Moterų sveikata, Sveikata

Skaičiuojama, kad kas trečia vaisingo amžiaus moteris patiria nemalonius priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus. Nuo apetito pokyčių, depresyvios nuotaikos iki irzlumo, negebėjimo susikaupti, nerimo, skausmo. Anksčiau vyravo stereotipas, kad nemalonūs pojūčiai yra „gyvenimo dalis“. Tačiau šiuolaikinis mokslas sako, kad kentėti tikrai nereikia. Priklausomai nuo simptomų bei jų stiprumo padėti gali tinkama mityba, fizinis aktyvumas, maisto papildai, o esant stipresniam PMS – vizitas pas gydytoją ir jo paskirti gydymo būdai.

Kodėl kas mėnesį „tenka“ kentėti?

PMS, tai simptomų visuma, kurią jaučiame maždaug savaitę–dvi savaites prieš menstruacijas. Simptomai gali būti tiek fiziniai (krūtų jautrumas, skausmas), tiek ir emociniai (nuotaikų kaita, depresyvi nuotaika ir pan.). Tiesa, reikia turėti omenyje, kad PMS yra nustatomas, kai simptomai yra bent keli ir kiek stipriau išreikšti, metodologija PMS diagnozavimui skirtingose šalyse smarkiai skiriasi. Bendrai bent kokius nors nemalonius simptomus prieš menstruacijas patiria 9 iš 10 moterų.

Moterų organizmai, iš pirmo žvilgsnio, yra unikalūs. Juk jie per 9 mėnesius sugeba sukurti naują savarankišką žmogų! Tačiau toms, kurios patiria itin nemalonius PMS simptomus bei gausias ir skausmingas menstruacijas, unikalumas tikrai ne pirmas dalykas apie ką jos galvoja. Todėl kitame skyrelyje pakalbėkime apie tai, kas gali jums padėti.

Kaip sau padėti?

Kentėti, patiriant PMS simptomus, tikrai nereikia. Jei simptomai, tokie kaip skausmas, yra stiprūs, sujaukiantys jūsų dienotvarkę ir kiekvieną mėnesį jiems ruošiatės lyg mūšiui – būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją ar ginekologą ir papasakokite apie patiriamus sunkumus.

Vidutinius ir lengvus PMS simptomus palengvinti gali natūralūs maisto papildai bei subalansuota mityba. Labai svarbu, kad laikytumėtės dienos režimo, subalansuotos mitybos bei rastumėte laiko atsipalaiduoti ir pailsėti. Gerai pailsėjus yra lengviau susidoroti su bet kokiais simptomais ar prastesne nuotaika. Atkreipti dėmesį reikėtų į šias maisto medžiagas ir papildus, kurie gali būti naudingi moterų sveikatai:

Magnis. Magnis prisideda prie hormonų reguliavimo, taip pat jis padeda raumenims atsipalaiduoti. Todėl papildai su magniu gali būti naudingi tiek PMS metu, tiek ir per menstruacijas.

Geležis. Nors geležis tiesiogiai nėra siejama su PMS, tačiau išsitirti hemoglobino bei feritino (geležies) lygį profilaktiškai turėtų kiekviena menstruojanti moteris. Geležies neretai daug netenkama per menstruacijas, o jos trūkumas gali lemti gausesnes menstruacijas ir prastesnę savijautą: nuovargį, apatiją, jėgų nebuvimą. Taigi netiriant ir negydant geležies stokos užsisuka užburtas ratas, kai jos nuolat trūksta, net ir valgant kokybišką, subalansuotą maistą.

Vitaminas D. Vitaminas D, dažniausiai, siejamas tik su imuninės sistemos veikla. Tačiau kai kurie tyrimai rodo ir galimą ryšį tarp vitamino D trūkumo ir depresijos, nerimo. Šio vitamino trūksta gali trūkti net iki 60 % pasaulio žmonių. Todėl labai svarbu atlikti profilaktinius tyrimus ir vartoti papildus.

Vaistinės agurklės, tikrieji skaistminai. Agurklėse gausu gama-linoleno rūgšties. Ji yra siejama su hormonų balansu organizme, priešuždegiminėmis savybėmis. Taip pat kai kurie tyrimai agurklę sieja su geresne nuotaikos kontrole, odos sveikata, sumažėjusiu krūtų skausmu per PMS. Tikrieji skaistminai taip pat siejami su PMS simptomų lengvinimu. Juose yra daug vitamino C, kuris gali būti naudingas odai. Kai kurie tyrimai skaistminus sieja su geresne nuotaika, ramesniu miegu.

Vitaminas E. Šis vitaminas pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, jis yra stiprus antioksidantas. Jis gali padėti tiek per PMS, tiek per menstruacijas, kai kurios moterys nurodo, kad jis padeda sumažinti menstruacijų metu jaučiamus spazmus.

Reikėtų atsiminti, kad kiekvienas organizmas yra individualus ir tai, kas veikia vienu atveju, gali neveikti kitu. Todėl jaučiant nemalonius simptomus yra verta išbandyti kelis skirtingus papildus ar jų kompleksą su naudingomis sudedamosiomis dalimis, kaip šis. Tačiau jei simptomai yra stiprūs, visada verta pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Dalintis