Peršalimas

Ką daryti jei vasarą peršalote nuo oro kondicionieriaus?

Kartu su vasara sulaukiame ir karštesnių orų. Nors ir malonu pasilepinti saulės spinduliuose, kaitra uždarose patalpose ar automobilyje gali nemenkai įkaitinti orą. Tokiu atveju pagrindiniais gelbėtojais tampa oro kondicionieriai. Besimėgaudami jų skleidžiama vėsa, net nepagalvojame apie galimas tokio malonumo pasekmes. Tačiau kitą rytą prabudę, kamuojami perštinčios gerklės, užgulusios nosies ar tekančios slogos, suvokiame gaivios vėsos kainą.

Po tokio akibrokšto gali susidaryti neteisinga nuomonė, jog pati kondicionieriaus šalta oro srovė ir sukėlė peršalimą, tačiau tai yra netiesa. Visais atvejais peršalimo sukėlėjai yra virusai. Kaip mes tampame neatsparūs virusinei infekcijai, veikiant oro kondicionieriui? Jei temperatūros skirtumas tarp lauko ir patalpos, kurioje naudojamas kondicionierius, perkopia 6 °C, mūsų organizmas patiria lengvą šoką ir nespėja prisitaikyti prie temperatūrų skirtumo. Dėl šios priežasties, imuninė sistema tarsi užmiega ir nesugeba tinkamai apsaugoti organizmo nuo aplinkoje nuolat cirkuliuojančių mikroorganizmų, kurie, tik pasitaikius progai, ir sukelia peršalimo simptomus.

Kaip gydyti oro kondicionieriaus sukeltą peršalimą?

Tik pastebėjus pirmuosius peršalimo simptomus, juos efektyviai gydyti galima natūraliomis, augalinės kilmės priemonėmis. Tinkamu laiku neišgydytas peršalimas gali komplikuotis apatinių kvėpavimo takų uždegimu.

Esant nosies negalavimams, turėtų būti vartojamas eukaliptų eterinis aliejus. Jis slopina užgulimo pojūtį, pasižymi priešuždegiminiu veikimu taip pat mažina hipersekreciją, todėl tinka ir tekančios slogos atveju. Taip pat naudingas ir arbatmedžio eterinis aliejus, puikiai žinomas antiseptikas, kuris pasižymi antimikrobiniu veikimu. Nederėtų naudoti nosies dekongestantų (pvz., ksilometazolino, pseudoefedrino), kadangi tokie preparatai sausina nosies gleivinę ir dar labiau mažina atsparumą mikroorganizmams. Esant tirštesniam nosies sekretui, derėtų plauti nosies landas hipertoniniu jūros vandeniu, o vaikams naudoti izotoninį.

Jaučiant gerklės perštėjimą, reikėtų rinktis preparatą, kuris efektyviai padengtų gerklės nugarinės sienelės gleivinę. Šiuo atveju aliejiniai purškalai yra tinkamiausia priemonė, kadangi jie sutepa ir ramina skaudančią gerklę. Taip pat tinkamos priemonėmis savo sudėtyje turinčios antiseptinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis pasižyminčius komponentus: medetkų, šaltalankių ir arbatmedžio eterinius aliejus.

Vasaros metu išlikite budrūs ir nesileiskite būti apgautais gaivios oro kondicionieriaus vėsos!

Dalintis