Yra skaičiuojama, kad kraujospūdžio problemos kamuoja kas trečią pasaulio gyventoją. Su širdies ir kraujagyslių ligomis dažniau susiduria vyresnio amžiaus žmonės, tačiau ligos po truputį „jaunėja“ ir paveikia vis jaunesnius žmones. Tam įtakos turi ir paveldimumas, ir gyvenimo būdas, sėdimas darbas, mažas judumas, mityba ir t. t. Šiame straipsnyje norime plačiau pakalbėti būtent apie kraujo spaudimą, kaip jį stebėti, kada gali padėti augalinės priemonės, tokios kaip gudobelė, o kada verta kreiptis į pagalbos gydytojus.
Kas yra kraujo spaudimas ir kokia jo norma?
Kraujo spaudimas, tai kraujo sukuriamas slėgis kraujagyslių sienelėms. Kraujo spaudimas yra matuojamas gyvsidabrio milimetrais (mmHg). Kraujo spaudimas yra skirstomas į diastolinį (apatinį) ir sistolinį (viršutinį). Normos ribos priklauso nuo amžiaus ir lyties, bet vidutiniškai apatinio spaudimo norma yra 60–80 mmHg, o viršutinio 120–129 mmHg.
Kraujo spaudimo matavimasis, tai greita kontrolė, kuri leidžia patikrinti savo sveikatos būklę ir įvertinti, ar reikia vizito pas gydytoją. Visų pirma reikėtų atsiminti, kad kraujo spaudimas nėra pastovus. Jis nuolat kinta, priklausomai tiek nuo mūsų amžiaus, tiek ir nuo paros meto, fizinės veiklos. Todėl matuotis kraujospūdį reikėtų kuo panašesnėmis sąlygomis, jog galėtumėte jį objektyviai palyginti. Kraujo spaudimą reikėtų matuotis:
- Atsipalaidavus, ramiai sėdint.
- Prieš matavimą 5 minutes reikėtų ramiai pasėdėti nieko neveikiant. Tai itin aktualu, jei spaudimą atėjote pasimatuoti į vaistinę, tokiu atveju prieš matuodami būtinai ramiai pasėdėkite!
- 30 minučių prieš matavimą reikėtų nesportuoti, nerūkyti, negerti kavos, energetinių gėrimų, nevalgyti sotaus maisto.
- Pirmą kartą spaudimą reikėtų matuoti ant abiejų rankų, o vėliau matuoti tą, kuri parodė aukštesnį rezultatą.
Profilaktiškai kraujo spaudimą reikėtų pasimatuoti bent kas 1–2 metus. Tačiau turint nusiskundimų ar esant padidėjusiam kraujospūdžiui jį reikėtų matuotis dažniau ir sekti gydytojo nurodymus.
Kokie simptomai gali įspėti apie per didelį ar per žemą kraujo spaudimą?
Kraujo spaudimas turėtų būti nurodytame intervale, o idealiu rezultatu, kad būtų lengviau atsiminti, dažnai vadinamas „120 su 80“, kur apatinis – 80 mmHg, viršutinis – 120 mmHg. Sveikatos problemos gali pasireikšti ir tada, kai spaudimas yra per aukštas, ir kai yra per žemas. Rizikos veiksniu su kraujospūdžiu susijusioms problemoms gali būti:
- Vyresnis amžius,
- Antsvoris,
- Cukrinis diabetas,
- Inkstų ligos,
- Nėštumas.
Jei anksčiau niekada nesusidūrėte su kraujospūdžio problemomis, štai simptomai, kurie gali įspėti apie pakitusį kraujo spaudimą. Esant per žemam kraujo spaudimui galite jausti galvos skausmą, svaigulį silpnumą. Panašūs simptomai gali varginti ir pakilus kraujospūdžiui, tiesa, dažnai dar gali būti jaučiamas ir kvėpavimo sunkumas. Tačiau svarbu atsiminti, jog kai kurie žmonės gali nejausti ir visai jokių simptomų. Palaipsniui keičiantis kraujospūdžiui žmogus prie to pripranta ir simptomų gali nebejusti. Todėl labai svarbūs profilaktiniai vizitai pas gydytoją ir greita kontrolė namuose ar vaistinėje pasimatuojant kraujospūdį.
Natūralios priemonės, siejamos su kraujospūdžio valdymu
Jau nuo seniausių laikų su kraujospūdžiu ir širdies sveikata susijusias problemas žmonės spręsdavo pasitelkę įvairius augalinius preparatus. Vienas jų – gudobelė ir iš jos pagaminti maisto papildai.
Tradiciškai iš džiovintų gudobelių lapų ir žiedų yra daromos arbatos. Į arbatą gali būti dedami ir gudobelių vaisiai. Tiesa, reikėtų turėti omeny, kad jų poveikis yra stipresnis. Kaip ir su visomis vaistinėmis arbatomis – reikėtų gerti ne daugiau kaip puodelį per dieną ir tik profilaktiniais tikslais. Taip pat patogu vartoti priemones širdžiai su gudobelėmis. Juose yra tiksliai parinktos veikliųjų medžiagų dozės, todėl yra lengviau dozuoti bei gauti reikiamas medžiagas. Tačiau jei gydytojas jums jau yra paskyręs vaistus kraujospūdžiui reguliuoti, laikykitės jo rekomendacijų ir būtinai pasitarkite su gydytoju dėl gudobelių arbatos ar kitų papildų širdžiai vartojimo.
Jei domina daugiau informacijos apie širdies sveikatos palaikymą ir sveiką gyvenimo būdą, skaitykite kitus mūsų parengtus straipsnius: apie širdies veiklos stiprinimą ar natūralią pagalbą širdžiai.