Moterų sveikata

Priešmenstruacinis sindromas: kas su manimi vyksta?

Priešmenstruacinis sindromas (PMS) – kas mėnesį pasikartojantis blogos savijautos ir įvairiausių simptomų rinkinys, kuris daro įtaką daugelio moterų darbui ir gyvenimo būdui. Dėl ko jis atsiranda, ir kodėl kiekviena su juo susidurianti moteris jį patiria kiek kitaip?

Kokie simptomai priskiriami PMS

PMS apima kompleksą simptomų: fizinių, emocinių, elgesio, psichologinių ir neuropsichinių, medžiagų apykaitos, endokrininių. Šie simptomai prasideda antroje menstruacijų ciklo pusėje, o baigiasi – kai jos prasideda.

Iki trečdalio moterų jaučia gana stiprius PMS simptomus, o dauguma – bent vieną iš PMS simptomų. PMS sunkumo laipsnis vertinant pagal tai, kiek simptomų reguliariai jaučiama. Jeigu jaučiami 3-4 simptomai, iš kurių 1-2 būna nepastovūs, laikoma, kad PMS yra lengvas. Jeigu jaučiami 5-12 simptomų, iš kurių 2-5 būna labai stiprūs, tuomet PMS yra sunkios formos. PMS laikomas sunkiu ir tuo atveju, kai jo simptomai trukdo dirbti, įprastą gyvenimo būdą padaro neįmanomą.

Vienos moterys gali patirti daugiau psichoemocinių simptomų, kai atsiranda nemiga, emocinis nestabilumas, nuotaikos sutrikimai. Kitoms gali daugiau reikštis fiziniai simptomai.

Dažniausiai pasitaikančių PMS simptomų sąrašas yra didelis: vardijant visus, jų būtų virš šimto. Tai – nerimas, irzlumas, nuotaikų kaita, depresija, verksmingumas, nemiga, apetito padidėjimas, galvos, raumenų skausmas, nuovargis, galvos svaigimas, mieguistumas, skysčių kaupimas, svorio didėjimas, krūtų jautrumas, krūtų skausmas, aknė, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, prakaitavimas. Esant PMS, gali būti juntami keli iš simptomų arba visi. Tuo tarpu neretai kartu juntami spazmai pilvo apačioje ir nugaros ar strėnų skausmas priskiriami kitam sutrikimui – dismenorėjai, arba skausmingoms mėnesinėms, kurių simptomai prasideda prieš pat menstruacijas ir yra stipriausiai juntami mėnesinių pradžioje.

PMS sukeliančios priežastys

Mokslas nėra nustatęs pagrindinės PMS lemiančios priežasties, tačiau mokslinėje literatūroje minimi tokie jį skatinantys veiksniai, kaip moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų perteklius, gimdos susitraukimus slopinančio hormono progesterono trūkumas, skysčių disbalansas, serotonino, vitamino B6, magnio, kalcio trūkumas.

Pastebima, kad PMS atsiradimui arba pasunkėjimui įtakos turi moters psichologinė būklė: jeigu yra patiriamos nesėkmės, netektis, yra bloga atmosfera, vyksta konfliktai darbe ar namuose. Dėl to yra ypatingai svarbu rūpintis savo psichologine sveikata ir santykių kokybe.

Moksliškai įrodyta, kad fizinius PMS simptomus mažina vaistinių augalų preparatų, tokių kaip tikrasis skaistminas, vartojimas. Tikrųjų skaistminų ekstraktas padeda palaikyti gerą savijautą menstruacijų metu bei padeda palaikyti moterų lytinės sistemos funkciją. Natūralios sudėties preparatuose gali būti ir kitų PMS simptomus mažinančių  dalių: magnio, vitamino E. Magnis PMS simptomus patiriančioms moterims padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį, padeda palaikyti normalią raumenų funkciją bei psichologinę funkciją. Vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

Dalintis