Moterų sveikata

Kartais menopauzė pristatoma kaip nemalonus, sudėtingas gyvenimo etapas. Tačiau žinant, kas tiksliai vyksta organizme bei kaip galima sau padėti, simptomai gali būti minimalūs. O menopauzė, kaip ir bet kuris kitas pokytis organizme, yra normali mūsų gyvenimo dalis. Šiandien norime plačiau papasakoti apie ženklus, kurie įspėja apie artėjančią menopauzę bei kokie natūralūs papildai gali padėti šiuo periodu jaustis geriau.

Menopauzės simptomai: kada galite jų tikėtis? 

Menopauzė – tai vaisingo moters amžiaus tarpsnio pabaiga. Ji nustatoma, kai 12 mėnesių iš eilės nebūna menstruacijų. Dėl estrogeno sumažėjimo vis rečiau vyksta ovuliacija, todėl moteris tampa nebevaisinga. Apie organizme vykstančius pokyčius įspėja visa puokštė įvairių simptomų:

  • Nereguliarios mėnesinės. Tai vienas pirmųjų ir pats rimčiausias artėjančios menopauzės požymis. Įprasta, kad perimenopauzės laikotarpiu mėnesinės gali dingti 2–4 mėnesiams ir vėl sugrįžti.
  • Plaukų slinkimas, nagų lūžinėjimas. Dėl estrogeno sumažėjimo smarkiai nukenčia plaukai ir nagai.
  • Karščio bangos. Dažnos nakties metu, bet gali užklupti ir dieną. Gali be priežasties išpilti prakaitas, parausti kaklas, veidas, krūtinės zona.
  • Užmaršumas. Nestipriai sutrikusi atmintis, išsiblaškymas, dėmesio koncentracijos stoka pasireiškia net 2/3 moterų.
  • Svorio kaita. Nors nėra tvirtų įrodymų, kad būtent menopauzė lemia svorio padidėjimą, tačiau yra pastebėta tokia galima tendencija.
  • Polinkis į depresiją. Keičiantis hormonams, kai kurios moterys gali būti dirglesnės, jautriau reaguoti į aplinką, gali pasireikšti polinkis į depresiją.
  • Padidėja osteoporozės rizika. Estrogenas reikalingas kalcio įsisavinimui, todėl jam sumažėjus padidėja kaulų lūžių rizika.
  • Šlapimo nelaikymas. Tai dažna menopauzės sulaukusių moterų problema. Sumažėjus estrogeno, suplonėja šlapimtakio sienelė, todėl gali kilti dažnas ir staigus noras apsilankyti tualete.

Įprastai menopauzė prasideda sulaukus 40–60 metų. Vidutinis amžius – 51 metai, tik 5 % moterų yra nustatoma ankstyvoji menopauzė (40 metų ir anksčiau). Menopauzė paveikia tik 0,1 % moterų, jaunesnių nei 30 metų. Perimenopauzės laikotarpis vidutiniškai tęsiasi 4 metus, bet gali būti ir trumpesnis (vos kelių mėnesių), ir ilgesnis (net iki 10 metų).

Menopauzės simptomai gali būti įvairūs, o skirtingiems žmonėms gali pasireikšti skirtingos jų kombinacijos. Todėl visada geriausia profilaktiškai (bent kartą metuose) lankytis pas savo ginekologą ir su juo aptarti visus pastebėtus simptomus bei sekti sveikatos būklę.

Gamta yra pasiruošusi padėti!

Esant lengviems ar vidutiniams menopauzės simptomams, reikšmingai padėti gali natūralūs augaliniai papildai, kuriuos mums siūlo gamta. Jau daugelį metų moterys žinojo, kokias žoleles reikia rinkti ir vartoti nuo skausmo, norint lengvinti mėnesinių simptomus ar prasidėjus menopauzei. Šiuolaikinis mokslas leidžia ištirti šiuos augalus, jų sudedamąsias dalis ir sukurti maisto papildus, kuriuos lengva vartoti bei kuriuose yra parinkta optimali veikliosios medžiagos dozė.

Vaistinė agurklė – viena pagrindinių sudedamųjų dalių, kai kalbame apie maisto papildus PMS ar menopauzės simptomams lengvinti. Liaudies medicinoje ji naudojama šlapimo takų problemoms gydyti, taip pat esant nuotaikos svyravimas, nerimui, agurklė pasižymi tonizuojančiomis savybėmis, priešuždegiminiu poveikiu. Kaip žinome, praktiškai visos šios problemos gali atsirasti perimenopauzės ir menopauzės laikotarpiu, taip pat ir PMS metu. Šiandien yra žinoma, kad pirolizidino grupės alkaloidai veikia šlapimo takų sistemą, agurklėje esančios medžiagos teigiamai veikia centrinę nervų sistemą ir gali padėti kovoti su depresija. Gama-linoleninė rūgštis yra naudinga gydant kaulų, sąnarių ligas. Vaistinė agurklė ir papildai su ja gali būti pasirenkami ir PMS simptomams lengvinti, ir menopauzės laikotarpiu.

Tikrieji skaistminai – tai Viduržiemio jūros regione augantis violetiniais žiedais žydintis krūmas. Nuo seno medicinoje skaistminų produktai naudojami PMS simptomams lengvinti, reprodukcinės sistemos palaikymui. Senovės Graikijoje jis buvo laikomas „moterų augalu“. Šiandieniniuose maisto papilduose jis dažnai derinamas su kitomis veikliosiomis medžiagomis, siekiant optimalaus poveikio.

Dalintis