Jei dažnai keliaujate – šis straipsnis kaip tik jums! Kelionės užsienyje gali būti ne tik smagios atostogos ir daug gerų prisiminimų, bet ir sutrikusi miego rutina bei sunkumas užmigti grįžus namo. Laiko juostų pokyčiai – rimtas iššūkis, su kuriuo susiduria praktiškai visi, kada nors keliavę į kitą laiko juostą. Išsibalansavęs miego režimas turi įtakos ne tik mūsų miego kokybei, bet ir bendrai savijautai ir darbingumui. Todėl labai svarbu atkurti tinkamą miego rutiną bei gerai ir kokybiškai pailsėti. Skaitykite toliau ir mes papasakosime, ką daryti, kad kelionės netaptų iššūkiu jūsų ramiam ir kokybiškam poilsiui.
Kodėl mes norime miego?
Miego mechanizmas yra sudėtingas ir jam įtakos gali turėti daug veiksnių: nuo mūsų mitybos iki hormonų. Tačiau esmė yra gana paprasta – organizmas yra įpratęs gultis ir keltis tuo pačiu metu. Todėl atėjus reikiamam metui jis išskiria tam tikrus hormonus, pavyzdžiui, melatoniną, kuris praneša mūsų kūnui, jog jau metas miegoti.
Viena bėda – šių hormonų veiklą reguliuoja vidinis mūsų laikrodis, todėl keliaujant vidinis laikrodis pradeda nebesutapti su tuo, ką rodo laikrodis ant sienos. Ir jei per ilgesnes atostogas mes priprantame prie naujos laiko juostos, tai grįžę namo ir vėl „nebemokame“ eiti miegoti mums įprastu metu. Tai sujaukia ne tik mūsų įprastą režimą, bet ir trukdo ilsėtis, nes mūsų kūnui atrodo, kad ryte į darbą keliamės per anksti, todėl būname irzlūs, be nuotaikos.
Tiek keliaujant, tiek ir grįžus namo yra svarbu padėti organizmui prisitaikyti prie pasikeitusio paros ritmo, tada laiko juostų pokyčiai taip smarkiai nevargins ir jūs galėsite mėgautis tiek savo atostogomis, tiek po jų lengviau grįžti į įprastą ritmą.
Išsibalansavęs miego režimas – ką daryti?
Įprastai į miego režimą yra grįžtama natūraliai, per 1–2 savaites. Geriausia, jei prisitaikyti prie laiko juostų skirtumų savo organizmui leidžiate kasnakt paslinkdami miego laiką 0,5–1 val. Tačiau natūralu, kad jei grįžote po 4–8 val. laiko juostų skirtumo, jūs tiesiog negalėsite sau leisti į savo laiko juostą grįžti natūraliai. Tokiu atveju padėti gali maisto papildai su melatoninu.
Melatoninas, tai hormonas, kuris reguliuoja mūsų organizmo cirkadinį ritmą ir „pasako“ mūsų organizmui kada eiti miegoti ir kada keltis. Kirtus kelias laiko juostas ir miego laikui pasikeitus daugiau nei 1–2 valandomis, gali būti sunku užmigti tada, kada reikia. Melatonino papildai gali padėti sutrumpinti užmigimui reikalingą laiką, jei 0,5–1 val. iki norimo miego laiko yra suvartojamas 1 mg melatonino. Nurimti po dienos įspūdžių gali padėti ir kitos veikliosios medžiagos, tokios kaip valerijonas, levandos, pasiflorų ekstraktas ir pan. Šie augaliniai ekstraktai yra dažna papildų miegui sudedamoji dalis. Tačiau malatoninas – svarbiausia sudedamoji dalis, daranti įtaką užmigimui reikalingai trukmei.
Rinkitės papildus su melatoninu
Padėti įveikti laiko juostų skirtumus gali maisto papildai su melatoninu, gali būti purškiklis ar kapsulės. Pasirinkite jums patogesnę vartoti papildo formą, pavyzdžiui, vieni gali būti patogesni keliaujant tik su rankiniu bagažu, o kiti – namuose ar keliaujant su registruotu bagažu. Įvairios priemonės ir papildai gali padėti greičiau prisitaikyti prie naujos laiko juostos tiek keliaujant, tiek ir po atostogų grįžus namo. Daugiau galite rasti čia.