Žiemos pabaiga ir artėjęs pavasaris dažnai yra tas metas, kai emociškai jaučiamės prasčiausiai. Juk laukiamiausios metų šventės jau praėjo, o pavasaris vis dar neprasideda. Už lango dažnai apsiniaukę ir lyja, todėl rečiau einame pasivaikščioti ir mažiau būname gryname ore. Prie prastos savijautos prisidėti gali ir išsekimas, perdegimas darbe. Tačiau labai svarbu, kad mūsų nervų sistema gautų tokią pat priežiūrą kaip ir mūsų fizinis kūnas. Juk tik būdami visapusiškai sveiki galėsime mėgautis gyvenimu ir džiaugtis kiekviena jo akimirka!
Ženklai, išduodantys, kad nervų sistema prašo poilsio
Geriausiai pasirūpinti savimi galime tik mes patys ir mūsų artimiausi žmones. Juk tik mes ir mūsų artimiausi žino kaip jaučiamės, ką galvojame ar kiek pastangų reikia norint kas rytą išlipti iš lovos. Kad neužkluptų perdegimas, depresyvios nuotaikos, derėtų nuolat savimi rūpintis. Svarbu atsiminti, kad apie prastą emocinę būseną gali pranešti tiek emociniai, tiek fiziniai simptomai. Štai keli ženklai, kurie gali signalizuoti, jog metas rasti laiko poilsiui:
- Jaučiate kasdienį nuovargį.
- Nusilpęs imunitetas, dažnai sergate.
- Dažnai dėl nepaaiškinamos priežasties skauda nugarą, raumenis, galvą.
- Kasdien ar beveik kasdien jaučiatės nelaimingi.
- Kasdienius darbus atlikti trukdo nepasitikėjimo savimi jausmas.
- Trūksta motyvacijos veiklai, kuri anksčiau jums patiko.
- Stengiatės išsisukti nuo atsakomybių darbe ir namuose.
- Sąmoningai izoliuojatės nuo kitų, nevykdote įsipareigojimų, atidėliojate.
- Bandote kompensuoti šiuos nemalonius pojūčius maistu, alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis.
Pagalba yra! Nebijokite kreiptis pagalbos
Perdegimas ir išsekimas nėra nuosprendis, kaip ir susirgus fizine liga galima pagyti, taip ir taikant reikiamas priemones galima išlipti iš perdegimo duobės bei vėl džiaugtis gyvenimu. Labai dažnai kalbant apie stresą ir perdegimą yra taikoma „trijų A“ strategija: atpažinti, apversti ir atkurti.
Pirmoji A, tai „atpažinti“ arba pastebėti perdegimo simptomus. Tą galite padaryti jūs ar jūsų artimasis, pastebėjęs pasikeitusį jūsų elgesį. „Apversti“ – tai identifikuoti, kas sukelia stresą ir pervargimą bei tai pakeisti. Ar tai būtų pernelyg daug reikalaujantis darbas, per didelis darbo krūvis, savanoriavimas po darbo, kuris reikalauja per daug jėgų, ar per daug įsipareigojimų namuose. Svarbu paskirstyti savo laiką taip, kad užtektų laiko ir poilsiui.
Trečioji A, tai „atkurti“ arba savo emocinių ir fizinių jėgų atkūrimas ir grįžimas į „normalias vėžes“. Kiekvienam žmogui šis laikotarpis gali būti skirtingas, vieni linkę atsigauti greičiau, kitiems prireikia daugiau laiko. Svarbiausia – nuosekliai judėti reikiama kryptimi. Labai svarbu nebijoti ieškoti pagalbos ir laiku kreiptis į psichologą ar psichiatrą. Specialistas gali nukreipti tinkama linkme, pasiūlyti streso valdymo būdų, palaikyti ir padėti atrasti gyvenimo balansą. Nervų sistema – kompleksiška ir sudėtinga, todėl specialisto pagalba yra labai svarbi.