomi riebūs, kepti patiekalai. Taip pat alkoholis ir įvairūs gazuoti, saldūs gėrimai. Kepenų darbą apsunkina ir pernelyg didelės maisto porcijos, nesubalansuota mityba, kai su maistu negauname pakankamai baltymų, sveikų angliavandenių, o lėkštėje dominuoja riebalai ir greitieji angliavandeniai.

Kepenų sveikatai įtakos gali turėti ne tik mūsų mityba, bet ir paveldimumas, įvairios ligos. Norint palaikyti normalią kepenų funkciją, mitybą galima papildyti produktais, turinčiais teigiamą poveikį kepenims. Tarp tokių produktų yra kopūstai, brokoliai, įvairios žalios lapinės daržovės, česnakai, svogūnai, įvairios uogos, riešutai, avižos, žalioji arbata, kava. Žinoma, kaip ir viskas mityboje – šie produktai turėtų būti vartojami su saiku.

Kepenų sveikatai naudingos medžiagos

Šiuo metu populiarios įvairios „detoksikacijos“ ir „organizmą valančios dietos“. Deja, tai – tik marketinginis triukas. Pačią geriausią detoksikaciją vykdo mūsų pačių kepenys. Tiesa, jei ilgą laiką piknaudžiavote alkoholiu, valgėte riebų, keptą maistą – galite padėti savo kepenims pakoregavę savo mitybą ir pasirinkę natūralius augalinius maisto papildus.

Šiuo metu rinkoje yra daug skirtingų papildų, galinčių pagerinti kepenų darbą. Pavyzdžiui, įvairūs fitoterapiniai maisto papildai su cholinu gali būti naudingi gerinant kepenų funkciją, juos galite rasti čia. Cholinas, padeda palaikyti normalią lipidų ir homocisteino apykaitą organizme. Dar viena svarbi medžiaga – silimarinas. Jis padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, skatina kepenų ląstelių regeneraciją, gerina virškinimą. Augaliniuose papilduose dažnai naudojamas silimarinas išgautas iš tikrojo margainio sėklų ar artišoko. Kepenų ir inkstų sistemoms taip pat naudingi papildai su kiaulpienių šaknų ekstraktu, kuris pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Pasirodo, kad pavasarį jaunų kiaulpienių lapelius galima naudoti salotoms gardinti ir taip papildyti savo mitybą kepenims naudingomis medžiagomis.

Kepenų darbui naudingas gali būti ir vitaminas E. Žinoma, kaip ir prieš vartojant bet kokius kitus papildus, yra tikslinga pasitarti su gydytoju ar vaistininku ir įvertinti, kas geriausiai tiktų būtent jums atsižvelgus į individualius simptomus.

Hepasan

Dalintis