Miegas ir nervų sistema, Stresas ir nuovargis

Pasirodo, laimė tėra cheminė formulė. Šiame tekste pasakojame apie tai, kokie hormonai veikia mūsų nuotaiką, ką daryti, kad laimingi jaustumėmės dažniau bei kokie pagrindiniai laimės hormonai yra atsakingi už mūsų savijautą. Skaitykite toliau ir sužinokite, ką daryti, kad laimės jausmas nebūtų retas svečias.

Mes visi norime jaustis laimingais

Laimės jausmas yra vienas pagrindinių gyvenimo variklių. Skirtingiems žmonėms laimę suteikia visiškai skirtingi dalykai – nuo knygos rašymo iki sporto, nuo buvimo su šeima ir pasiekimų karjeroje. Laimės priežastys gali būti pačios įvairiausios, tačiau tiesa yra viena – mes visi norime jaustis laimingais. Natūralu, kad kartais gyvenime būna liūdnesnių momentų – išgyvename skyrybas, sergame, prarandame darbą, netenkame brangių augintinių ar žmonių. Tačiau po kiek laiko atsigauname ir vėl galime džiaugtis gyvenimu, ar ne?

Visgi kartais būna, kad, atrodo, laimė taip niekada ir neateina. Gyvenant dideliu tempu, dažnai patiriant stresą, organizmas gali atsidurti nuolatinėje „kaukis arba bėk“ būsenoje, kai atsipalaiduoti ir tiesiog būti – neįmanoma. Tiesa, tokia būsena nėra sveika, ilgalaikis (arba lėtinis) stresas yra siejamas su įvairiomis fizinėmis ir psichologinėmis problemomis: nerimo sutrikimu, depresija, nepaaiškinamais kūno skausmais, virškinimo sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis. Jaučiant šiuos simptomus derėtų kreiptis į gydytoją, kuris nukreips pas reikiamą specialistą. O kad geriau suprastumėme, kokie procesai vyksta mūsų kūne, kai patiriame laimės jausmą (ar kai jo stinga), susipažinkime su pagrindiniais laimės hormonais.

Pagrindiniai laimės hormonai

Dopaminas

Dopaminas, tai mūsų smegenų „atlygio“ sistema. Jis išsiskiria sulaukus daug širdučių po savo nuotrauka socialiniuose tinkluose, perskaičius įdomią istoriją ar peržiūrėjus įdomų vaizdo įrašą. Tiesa, be teigiamo poveikio, dopaminas gali tapti ir „blogu“ hormonu, nes būtent jis yra priklausomybių, tokių kaip alkoholis, narkotikai, lošimas, palydovas. Dopamino poveikis yra trumpalaikis, apie jo trūkumą signalizuoja prasta nuotaika, sumažėjusi koncentracija, motyvacijos stoka.

Oksitocinas

Šis hormonas dar kartais pavadinamas apkabinimų arba meilės hormonu. Jis padeda sukurti santykius, jis išsiskiria mūsų smegenyse fizinio kontakto metu. Įdomu tai, kad jis išsiskiria ne tik apsikabinant su mums brangiu šeimos nariu, draugu, artimuoju, bet ir glostant augintinį. Šis hormonas svarbus jau nuo pat kūdikystės – jis padeda sukurti vaiko-motinos ryšį, o vėliau dalyvauja kuriant kitus santykius. Oksitocinas suteikia ilgalaikį pasitenkinimo, ramybės jausmą, jis mažina baimę ir skausmą. Šio hormono išsiskyrimą slopina stresas, įtampa.

Serotoninas

Serotoninas yra siejamas su pasididžiavimo jausmu, statusu. Jį dažniausiai lemia kitų įvertinimas – apdovanojimo gavimas, kolegų pagyra ar romantinis komplimentas. Šis hormonas padeda sukurti autoriteto-sekėjo santykį. Būtent dėl jo didelį apdovanojimą gavę žmonės dažnai dėkoja tėvams, mokytojams, mentoriams. Taip yra patenkinamas poreikis atitikti kitų lūkesčius, ypač tų, kuriuos matome kaip pavyzdį. Serotoninas, tiksliau, jo trūkumas, gali sukelti apatiją, nerimą, dirglumą, atminties ir valgymo sutrikimus.

Endorfinai

Endorfinai – tai laimės hormonai, kurie slopina skausmą, diskomfortą. Ar jums pažįstamas tas jausmas, kai iš pirties įšokate į ledo vonią? Ar atsipalaidavimo ir ramybės būsena, pagulėjus ant aštraus masažinio kilimėlio? Šį euforijos jausmą sukelia išsiskyrę endorfinai. Jų trūkumas trukdo jaustis laimingiems, sukelia nerimą ir depresiją.

Natūralios priemonės jūsų laimės jausmui!

Laimės hormonai gali išsiskirti natūraliai, dėl aplinkos stimuliacijos, tačiau tam padėti gali įvairūs fitoterapiniai maisto papildai. Jie gali būti aktualūs pasirinkus aktyvų, įtemptą gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, yra žinoma, kad L-triptofanas, viena iš baltymuose esančių amino rūgščių, reguliuoja nuotaiką bei melatonino gamybą. Melatoninas leidžia geriau pailsėti ir miegoti gilesniu, ramesniu miegu. L-triptofanas kartu su 5-HTP padeda serototino gamybai, gerina nuotaiką, mažina dirglumą. 5-HTP, tai taip pat aminorūgštis, kuri dažnai yra išgaunama iš grifonijos sėklų. Papildai su L-triptofanu, grifonijų sėklų ekstraktu gali būti geras pasirinkimas, jei ieškoti natūralių, augalinių maisto papildų nervų sistemai.

Dalintis