Miegas ir nervų sistema

Melatoninas – tai hormonas, kuris glaudžiai susijęs su mūsų miego ritmu ir gera nuotaika visais metų laikas. Šiame straipsnyje norime daugiau pakalbėti apie tai kaip gali būti susijusi nemiga, dienos metu patiriamas stresas ir net tai, kad už lango dienos trumpėja ir vis daugiau laiko praleidžiame prieblandoje bei tamsoje. Jei jaučiate, kad pastaruoju metu sunkiau kokybiškai pailsėti – šis straipsnis kaip tik jums.

„Miego“ hormonas, svarbus ir kitoms organizmo funkcijoms

Melatoninas dažnai pavadinamas miego hormonu, nes viena pagrindinių jo funkcijų – reguliuoti mūsų miego ciklą. Metaloniną gamina kankorėžinė liauka, kuri reaguoja į saulės šviesą ir pagal tai „nusprendžia“, kada ir kiek šio hormono gaminti. Melatonino gamybą skatina tamsa, todėl prieš miegą yra rekomenduojama nežiūrėti filmų, neskaityti naujienų telefone ir pan., kad negautumėte mėlynos šviesos ir tokiu būdu neslopintumėte melatonino gamybos.

Be miego reguliavimo funkcijos, melatoninas svarbus ir skydliaukės funkcijai. Taip pat šis hormonas yra antioksidantas, kuris naikina laisvuosius radikalus. Per mažas šio hormono kiekis gali sugadinti ne tik miego ciklą, bet ir bendrą gerą savijautą bei nuotaiką.

Kodėl vakare nesinori miego?

Jei vakare sunku užmigti ar kamuoja nemiga, gali būti, kad tam įtakos turi ir pasikeitęs metų laikas ir dieną patiriamas stresas. Pasirodo, kad melatonino gamybai ir sezoniniam nuotaikų svyravimui įtakos gali turėti sumažėjęs saulės kiekis. Dėl šviesos pokyčių rudenį ir žiemą keičiasi ir melatonino bei seratonino gamyba. Seratoninas – laimės hormonas, kuris padeda reguliuoti emocijas, jaustis ramesniems bei laimingesniems. Vakare nesinorėti miego gali dėl sutrikusios melatonino gamybos (pavyzdžiui, jūsų cirkadinis ritmas gali būti pasislinkęs, nes vakarais gaunate daug mėlynos šviesos, žiūrėdamas į kompiuterio ekraną). Taip pat įtaką gali daryti dienos metu patirtas stresas, prasta miego aplinka – lova, pižama, apšvietimas ir t. t.

Išbandykite šiuo 3 patarimus ir pailsėkite geriau!

Miegas ateis greičiau, jei įvertinsite savo miego aplinką ir išbandysite šiuos tris dalykus:

  1. Susikurkite miego rutiną

Rami ir atpalaiduojanti aplinka – tai raktas į greitą užmigimą vakarais. Prieš miegą galima paskaityti knygą ar paklausyti muzikos, pasikalbėti su partneriu lengvomis, maloniomis temomis. Jokiu būdu nesiimkite spręsti problemų! Taip pat gerai išsivėdinkite kambarį, kad miegotumėte gaiviame ore. Miegamojo temperatūra turėtų neviršyti 22 laipsnių, taip pat reikėtų pasirinkti antklodę pagal metų laiką, kad nebūtų per karšta ar per šalta. Išjunkite telefono garsą, kad jis netikėtai neprižadintų, taip pat įsigykite kokybiškas užuolaidas ar roletus, kad šviesa iš lauko netrukdytų miegoti.

2. Sumažinkite stresą

Stresas visos dienos metu gali neleisti vakare užmigti. Todėl gera praktika būtų susikurti savo streso mažinimo ritualą. Skirtingiems žmonėms veikia skirtingi dalykai, todėl išbandykite tai, kas padės jums: reguliarus sportas, dienoraščio rašymas, meditacija, ilgi pasivaikščiojimai, pokalbiai su draugais, vizitai pas psichologą. Nedidelis streso kiekis yra normalu, jį kartais jaučiame visi. Tačiau jei jūs jaudinatės dėl kiekvienos smulkmenos – galbūt vertėtų apsilankyti pas specialistą, kuris padėtų geriau susitvarkyti su nerimu ir jauduliu.

3. Išbandykite maisto papildus

Įvairūs maisto papildai su melatoninu gali padėti greičiau užmigti, jei vakarais ilgai vartotės lovoje, o miegas taip ir neateina. Papildai miegui gali būti įvairių formų, todėl galėsite rinktis, kas būtų patogiau vartoti būtent jums. Melatoninas gali padėti ir tada, kai keliaujant keičiate laiko juostas.

Dalintis