Pastaraisiais metais didėjantis susidomėjimas mūsų psichine sveikata, turi dvigubą efektą – iš vienos pusės yra gerai, kad mažėja psichines problemas gaubianti stigma, tačiau iš kitos pusės – daugėja savidiagnozių ar etikečių klijavimo, kuris nėra naudingas. Todėl šiame straipsnyje norime paprastai ir suprantamai papasakoti apie ADHD bei kokiais simptomais jis dažniausiai pasireiškia. Tačiau atminkite, kad tikslią diagnozę jums ar jūsų artimajam gali diagnozuoti tik kvalifikuotas specialistas!
Ką jau žinome apie ADHD?
ADHD arba dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimas ilgą laiką buvo laikomas „vaikų liga“. Tiesa tokia, kad tai yra neurologinis sutrikimas, kuris gali pasireikšti ir būti diagnozuojamas bet kokio amžiaus žmonėms. Didėjant žinomumui bei medicinos paslaugų prieinamumui, šis sutrikimas vis dažniau diagnozuojamas ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
Statistiškai ADHD pasireiškia iki 12 metų amžiaus, tačiau priklausomai nuo gaunamos medicininės priežiūros, daug žmonių laiku negauna diagnozės ir reikiamos pagalbos bei palaikymo. Būtent dėl to sunku pasakyti, kiek tiksliai žmonių gali turėti šį sutrikimą, tačiau skirtingi tyrimai teigia, kad tai gali būti nuo 5 iki 20 % populiacijos. Palyginimui – jei dirbate 50-ies žmonių kolektyve, tai reiškia, kad net 10 iš jūsų kolegų statistiškai gali turėti ADHD.
ADHD simptomai gali būti labai skirtingi
ADHD simptomai gali skirtis priklausomai nuo jūsų amžiaus bei prisitaikymo prie jų. Kalbant apie vaikus, ADHD dažnai išduoda dėmesio neišlaikymas, toks kaip lengvai pamirštama dabartinė veikla, sunku ilgai išlaikyti dėmesį, klausytis instrukcijų, sunku mokytis mokykloje pagal tradicinę programą. Kitas ADHD požymis – impulsyvumas, kuris gali pasireikšti kitų pertraukinėjimų, negebėjimu laukti eilėje (pvz., žaidžiant su kitais vaikais). ADHD simptomai dažnai gali būti sumaišomi su nemandagumu, manierų stoka. Dar vienas ADHD požymis – hiperaktyvumas, kuris pasireiškia nuolatiniu noru judėti, sunkumu ramiai išsėdėti 45 minutes, todėl vaikas gali pradėti per pamokas žaisti su rašikliais, kalbinti klasiokus ir pan. Taip pat vaikas gali dažnai pamesti daiktus, pamiršti, kas buvo sakyta ar prašyta padaryti.
Suaugusiųjų tipiniai ADHD simptomai yra kitokie nei vaikų. Vieni dažniausių – nuolatinis noras veikti, tokie žmonės net per atostogas negali atsipalaiduoti, jie nuolat kažką mąsto, planuoja į priekį, veikia. Jei pavyksta susikaupti ir atlikti visus darbus laiku, po to dažnai seka nuovargio, pervargimo periodas, nes būti organizuotam ilgą laiką yra labai sunku. Visko darymas „paskutinę naktį“ yra taip pat stipriai siejamas su ADHD, tai gali būti tiek baigiamojo darbo rašymas paskutinę minutę, tiek sąskaitų apmokėjimas paskutinę dieną ar, dar dažniau, jau pradėjus kapsėti delspinigiams. Atidėliojimas apima tiek darbo pareigas, tiek buitinius dalykus. Su ADHD siejamas apskritai prastas laiko pojūtis – gali būti sunku planuoti, numatyti, kiek kam reikės laiko, todėl turint šį sutrikimą dažnai yra vėluojama. Verta turėti omenyje, kad suaugęs žmogus dažnai išmoksta gyventi su savo simptomais, todėl ADHD gali slėptis po kitomis psichikos ligomis, tokiomis kaip nerimo sutrikimas, depresija ir pan.
Ką daryti, jei įtariu, kad aš ar mano draugas turime ADHD?
Lietuvoje diagnozuoti ADHD gali gydytojas psichiatras arba medicinos psichologas. Geriausia internete susirasti su šiuo sutrikimu dirbantį specialistą būtent jūsų mieste. Diagnozavus ADHD su gydytoju aptarsite galimą gydymą, kuris jums būtų naudingas. Gali būti skiriami tiek geriami vaistai, tiek rekomenduojama psichoterapija. Atsižvelgus į jūsų asmenybę, ADHD simptomus bei, žinoma, jūsų pačių norus, gali būti skiriama grupinė ar individuali psichoterapija, neuroterapija, kognityvinė-elgesio terapija ir t. t.
Bendrai ADHD simptomams lengvinti gali būti naudingas sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, sportas, meditacija, joga, kai kurie maisto papildai, pavyzdžiui, omega-3. Tačiau svarbiausia – nebijoti kreiptis pagalbos! Todėl jei įtariate, kad jūs ar jūsų artimasis gali turėti ADHD, nebijokite kreiptis į specialistą ir padrąsinkite savo bičiulį padaryti tą patį!