Ne retas po švenčių jaučia persivalgymo jausmą, būtent todėl reikia nepamiršti pasirūpinti savo kepenimis. Kepenys yra didžiausias žmogaus vidaus organas, tačiau jos yra įspūdingos ne tik dėl to. Kepenys dalyvauja daugelyje mūsų organizmo procesų ir kasdien rūpinasi, kad jaustumėmės gerai. Šiame tekste norime daugiau papasakoti apie kepenų veiklą bei kokie dažniausi kepenų sutrikimai pasitaiko bei, žinoma, kokie gyvenimo būdo pokyčiai ar pridėtinės dalys, tokie kaip silimarinas ar cholinas, gali padėti pasirūpinti kepenimis.
Ką veikia ir už ką yra atsakingos kepenys?
Kepenys yra atsakingos už daug skirtingų mūsų organizmo procesų, iš kurių svarbiausi:
- Tulžies gamyba ir išskyrimas,
- Medžiagų apykaitos procesai,
- Detoksikacija (alkoholio, vaistų ir kitų kenksmingų medžiagų šalinimas iš organizmo),
- Vitaminų ir mineralų kaupimas. Kepenyse saugomos organizmo geležies atsargos, taip pat vitaminai B12, D, K ir kt.,
- Nėščiųjų kepenys yra atsakingos už vaisiaus kraujo gamybą.
Kepenų veikla nenutrūksta visą gyvenimą, o geriausia žinia ta, kad pažeistos kepenys geba atsinaujinti ir net „sutaisyti“ nebeveikiančias savo dalis. Žinoma, jei pakitimai atsiranda dėl mūsų gyvenimo būdo, tuomet norint kepenims padėti reikės keisti savo žalingus įpročius.
Daugelis organų apie savo negalavimą mums praneša skausmu ar kitais simptomais. Deja, kepenų ligas pastebėti sunku, nes jos gali prasidėti be jokių simptomų. Vienas geriausiai žinomų simptomų – pageltę akių obuoliai, kurie signalizuoja apie geltą. Tačiau tai yra tik vienas iš galimų susirgimų. Todėl labai svarbūs profilaktiniai tyrimai, kurie gali padėti pastebėti sutrikimus bei, žinoma, profilaktika – gyvenimo būdo ir mitybos pokyčiai.
Dažniausios kepenų ligos
Kepenų ligų atsiradimui įtakos gali turėti įvairios autoimuninės ligos, infekcijos, genetika, tačiau taip pat svarbus ir gyvenimo būdas bei mityba. Dažniausiai pastebimos kepenų ligos yra šios:
- Kepenų suriebėjimas,
- Hepatitas,
- Kepenų nepakankamumas,
- Kepenų cirozė,
- Kepenų vėžys.
Kepenų suriebėjimas, o vėliau ir cirozė dažnai išsivysto dėl netinkamų mitybos įpročių – per didelio alkoholio vartojimo, riebaus maisto. Yra skiriamas alkoholinis ir nealkoholinis kepenų suriebėjimas. Pastarasis būtent ir apibūdina tą atvejį, kai pacientas nevartoja daug alkoholio, tačiau kepenyse yra pastebimos riebalų sankaupos, kurios trukdo kepenims tinkamai dirbti ir pašalinti organizmo toksinus. Priklausomai nuo ligos eigos ir laipsnio, gydymas gali būti vaistai, mitybos koregavimas, o blogiausiu atveju – kepenų persodinimas.
Gyvenimo būdas ir kepenų sveikata
Gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti pasaugoti kepenis nuo tolesnių pažeidimų ar veikti kaip prevencijos priemonė. Žinoma, jei jums jau diagnozuota kokia nors liga – būtinai laikykitės savo gydytojo nurodymų. Tačiau profilaktiškai rūpinantis kepenų sveikata reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
- Nevartoti alkoholio,
- Nerūkyti,
- Vaistus vartoti tik tada ir tokiomis dozėmis, kokiomis paskyrė gydytojas,
- Jei neturite pastovaus partnerio, siekiant išvengti hepatito rizikos sekso metu naudokite prezervatyvus,
- Pasirūpinti lėtinių ligų (ypač diabeto) kontrole.
Taip pat padėti gali mitybos koregavimas bei tam tikrų produktų įtraukimas į mitybą:
- Reikėtų riboti kepto, gruzdinto maisto kiekį,
- Valgyti daugiau vaisių, daržovių,
- Su maistu ar iš kitur gauti daugiau cholino. Cholinas padeda sumažinti riebalų kiekį kepenyse ir palaikyti normalią jų funkciją. Cholino daugiausia yra mėsoje, kiaušiniuose, pieno produktuose, sėklose, riešutuose,
- Į mitybą verta įtraukti margainio sėklų ar gauti jose esančio silimarino su papildais. Silimarinas svarbus ląstelių regeneracijai kepenyse, jis saugo kepenis nuo toksinų poveikio, yra siejamas su uždegimo kepenyse mažinimu. Daugiau apie produktus su šiais ingredientais rasite čia.
Laiku pasirūpinus sveika ir subalansuota mityba galima išvengti daugelio ligų! O jei jau turite kepenų problemų – būtinai apsilankykite pas savo gydytoją ir laikykitės jos paskirto gydymo plano.
Comments are closed.