Kvėpavimo takų stiprinimas, Peršalimas

Varginantis kosulys: kuo skiriasi ir kaip gydyti sausą ir drėgną kosulį?

Kosulys yra vienas iš pagrindinių peršalimo ligų palydovų. Artėjat šių susirgimų sezonui būtina tinkamai pasirūpinti savo sveikata, o susirgus suteikti kuo geresnę pagalbą savo organizmui, kad gijimo procesas būtų greitesnis ir efektyvesnis. Kosulį yra patyręs kiekvienas žmogus. Tai yra normalus organizmo apsaugos ir gynybos mechanizmas, kurio dėka iš gerklės, trachėjos ir bronchų yra pašalinamos gleivės, kenksmingos medžiagos bei mikroorganizmai. Kosulys dažniausiai atsiranda virusinio bronchito, gripo ar peršalimo metu. Negydomas ir užsitęsęs kosulys gali toliau progresuoti alinti žmogaus organizmą bei sukelti rimtų pasekmių sveikatai. Prieš pasirinkdami gydymą svarbu sužinoti koks kosulys išties jus kamuoja.

Sausas kosulys – dar vadinamas neproduktyviu, neretai kamuoja epizodiškai. Tai erzinantis, dirginantis kosulio tipas, kai kosint nepavyksta „atkosėti“ sekreto (gleivių). Neproduktyvus kosulys pasireiškia susiduriant su refliuksu, laringitu, gerklės skausmu, tonzilitu (angina), sinusitu, astma, alergijomis ir kitais kvėpavimo sistemos sutrikimais. Taip pat sausas kosulys yra ir vienas iš COVID-19 ligos simptomų. Nepamirškite, kad šį kosulį gali išprovokuoti ir kiti gyvensenos veiksniai, pavyzdžiu, rūkymas ar nuolatinis buvimas užterštame ore. Kovojant su sausu kosuliu natūralios priemonės yra ypač veiksmingos, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šio kosulio gydymui negalima naudoti tokių pačių priemonių, kurios skirtos šlapiam (produktyviam) kosuliui malšinti. Šiuo atveju pasirinkite aguoną birulę, kuri reguliuoja kosulio  centrą, tačiau jo neužblokuoja, tad kosuliui perėjus iš sauso į šlapią, netrukdys atsikosėti. Taip pat reikėtų nepamiršti plačialapio gysločio bei ceiloninio cinamono savybių. Jos veikia net alerginį kosulį, kovoja prieš uždegimą, bei mažina kvėpavimo takų įsiaudrinimą.

Skirtingai nei sauso kosulio metu esant drėgnam kosuliui atkosėjamas sekretas. Jei skreplių yra daugiau, jie skystesni – kosulys paviršutinis, jei atkosėjama mažiau tirštesnių skreplių – kosulys gilesnis. Šiuo atveju čiobrelių  ir pušų pumpurų ekstraktai suskystins kvėpavimo takuose esančias gleives bei paskatins atsikosėjimą. Kalbant apie šlapią kosulį ypač svarbu turėti omenyje, kad atkosėjamų skreplių išvaizda gali rodyti ligos eigą, nes jų pakitimas gali reikšti, kad liga progresuoja. Iškosėjamų arba išpučiamų gleivių spalva nemažai pasako apie kamuojantį susirgimą, plačiau apie tai galite skaityti čia.

Kosulys tikrai netūrėtų gąsdinti kiekvieno, ypač kai tai yra vienas iš peršalimo simptomų. Dažniausiai tausojantis rėžimas, tinkamai pasirikti preparatai padės greičiau pasveikti. Siūloma nedelsti ir kreiptis į gydytojus sergant vaikams, nėščiosioms ar nusilpusio imuniteto žmonėms.  Jei kosulys progresuoja, tęsiasi ilgiau arba pasikeičia jo pobūdis (pavyzdžiui, pakinta garsas, atkosėjamų skreplių spalva), reikėtų kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Taigi kiekvieną atvejį reikėtų įvertinti individualiai ir pasirinkti tinkamas priemones kovojant su kosuliu.

Dalintis