Miegas ir nervų sistema, Stresas ir nuovargis

Miegas – tai laikas, skirtas atstatyti mūsų jėgas, pailsėti ir regeneruotis organizmui. Ne veltui sakoma, kad jis yra aukso vertės. Deja, daug žmonių dabar negali džiaugtis kokybišku miegu, dėl to praranda energiją ir net gyvenimo džiaugsmą. Kodėl taip nutinka, ir ką daryti kenčiant nuo nemigos?

Kas yra nemiga?

Miegas gali sutrikti dėl daugelio kasdienių priežasčių, ir dažniausiai tai išsisprendžia išnykus miego sutrikimo priežasčiai. Trumpalaikė nemiga gali trukti mažiau nei savaitę ir paprastai atsiranda dėl patirto streso, pakeisto miego rimto, naujos aplinkos.

Tačiau jeigu miego sutrikimas užsitęsia ilgiau nei mėnesį, dėl to jaučiamas nuovargis, suprastėja darbingumas – jau susiduriama su lėtine nemiga. Žmogui tampa sunku užmigti arba jis dažnai pabunda, negali išmiegoti iki ryto. Lėtinės nemigos priežastys būna nerimas, depresija, įvairios ligos (širdies ir kraujagyslių ligos, virškinimo sutrikimai, inkstų patologija, nervų sistemos ligos, pirminiai miego sutrikimai), vaistų poveikis, blogi miego įpročiai. Lėtinė nemiga dažnesnė vyresniame amžiuje – lėtinę arba ūmią nemigą patiria 44 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Apskritai savo miegu, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nepatenkinti apie pusė žmonių visame pasaulyje, o nemigą patiria trečdalis.

Išsivysčius nemigai pakinta miego trukmė ir pablogėja jo kokybė. Negalėdamas kokybiškai išsimiegoti, žmogus jaučiasi nepailsėjęs. Tokiai būklei tęsiantis ilgesnį laiką, tai tampa rimta problema, nes  neigiamai paveikia žmogaus nuotaiką, tuo pačiu ir santykius, darbingumą, gebėjimą mokytis ir koncentruoti dėmesį, pablogina atmintį.

Kokie dažniausi nemigos veiksniai?

Lėtinės nemigos gydymas paprastai būna kompleksinis. Pirmiausiai, turi būti pašalinta kiek įmanoma daugiau priežasčių, kurios paskatino nemigos atsiradimą. Kokios būna šios dažniausios priežastys, į kurias galite atsižvelgti jau dabar?

Biologiniai veiksniai. Prie jų priskiriamas amžius (vyresniame amžiuje daugiau žmonių susiduria su nemiga), lytis (moterims nemigos tikimybė yra dvigubai didesnė nei vyrams), hormonų pokyčiai (ypač klimakteriniu laikotarpiu).

Aplinkos veiksniai. Tai gali būti aplinkos triukšmas (lauke vykstančios statybos, kaimynų keliamas triukšmas ir pan.), kambario temperatūra (vėsiame kambaryje miego kokybė pagerėja; optimali temperatūra miegui yra 18,3 laipsnio, vyresnio amžiaus žmonėms – 22 laipsniai), melatonino lygis organizme.

  • Socialiniai, ekonominiai veiksniai. Jie būna susiję su profesija, darbu, šeima, kultūra, socialine-ekonomine padėtimi.
  • Psichologinė savijauta. Užmigti gali būti sunku ir dėl teigiamų emocijų antplūdžio, ir dėl depresijos, didelio psichologinio streso, nerimo, prasto savęs vertinimo.
  • Rūkymas. Nikotinas veikia nervų sistemą, todėl sunkiau užmiegama, miegas tampa ne toks gilus, dažniau prabundama, sapnuojami košmarai.
  • Alkoholio vartojimas. Piktnaudžiaujant alkoholiu, pablogėja atmintis, sutrinka miegas, vargina
  • galvos skausmai. Pavartojus alkoholio miegas tampa paviršutiniškas, dažniau prabundama, trumpėja gilaus miego stadija.
  • Mityba. Geram miegui trukdo aštrus maistas prieš naktį. Labai svarbus ir mitybos ritmiškumas, reguliarumas. Paskutinį kartą valgyti geriausia likus 2-3 valandoms iki miego
  • Stimuliuojantys produktai. Kofeinas yra populiariausias narkotikas netgi lyginant su nikotinu ir alkoholiu. Kofeinas greitina medžiagų apykaitą, pakelia kraujo spaudimą ir širdies plakimų dažnį, paspartina kvėpavimą.
  • Nutukimas ir antsvoris. Nutukimas sukelia miego sutrikimus ir yra pats didžiausias rizikos veiksnys susirgti miego apnėja.
  • Fizinis aktyvumas. Mažas fizinis aktyvumas yra daugelio ligų rizikos veiksnys. Fizinis aktyvumas teigiamai veikia miego kokybę, o sportuojantys žmonės lengviau užmiega.
  • Sveikatos būklė. Nemiga išsivysto jaučiant skausmą, ypač lėtinį. Jai įtakos turi ir kitos lėtinės ligos.

Taigi svarbu, kad pašalintume kiek įmanoma daugiau šių veiksnių, kurie skatina nemigos atsiradimą. Gydant nemigą, sau padėti galima ir natūraliomis priemonėmis, kurios skatina melatonino gamybą. Melatoninas padeda greičiau užmigti ir nepabusti per naktį. Jis nesukelia abstinentinės priklausomybės požymių. Norite apie šias priemones sužinoti daugiau arba jų įsigyti? Tai galėsite padaryti paspaudę šią nuorodą. 

Dalintis