Lotos Pharma, Sąnarių sveikata

Dar nesulaukę vidutinio amžiaus dažnai patiriame tokius nemalonius simptomus kaip rytinis sustingimas, sąnarių skausmai, raumenų silpnumas ar mėšlungis ir nevalingai susirūpiname: jaunystė jau baigėsi? Tiesą sakant, šie simptomai gali būti tiek jauni, tiek seni ir tik rodo, kad mūsų raumenų ir kaulų sistema ne tik sensta, bet ir gali nukentėti nuo įvairių nepalankių veiksnių. Laimei, daugumos jų galima išvengti!

Skirtingas amžius – skirtingos problemos

Būtų logiška, kad bent iki 30 ar 35 metų neturėtume jausti ypatingų problemų dėl savo skeleto ir raumenų sistemos. Deja, praktikoje taip neatsitinka, o jaunuoliai dažnai labiau skundžiasi judėjimo apribojimais nei tėvai. Tai galima paaiškinti įvairiais veiksniais – paveldimumu, traumomis, ligomis ir pan., tačiau dažniausiai kalta viena iš šių dviejų priežasčių.

1) Neaktyvumas ir nutukimas. Judėjimo trūkumas, nejudrus gyvenimo būdas, ilgas sėdėjimas ar kita nejudri laikysena lemia ne tik svorio padidėjimą, kuris papildomai apkrauna sąnarius. Neaktyvumas taip pat turi žalingą poveikį raumenims, kurie sustingsta, praranda jėgą ir gali atrofuotis, kai jie nepakankamai naudojami, taip pat sukelia problemų sąnariams, pavyzdžiui, sumažėja jų lankstumas ir judesių amplitudė.

2) Aukšto intensyvumo treniruotės. Tai yra kitas kraštutinumas – kai per didelis krūvis ar kitoks fizinis aktyvumas, judesių kartojimas be tinkamo poilsio režimo gali pakenkti sąnariams ar juos apimantiems raumenims. Judėjimas sveikintinas dalykas, tačiau rekomenduojama tai daryti su protu, laikytis teisingos mankštos technikos, nepamiršti apšilti raumenų ir sąnarių, avėti tinkamą sportinę avalynę, išvengti dehidratacijos.

Tačiau apie 40 metų vyrauja gamta, pradedame greičiau senti ir dažnai atsiranda pirmieji sąnarių skausmai, susiję su osteoartritu arba sąnarių kremzlių nusidėvėjimu. Statistika rodo, kad daugiau nei pusė 50-80 metų amžiaus žmonių kenčia nuo lengvo ir vidutinio sunkumo artrito skausmo, apie 8% – nuo stipraus skausmo, o tik 30% neturi artrito simptomų.

Dėl amžiaus, traumų istorijos ir vietinės ar sisteminės patologijos visi kūno sąnariai laikui bėgant keičiasi, kurie galiausiai gali turėti įtakos mūsų fizinėms funkcijoms, kasdienei veiklai ir gerovei.

Sanariu skausmai

Kaip sensta kremzlės, kaulai ir raumenys, sudarantys sąnarius?

SĄNARIO KREMZLĖS

Sąnarinį kaulų paviršių dengia hialininė (stiklakūnio) kremzlė, sudaryta iš tankaus, elastingo audinio ir primenanti matinį stiklą. Sveikoje kremzlėje yra 70-80% vandens, tačiau jos sausą masę sudaro chondrocitai (1-5%), II tipo kolageno skaidulų kompleksas (apie 60%), proteoglikanų kompleksas (10-15%). Chondrocitai, kremzlės jungiamojo audinio ląstelės, yra tarsi mažos biocheminės gamyklos; jų užduotis yra gaminti glikozaminoglikanus ir kolageną, atstatyti kremzles. Proteoglikanai (turintys hialurono rūgšties), gliukozamino sulfatas, chondroitinas ir kitos medžiagos pritraukia ir išlaiko kremzlėje didelį kiekį vandens. Kolagenas yra pagrindinis jungiamojo audinio struktūrinis baltymas, palaikantis normalią kremzlės struktūrą, o jo sintezėje svarbų vaidmenį atlieka vitaminas C.

Sinovinė membrana, išklojanti sąnarių vidų, yra būtina sąnarių sveikatai. Tai yra raktas į sąnarių judėjimą ir apsaugą, nes išskiria sinovinį skystį – lipnią, gelio pavidalo masę, kurioje gausu vandenį surišančios hialurono rūgšties. Tačiau šis skystis ne tik sutepa sąnarį, bet ir aprūpina sąnario kremzlę, kad ji augtų ir atsinaujintų pažeidus.

Su amžiumi sąnarių kremzlės tampa standesnės dėl sumažėjusio vandens kiekio ir padidėjusio kalcio kiekio, o tai gali sukelti ir padidinti sąnarių standumą bei sumažinti lankstumą. Senstant sinovinė membrana taip pat tampa standesnė ir mažiau gali gaminti bei išskirti sinovinį skystį. Su amžiumi kremzlinio audinio degradacija neišvengiamai pagreitėja, palyginti su naujo kremzlinio audinio formavimusi. Kremzlės degeneracija yra progresuojantis procesas, kurio mechanizmai vis dar nėra visiškai suprantami.

Kremzlės senėjimas vienu metu apima kelis veiksnius:

* chondrocitai praranda gebėjimą pilnai formuoti kremzlinį audinį;

* sutrinka kolageno sintezė;

* sumažėja hialurono rūgšties koncentracija kremzlėje ir sąnarių skystyje;

* mažėja proteoglikanų sintezė ir kokybė;

* kremzlės išsausėja, praranda elastingumą, jos struktūroje atsiranda įtrūkimų;

* kremzlės susidėvi ir dyla: gali atsirasti sąnarių sustingimas, traškėjimas, skausmas, patinimas, uždegimas.

Sanariai ir ju skausmas

Biologiškai aktyvios medžiagos nuo sąnarių nusidėvėjimo

Tinkamas fizinis aktyvumas ir sveika mityba gali sulėtinti mūsų sąnarių ir viso kūno senėjimą ir nusidėvėjimą. Tačiau dažnai to nepakanka, kad raumenų ir kaulų sistemai reikalingos maistinės medžiagos būtų pakankamos. Kokie yra pagrindiniai komponentai ir ką jie suteikia?

II tipo sąnarių kolagenas. Pagrindinė kremzlės sudedamoji dalis, jos užduotis – palaikyti kremzlės struktūrą ir funkcijas, dalyvauti naujų kremzlių sintezėje. Kolagenas taip pat gali sumažinti simptomus, skausmą ir uždegimą, susijusį su osteoartritu.

Vitamino C. Būtinas kolageno sintezei ir kolageno skaidulų stabilumui, nes apsaugo kolageną nuo oksidacijos. Vitaminas C taip pat pagerina su maistu gaunamo kolageno pasisavinimą. Be to, II tipo kolageno ir vitamino C derinys gali ypač skatinti žaizdų gijimą ir audinių regeneraciją.

Magnis. Dauguma žmonių žino, koks svarbus kalcis ir vitaminas D yra kaulams, bet mažiau žino apie svarbų magnio vaidmenį. Magnis padeda reguliuoti kalcio kiekį organizme, tokiu būdu palaiko kaulų tankį, apsaugo nuo osteoporozės ir mažina lūžių riziką. Abipusė magnio ir vitamino D sinergija pasitarnauja šiam tikslui: abu pagerina vienas kito įsisavinimą ir naudą. Be to, magnis puikiai veikia raumenų ir nervų sistemos veiklą, o jo gebėjimas palaikyti elektrolitų pusiausvyrą prisideda prie sąnarių tepimo.

Vitaminas D. Saulės vitaminas ne tik gerina kalcio pasisavinimą kauluose ir padeda stiprinti raumenis, bet ir būtinas kremzlinių ląstelių chondrocitų veiklai. Vitaminas D taip pat turi stiprių priešuždegiminių savybių.

Vitaminas B6. Palaiko kolageno sintezei reikalingų medžiagų apykaitą. Taip pat užtikrina normalią raumenų funkciją, įskaitant koordinaciją, kuri yra svarbi sąnario stabilumui.

MAGNEFLEFlex sanariams

Dalintis