Kvėpavimo takų stiprinimas, Peršalimas

Kosulys – natūrali organizmo reakcija

Beveik kiekvienas iš mūsų daugybę kartų yra patyręs kosulį. Kosulys yra svarbus įgimtas refleksas ir jis apsaugo kvėpavimo takus nuo pašalinių dalelių, patekusių į jį. Kitaip tariant, kosulys yra natūralus būdas kūnui pasirūpinti kvėpavimo takų švara. Kosulio refleksą sukelia kvėpavimo takų dirginimas. Dirginimą suvokia „kosulio receptoriai“, esantys daugelyje kvėpavimo takų dalių. Šie receptoriai suvokia ir reaguoja į dirginimą, gautas signalas perduodamas į kosulio centrą, kuris yra smegenyse.

Kosulys dažniausiai skirstomas į dvi grupes pagal tai:

1) kiek ilgai trunka kosulys,

2) kaip skamba kosulys.

Vertinant kosulio trukmę, jį galima suskirstyti į: ūminį kosulį, jei jis trunka mažiau nei 3 savaites; poūmį, jei kosulys yra nuo 3 iki 8 savaičių; lėtinį kosulį trunkantį daugiau nei 8 savaites. Vertinant kaip skamba kosulys, jį galima suskirstyti į sausą, šlapią ir refleksinį kosulį.

Itin varginanti problema – sausas kosulys

Sausas, spastiškas, nesibaigiantis kosulys – itin dažna problema šaltuoju metų laiku. Tyrimų rezultatai rodo, kad pasveikus po virusinės kvėpavimo takų infekcijos, kosulys vidutiniškai tęsiasi dar 18 dienų. Sausas kosulys vargina žmogų, apsunkina kvėpavimą, sutrikdo miegą.

Sausas kosulys dažnai kamuoja sveikstančiuosius po peršalimo ar gripo, taip pat jį gali sukelti dūmai, dulkės, temperatūros pokyčiai, alergenai ar kiti dirgikliai. Beje, sausas kosulys gali būti ir kitų ligų simptomas, pvz. širdies ir kraujagyslių sistemos, kvėpavimo takų, esant padidėjusiam rūgštingumui ir kt.

Sausas kosulys, kitaip nei produktyvus – šlapias kosulys, nepadeda išvalyti kvėpavimo takų ir neskatina sveikimo proceso. Itin stiprus sausas kosulys ilgainiui išvargina sergantįjį, todėl būtina mažinti uždegimą ir spazmus bronchuose, reguliuoti ir normalizuoti kosulio centrą jo neužslopinant. Šiuo atveju ypač svarbu pasirinkti preparatus, kurie yra sukurti atsižvelgiant į sauso kosulio kliniką:

  • Aguona birulė – normalizuoja sudirgintą alfa simpatinę nervų sistemą, kuri atsakinga už bronchų susitraukimą;
  • Juodieji serbentai ir cinamonas aktyvina beta simpatinę nervų sistemą, atsakingą už bronchų atsipalaidavimą.
  • Plačialapis gyslotis – pasižymi antiuždegiminiu, priešvirusiniu, antialerginiu ir antispazminiu veikimu.
  • Magnis – slopina spazmus.
  • Cinkas – svarbus audinių atstatymui bei imuniteto stiprinimui.

Veikdami sinergetiškai, šie komponentai sureguliuoja kosulio centrą ir pagreitimo sveikimo procesą.

Dalintis