Kepenų sveikata

Suriebėjusios kepenys vargina apie trečdalį planetos gyventojų, o Vakarų Europoje tai yra dažniausia kepenų liga. Nors neretai manoma, kad tai – tik per daug alkoholio vartojančių žmonių problema, tačiau ši klastinga liga gali užklupti ir dėl visai kitų priežasčių.

Kas yra kepenų suriebėjimas ir dėl ko jis atsiranda?

Suriebėjusios kepenys – tai būklė, kai šis organas gamina per daug riebalų ir jie ima kauptis kepenyse. Suriebėjusios kepenys nebegali tinkamai funkcionuoti, taigi ir nebegali apsaugoti organizmo nuo į jį kasdien patenkančių teršalų. Ilgainiui gali prasidėti kepenų uždegimas ir kitos komplikacijos.

Dažniausiai yra galvojama, kad kepenys suriebėja tik piktnaudžiaujantiems alkoholiu. Iš tiesų šios ligos tipai yra du: alkoholinis kepenų suriebėjimas ir nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Jų abiejų simptomai ir pasekmės yra tokios pačios. Ir būtent nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga šiuo metu sparčiai plinta.

Judėjimo stoka, netinkama mityba – dažniausios nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos priežastys. Kadangi šiais laikais, ypač Vakarų šalyse, žmonės valgo daug nekokybiško, greitai paruošiamo maisto, ši liga dabar yra labai dažna. Susirgti kepenų suriebėjimu didesnę riziką turintys medžiagų apykaitos sutrikimų, nutukę žmonės, turintys padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, sergantys hipertenzija, podagra, cukriniu diabetu.

Kadangi kepenys neturi skausmo receptorių ir netgi joms esant pažeistoms jų neskauda, liga dažnai pastebima tik vėlyvoje stadijoje, atsiradus komplikacijoms. Tačiau jomis susirūpinti reikėtų, jeigu yra padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, kaupiasi riebalai ant pilvo, sergate diabetu, jaučiate nuolatinį nuovargį, skauda dešinį šoną, niežti delnus, padus ar visą kūną, yra padidėjęs dirglumas, pradėjote prasčiau matyti tamsoje, vyrams padidėjo krūtinė, pagelto oda, nuolat pučia pilvą, atsirado geltonų odos mazgelių.

Suriebėjusios kepenys – pagydomos

Kepenys yra unikalus atsistatantis organas, tad nutraukus jas žalojančius veiksmus ir ėmus gyventi sveikai, jos gali regeneruotis. Laikantis tinkamos gyvensenos patarimų, galima ne tik išvengti kepenų suriebėjimo, bet ir pagyti susirgus.

Norint išvengti kepenų suriebėjimo, rekomenduojama nevartoti alkoholio. Esant kepenų suriebėjimui, ypač alkoholinės kilmės, alkoholio vartojimą būtina nutraukti visiškai.

Kepenų suriebėjimas gydomas ir mažinant kūno svorį. Svarbus tinkamas fizinis aktyvumas. Vidutinio intensyvumo treniruotės turėtų trukti po 15-20 min. kasdien arba atitinkamai ilgiau – kelis kartus per savaitę.

Efektyvu su saiku vartoti vitaminą E.

Reikia maitintis neriebiai, kokybiškai, saikingai. Griežtos dietos laikytis, juo labiau badauti nereikėtų. Per staigus svorio kritimas gali lemti dar didesnį kepenų suriebėjimą.

Reikėtų vartoti daugiau maistinių skaidulų, taip pat sudėtinių angliavandenių: pilno grūdo duonos, įvairių kruopų, daržovių. Tinka valgyti produktus, kuriuose daug cholino: kiaušinio trynius, kepenis, sojos pupeles, pupeles, avižas, ruduosius ryžius, varškę, kopūstus, kalafiorus, žemės riešutus, mieles. Patariama vengti rafinuoto cukraus, saldumynų ir saldžių gėrimų. Reikėtų vengti ir bulvių, baltųjų ryžių. Augalinės kilmės riebalai, esantys aliejuose, sėklose, riešutuose, avokaduose, būtų tinkamesni.

Esant būtinybei, gydytojas gali skirti vaistus.

Padėti kepenims regeneruotis galima ir natūraliais preparatais, kurie neturi vaistams būdingų šalutinių poveikių. Jeigu norite apie juos sužinoti daugiau spauskite čia. 

Dalintis