Kosulys
Kvėpavimo takų stiprinimas

Nors visuomenėje kosulys dažniausiai siejamas su peršalimu, jo priežastys gali būti labai įvairios. Galbūt esate atsidūręs situacijoje, kai reikia būti visiškai tyliam, pavyzdžiui, teatre ar susitikime, tačiau gerklėje prasideda nemalonus kutenimas ir dėl to imate kosėti, arba pradedate kosėti po buvimo dulkėtoje vietoje. Taip yra todėl, kad kosulio priežastys gali būti įvairios, tačiau norint jį išgydyti, reikia žinoti, kuri priežastis yra tikroji.

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos
Virusų ir bakterijų sukeltos ligos – liaudiškai vadinamos peršalimu, laringitu, gripu ar COVID-19 – dažnai pasireiškia kartu su kosuliu. Šioms ligoms būdingas kūno temperatūros padidėjimas, karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas. Dažnai taip pat skauda gerklę, ji kutenama, kyla noras kosėti, dažnai būna ir sloga, kuri teka į gerklę, kaupiasi, ir organizmas bando atsikratyti sekretų kosėdamas. Jei organizmas negali įveikti viruso ar bakterijų, gali išsivystyti bronchitas arba plaučių uždegimas, kuriam būdingas gilus paroksizminis kosulys, ūžimas ir švokštimas krūtinėje, karščiavimas ir apsunkintas kvėpavimas.

Lėtinis kosulys
Jei po ligos kosulys nepraeina dar 2 mėnesius, jis gali būti laikomas lėtiniu kosuliu. Reikia atkreipti dėmesį, kad po daugelio sunkių kvėpavimo takų ligų organizmui reikia laiko atsigauti, todėl toks kosulys laikomas normaliu. Kitaip yra, jei užsitęsęs kosulys ar kutenimas kakle atsiranda be aiškios priežasties.

Astma
Astma yra lėtinė liga, kuriai būdingas kosulys, švokštimas, dusulys, sunkumo pojūtis krūtinėje. Dažniausi astmos sukėlėjai yra į kvėpavimo takus patekę alergenai – didelė drėgmė, dulkių erkutės, plunksnos, dulkės, žiedadulkės. Šiai ligai būdingas sausas kosulys, kuris stiprėja naktį ir fizinio krūvio metu, tačiau nėra lydimas kitų peršalimo simptomų.

Alergija
Jei virusinių ir bakterinių kvėpavimo takų ligų vienas iš pagrindinių simptomų yra karščiavimas ir gerklės skausmas, alergijoms būdingi ašarojančios akys, sloga, užsikimšusi nosis, kutenimas gerklės gale ir kosulys. Alergija atsiranda, nes imuninė sistema mano, kad įkvėpti, pavyzdžiui, dulkių dalelės yra organizmo priešai, todėl pradeda agresyviai gintis, nors jokio pavojaus nėra. Alerginis kosulys tęsiasi tol, kol organizmas susiduria su alergenu. Todėl toks kosulys gali staiga atsirasti ir staiga praeiti.

Rūkymas
Rūkalių plaučiuose kaupiasi tabako ir dervų dalelės, kurias plaučiai laiko svetimkūniais ir stengiasi nuo jų atsikratyti, padidindami gleivių gamybą. Kosulys padeda organizmui pašalinti gleives iš kūno – tai vadinamasis rūkančiųjų kosulys. Laikui bėgant plaučių būklė gali blogėti, ir gali išsivystyti tokios ligos kaip LOPL (lėtinė obstrukcinė plaučių liga) ar net plaučių vėžys.

Gastroezofaginio refliukso liga

Kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę, ji garuodama dirgina plaučius ir gerklę, todėl kyla noras kosėti. Kosulį, sukeltą rūgštinio refliukso, dažnai lydi rėmuo, deginimo pojūtis už krūtinkaulio ir rūgštus atpylimas, tačiau vienintelis ligos simptomas taip pat gali būti tik kosulys.

Norint atsikratyti varginančio kosulio, reikia išsiaiškinti, kas jį sukėlė, nes tik žinant priežastį galima rasti geriausią gydymo metodą. Pavyzdžiui, rūkantys žmonės liausis kosėję, jei atsisakys šio blogo įpročio; po kurio laiko plaučių būklė pagerės, ir kosulys praeis. Tuo tarpu refliukso liga turės būti gydoma tiek vaistais, tiek keičiant gyvenimo būdą bei mitybos įpročius.

Atmink!
Kosulys dažniausiai kyla dėl gerklės ar kvėpavimo takų dirginimo. Nervų sistema siunčia signalą smegenims, kurios reaguoja, priversdamos krūtinės ir pilvo raumenis susitraukti ir išstumti orą, taip sukeldamos kosulį.

Dalintis