Kvėpavimo takų stiprinimas, Sveikata

Kai kalbame apie kvėpavimo takus ir jų sveikatą, visų pirma svarbu atsiminti, kad prevencija yra geriausias gydytojas. Dar tik artėjant šaltųjų ligų periodui yra verta pasirūpinti savo sveikata ir stiprinti imunitetą. O jau užklupus ligoms gali padėti įvairios natūralios priemonės bei maisto papildai. Apie tai, kas gali būti naudingas kvėpavimo takams bei ką daryti, kai užklumpa sloga, gerklės skausmas, kosulys – pasakojame šiame straipsnyje.

Rūpinkitės savimi visus metus

Išvengti ligų nėra įmanoma, tačiau galima stiprinti imunitetą, kad sirgtumėte rečiau ir lengviau. Pasirūpinti savo ir savo vaikų sveikata galite visus metus, tereikia pasirūpinti esminiais organizmo poreikiais: taisyklinga miego rutina, sveika mityba ir fiziniu aktyvumu. Štai pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:

  • Pakankamas miego kiekis. Poilsis yra svarbus ne tik mūsų mintims, bet ir kūnui. Kai esame gerai pailsėję, gerai jaučiamės, rečiau sergame, o susirgę pasveikstame greičiau. Užtikrinkite patogią miego aplinką sau ir savo vaikams. Yra rekomenduojama miegoti 18–20 laipsnių temperatūros kambaryje, jame turi būti tamsu ir tylu. Jei už lango šviečia gatvės žibintai, pasirūpinkite tamsiomis, storomis užuolaidomis ar šviesą temdančiais roletais. Jei gyvenate bute ir miegoti trukdo kaimynai, galite naudoti ausų kamštukus, o, visų pirma, verta pasikalbėti su kaimynais – gal jie net nepagalvojo, kaip gerai jų klausoma muzika girdisi jūsų miegamajame?
  • Fizinis aktyvumas. Sportas ir buvimas gryname ore yra svarbus visais metų laikais. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per savaitę suaugusiems žmonėms aktyviai judėti bent 150–300 minučių. O 5–17 metų vaikams ir paaugliams bent po 60 minučių kasdien arba 420 minučių per savaitę. Fizinis aktyvumas yra siejamas su geresniu širdies ir kraujagyslių sistemos darbu, jis gali padėti valdyti svorį, pagerinti psichinę sveikatą ir bendrą savijautą.
  • Profilaktiniai sveikatos patikrinimai. Gera sveikata, tai ir profilaktiniai sveikatos patikrinimai. Jų metu galima nustatyti įvairių vitaminų ir mineralų, kurie gali būti susiję su imunine sistema, trūkumą. Su imunitetu yra siejamas vitaminas D, cinkas. Todėl svarbu vartoti šiuos papildus. Jei įtariate trūkumą, tyrimus paskirs ir reikiamą papildų dozę skirs jūsų gydytojas. Profilaktiškai papildų galite įsigyti pasikonsultavę su vaistininku.

Jei jau susirgote…

Šaltuoju metų laiku užsikrėsti yra labai lengva – gal dirbate dideliame kolektyve, gal jūsų vaikai lanko mokyklą ar darželį, o gal tiesiog „pasigavote“ virusą viešajame transporte ar parduotuvėje? Pirmoji pagalba susirgus – tai poilsis, daug skysčių ir vitaminas C.

Susirgus vaikui yra rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Suaugusieji, ypač jei simptomai lengvi, įprastą peršalimą dažnai gydosi naminėmis ir nereceptinėmis priemonėmis. Be didesnio išgeriamų skysčių kiekio (arbatų, mineralinio vandens), verta savo mitybą papildyti vitaminais C, D ir cinku. Jie yra siejami su imuninės sistemos veikla ir gali padėti greičiau įveikti peršalimą.

Simptominiam gydymui rinkitės produktus pagal jus labiausiai varginančią problemą. Jei užsikimšus nosis – jūros druskos vandenį, nosies lašus ar purškiklį. Gerklės skausmui malšinti – aliejinius purškiklius, pastiles, skalaukite gerklę druskos tirpalu. Kamuojant kosuliui ir slogai naudingi gali būti preparatai sekretui skystinti – sirupai, kapsulės.

Dalintis