Žodį cholesterolis esame girdėję kiekvienas, tačiau dažniausiai neigiamame kontekste. Cholesterolis iš tiesų yra būtinas žmogaus organizmui lygiai taip pat kaip vanduo: iš jo gaminami hormonai, vitaminas D, tulžies rūgštys bei kiti junginiai, be kurių organizmas negalėtų funkcionuoti. Tad kodėl cholesterolis yra įgijęs tokią neigiamą reputaciją?
Kepant riebalų turintį maistą (mėsą, žuvį, kiaušinius, įvairius kepinius, sviestą), šie riebalai tampa oksiduoti. Taip paveiktas cholesterolis yra daug labiau linkęs nusėsti kraujagyslių sienelėse ir skatinti aterosklerozės vystymąsi. Pavyzdžiui, pagrindiniu aterosklerozės faktorių laikomas MTL kraujotakoje žalos organizmui nedaro, o tik aprūpina įvairius audinius jiems būtinu cholesteroliu. Ir tik tuomet, kai MTL tampa oksiduotu, jis dalyvauja aterosklerozinių plokštelių formavime. Su maistu gautas cholesterolis šiuo atveju iš karto patenka į organizmą jau oksiduotas, todėl yra laikomas ypatingai žalingu. Nors maistinis cholesterolis sudaro 30 % viso cholesterolio organizme, tačiau nekontroliuojant jis gali būti nemažiau ar net daugiau žalingas organizmui. Tad kyla klausimas, kaip mažinti su maistu gaunamą cholesterolio kiekį, jei keisti mitybos įpročių nesinori ar tiesiog yra per sunku?
Žarnyne cholesterolio absorbciją slopina skaidulinės medžiagos. Ne veltui sveikos mitybos rekomendacijose patariama į mitybą įtraukti daugiau pilno grūdo produktų, vaisių bei daržovių – skaidulų šaltinių. Ypač naudingos skaidulos koreguoti cholesterolio kiekiui – avižų beta-gliukanai bei baltųjų gysločių sėklų luobelės. Šios natūralios medžiagos nevirškinamos organizmo fermentų, nėra pasisavinamos žarnyne bei metabolizuojamos kepenyse, tad neturi neigiamo poveikio organizmui. Prieš maistą vartojami avižų beta-gliukanai ir balkšvųjų gysločių sėklų luobelės vandenyje bei organizmo skysčiuose išbrinksta suformuodamos tąsios konsistencijos gelį, kuris į žarnyną patekus maistui prisijungia jame buvusias cholesterolio daleles ir neleidžia joms patekti į kraujotaką. Tokios dalelės kartu su maisto likučiais natūraliai pašalinamos iš žarnyno, o organizmas lieka apsaugotas nuo maistinio cholesterolio. Šios skaidulinės medžiagos taip pat turi teigiamą poveikį gliukozės koncentracijai: lėtindamos maisto pasisavinimą žarnyne jos lėtina ir gliukozės absorbciją, tad neleidžia vykti gliukozės šuoliams po valgio.
Jei norite sužinoti daugiau apie būdus kontroliuoti gaunamą cholesterolio kiekį su maistu, spauskite čia.