Imuniteto stiprinimas, Peršalimas

Šaltuoju metų laiku daugiau būname uždarose patalpose su kitais žmonėmis, todėl tampa lengviau užsikrėsti įvairiais virusais. Ne veltui žiema dažnai vadinama „ligų sezonu“. O ką daryti, kad pasveiktumėte greičiau ir išvengtumėte pakartotinio užsikrėtimo? Šiame tekste kalbame apie prevencinį imuniteto stiprinimą bei svarbiausius dalykus, kurie gali padėti greičiau pasveikti, jei užklupo gripas, peršalimas ar įvairūs virusai.

Rūpinkitės savimi!

Rūpestis savimi prasideda nuo kokybiško poilsio. Vienas svarbiausių dalykų, tai tinkama miego rutina kiekvieną dieną. Turbūt ir patys esate pajutę, kad ligos „po vieną nevaikšto“. Ilgos darbo valandos, nuovargis, stresas, kelios mažiau miegotos naktys ir, dažnai, pasirodo ir pirmieji peršalimo simptomai.

Virusų aplink mus yra pilna kiekvieną dieną. Tačiau imuninė sistema, dažniausiai, juos visai neblogai įveikia. Tačiau susilpnėjus imunitetui virusai paima viršų ir tenka prisiminti, jog svarbiausia, norint greitai pasveikti, tai poilsis ir ramybė. Todėl stenkitės laikyti darbo ir poilsio balanso, kasdien atraskite laiko šeimai ir sau.

Taip pat stenkitės eiti miegoti ir keltis panašiu laiku bei išmiegoti būtent jums pakankamą miego valandų kiekį, kuris gali būti nuo 6 iki 10 valandų. Kaip žinoti, ar miegate pakankamai? Jei miegodami po tiek pat valandų rytais visada jaučiatės žvalūs ir pailsėję, vadinasi, tiek miego valandų ir reikia jūsų organizmui. Jei darbo dienomis miegate „skolon“, o savaitgalį bandote atsigriebti miegodami po 12 valandų ir daugiau – deja, tai nėra naudinga nė mūsų miego režimui, nė imunitetui ar bendrai savijautai.

Mityba ir maisto papildai

Idealiu atveju visas reikiamas maisto medžiagas turėtumėme gauti iš maisto. Deja, šiuolaikinis gyvenimo ritmas, dažnai, diktuoja kitokias taisykles. Pavyzdžiui, vitamino D gauname ilgiau pabuvę saulėje. Tačiau dirbdami uždarose patalpose, ypač rudenį, žiemą – mes niekaip negalime pakankamai laiko pabūti saulėje. Todėl labai svarbu mitybą papildyti įvairiais vitaminais ir mineralais.

Kalbant apie imunitetą ir tai, kas gali būti naudinga, kai užklumpa peršalimas, kosulys, gerklės skausmas, gripas, reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos vitaminus ir mineralus:

  • Vitaminas D. Jo trūksta daugeliui žmonių, todėl kartą per 1–2 metus yra rekomenduojama pasidaryti profilaktinį tyrimą. Tačiau įprastai yra laikoma, kad 2000–4000 TV (tarptautinių vienetų) profilaktinė kasdienė dozė yra saugi ir galima vartoti. Profilaktiškai vit. D galima vartoti nuo rudens iki pavasario, vasarą reikėtų vartoti mažesnę dozę, nes daugiau būname lauke ir gauname daugiau saulės šviesos.
  • Cinkas. Cinkas yra siejamas su imuninės sistemos veikla. Šios medžiagos nekaupiame organizme, todėl labai svarbu jo į mitybą įtraukti kasdien. Cinko yra jautienoje, moliūgų sėklose, krabo mėsoje, pupelėse, anakardžiuose, migdoluose. Norint palaikyti imuninės sistemos veiklą, profilaktiškai cinką galima gerti kasdien.
  • Vitaminas C. Tai antioksidantas, kurio su maistu (vaisiais, daržovėmis) gauname gana daug. Visgi kalbant apie poveikį peršalimo ligoms, yra rekomenduojamos gerokai didesnės vit. C dozės, pavyzdžiui, 500–1000 mg per parą. Vitaminą C galima vartoti profilaktiškai ar jau pajutus peršalimo simptomus.
  • Tai augalinis flavonoidas, dažnai išgaunamas iš citrusinių vaisių. Yra siejamas su imuninės sistemos veikla.
  • Tai gerai žinomas hormonas, kuris prisideda prie mūsų miego ciklų reguliavimo. Kalbant apie peršalimo ligas, prieš miegą išgertas 1 mg melatonino gali padėti greičiau užmigti, o ilgesnis ir kokybiškesnis nakties poilsis bus į naudą jūsų imuninei sistemai.

Atsižvelgę į savo individualius poreikius, galite rinktis pavienius šių vitaminų papildus (pvz., jei jums trūksta vitamino D ir vartojate jį didesnėmis gydytojo paskirtomis dozėmis). Tačiau profilaktiniais tikslais galite išbandyti ir imunitetui skirtus kompleksus, kurių sudėtyje yra ir vitaminų D, C ir cinko bei kitų naudingų medžiagų. Būkite sveiki!

 

 

Dalintis