Moterų sveikata

Kaip atpažinti sutrikusį menstruacijų ciklą?

Dažniausiai vaisingo amžiaus moterų ciklas trunka 21–35 dienas, o pačios mėnesinės trunka nuo 3 iki 7 dienų. Manoma, kad pastoviausias ciklas yra 28 (+-7) dienos. Paprastai menstruacinis ciklas normalizuojasi iki 20 metų amžiaus, o po 40 metų neretai ciklas ima trumpėti, likus 10 metų iki menopauzės vėl gali atsirasti nereguliarumas. Ciklas neturėtų būti ilgesnis nei 35 dienos. Jei ciklas nuolatos yra ilgesnis, reikėtų kreiptis į specialistą. Taip pat mėnesinių ciklas neturėtų būti trumpesnis nei 21 diena. Atsiradus neįprastiems mėnesinių ciklui požymiams (kraujavimas po lytinių santykių arba ne mėnesinių metu, skausmingos mėnesinės ir pan.) vertėtų apsilankyti pas gydytoją.

Dažniausi menstruacijų ciklo sutrikimai

Nustatyta, kad reprodukciniu laikotarpiu apie 85 % moterų jaučia bent vieną priešmenstruacinį simptomą, o 30 % patiria mėnesinių ciklo sutrikimus. Sutrikimai gali būti įvairūs: pernelyg ilgas ar trumpas mėnesinių ciklas; menstruacijos, besikartojančios rečiau kaip kas 35 dienas arba dažniau kaip kas 21 dieną; vėluojančios mėnesinės, kai jų nebūna vieną mėnesį ir ilgiau; kraujavimas tarp mėnesinių; labai gausus arba ilgiau kaip 7 dienas trunkantis kraujavimas menstruacijų metų. Žinoma, kiekvienos moters organizmas yra skirtingas ir kartais dėl pasikeitusios rutinos mėnesinių ciklas išsibalansuoja.

Priešmenstruacinis sindromas

Tarp ovuliacijos ir kraujavimo dienų, maždaug apie 20–21 menstruacinio ciklo dieną, pasireiškia priešmenstruacinis sindromas, dar kitaip žinomas kaip PMS. Tai yra varginantys, nemalonūs fiziniai ir emociniai simptomai, periodiškai pasireiškiantys prieš mėnesines. Simptomai, kurie kamuoja moteris šiuo laikotarpiu yra puikiai pažystami daugeliui:

  • nuotaikų kaita;
  • galvos skausmas ir nemiga;
  • sąnarių, raumenų skausmas;
  • pykinimas;
  • padidėjęs krūtinės jautrumas;
  • sumažėjęs lytinis potraukis;
  • bei kiti įvairūs simptomai.

Mėnesinių ciklą veikia begalės veiksnių, todėl šie negalavimai atsiranda dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, nereguliarios mėnesinės nebūtinai reiškia ligą ar būklę, kurią reikia gydyti. Mėnesinės gali būti nereguliarios paauglėms pirmuosius 3 metus arba menopauzės metu. Taip pat jos gali vėluoti dėl pasikeitusios laiko juostos kelionės metu arba patyrus daugiau streso. Todėl sveikatos priežiūros specialistai nuolatos skatina mokytis valdyti stresą, sveikai ir reguliariai maitintis bei sportuoti.

Dalintis