Gamtoje galima rasti daugelį maisto papildų, stiprinančių mūsų organizmą. Mūsų senoliai puikiai žinojo, kokias arbatas gerti užklupus vienam ar kitam negalavimui. Šiandieniniai moksliniai tyrimai leidžia dar geriau suprasti vaistinių augalų naudą bei tiksliau rekomenduoti reikiamas papildų dozes. Gudobelė – vienas iš tokių vaistinių augalų, kurio nauda širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai žinoma jau seniai. Šiame straipsnyje norime plačiau papasakoti apie tai, kuo gali padėti gudobelės preparatai, jei širdies sveikata neduoda ramybės ar nuolat kyla kraujo spaudimas.
Ar pažįstate gudobelę?
Gudobelė priklauso erškėtinių augalų šeimai. Lietuvoje ji dažnai auga soduose, pievose, pamiškėse. Yra paplitusi visoje Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijoje. Iš išvaizdos ji primena krūmą, gali užaugti iki 3–5 metrų aukščiau. Turi aštrius spyglius. Lapai yra nedidelės vėduoklės formos, šiek tiek primena ginkmedžio lapelius. Gudobelė žydi pavasarį–vasaros pradžioje, žiedai primena vyšnių žiedus. Vaisiai sunoksta vasaros pabaigoje. Tai – mažos raudonos uogytės. Įdomu tai, kad jų sėklos yra nuodingos, nes turi ciano vandenilio (kaip ir obuolio sėklos).
Kaip vaistas yra naudojami gudobelių lapai iš kurių yra gaminama arbata. Lapai renkami ir džiovinami prieš augalui pražystant, taigi maždaug balandžio–gegužės pradžioje. O esant itin šiltam pavasariui – ir anksčiau. Žydėjimo metu gali būti renkami ir žiedai, kurie taip pat naudojami arbatai ruošti. Kartais ir pačios uogos yra naudojamos arbatoms ruošti ar maistui dekoruoti dėl savo gražios raudonos spalvos, tačiau reikėtų turėti omenyje, kad gudobelių sėklų reikėtų vengti.
Gudobelės nauda mūsų sveikatai
Lietuviai gudobelių arbatą vartoja širdies sveikatai gerinti. Jau nuo senų laikų tikima, kad gudobelė gali padėti jaučiant širdies skausmą, kylant aukštam kraujospūdžiui. Visi žino, kad žemas spaudimas gali būti „gydomas“ puodeliu kavos, o štai puodelis gudobelių arbatos gali padėti esant aukštam kraujospūdžiui.
Tą patvirtina ir šiuolaikiniai moksliniai tyrimai. Gudobelių lapuose ir žieduose yra gausu antioksidantų, kurie naudingi mūsų organizmui. Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso. Be to, lapuose ir žieduose randami flavonoidai yra siejami su širdies sveikata: pagerėjusia kraujotaka, kraujagyslių apsauga nuo pažeidimų. Kai kurie tyrimai net pastebėjo sąsają tarp erškėtrožių papildų vartojimo ir širdies nepakankamumo simptomų sumažėjimo. Tačiau dar reikia daugiau, įvairesnių mokslinių tyrimų, kad į erškėtrožes būtų žiūrima ne tik kaip į maisto papildą, bet galbūt ir į vaistą. Turėkite omenyje, kad gudobelės papildai nerekomenduojami vaikams, nėščiosioms ir maitinančioms krūtimi. O suaugusieji, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, prieš vartodami bet kokius papildus turėtų pasikonsultuoti su juos gydančiu gydytoju.
Natūralios priemonės iš gamtos
Gudobelių arbatą galite ruošti patys arba įsigyti papildų su atrinktomis naudingomis medžiagomis ir optimaliai parinkta doze. Širdies sveikata – vienas svarbiausių dalykų, kuris leidžia užtikrinti gerą ir kokybišką gyvenimą. Puoselėkite savo gerą savijautą ir būkite sveiki!