Nors visuomenėje kosulys dažniausiai siejamas su peršalimu, jo priežastys gali būti labai įvairios. Galbūt esate atsidūręs situacijoje, kai reikia būti visiškai tyliam, pavyzdžiui, teatre ar susitikime, tačiau gerklėje prasideda nemalonus kutenimas ir dėl to imate kosėti, arba pradedate kosėti po buvimo dulkėtoje vietoje. Taip yra todėl, kad kosulio priežastys gali būti įvairios, tačiau norint jį išgydyti, reikia žinoti, kuri priežastis yra tikroji.
Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos
Virusų ir bakterijų sukeltos ligos – liaudiškai vadinamos peršalimu, laringitu, gripu ar COVID-19 – dažnai pasireiškia kartu su kosuliu. Šioms ligoms būdingas kūno temperatūros padidėjimas, karščiavimas, nuovargis, galvos skausmas. Dažnai taip pat skauda gerklę, ji kutenama, kyla noras kosėti, dažnai būna ir sloga, kuri teka į gerklę, kaupiasi, ir organizmas bando atsikratyti sekretų kosėdamas. Jei organizmas negali įveikti viruso ar bakterijų, gali išsivystyti bronchitas arba plaučių uždegimas, kuriam būdingas gilus paroksizminis kosulys, ūžimas ir švokštimas krūtinėje, karščiavimas ir apsunkintas kvėpavimas.
Lėtinis kosulys
Jei po ligos kosulys nepraeina dar 2 mėnesius, jis gali būti laikomas lėtiniu kosuliu. Reikia atkreipti dėmesį, kad po daugelio sunkių kvėpavimo takų ligų organizmui reikia laiko atsigauti, todėl toks kosulys laikomas normaliu. Kitaip yra, jei užsitęsęs kosulys ar kutenimas kakle atsiranda be aiškios priežasties.
Astma
Astma yra lėtinė liga, kuriai būdingas kosulys, švokštimas, dusulys, sunkumo pojūtis krūtinėje. Dažniausi astmos sukėlėjai yra į kvėpavimo takus patekę alergenai – didelė drėgmė, dulkių erkutės, plunksnos, dulkės, žiedadulkės. Šiai ligai būdingas sausas kosulys, kuris stiprėja naktį ir fizinio krūvio metu, tačiau nėra lydimas kitų peršalimo simptomų.