Rudeninė depresija, medikų vadinama sezonine distimija arba sezoniniu afektiniu sutrikimu, yra ilgą laiką besitęsiantis nuotaikos pablogėjimas. Šis sutrikimas dažniausiai pasireiškia rudens metu dėl vis mažėjančio šviesių valandų skaičiaus paroje. Rudeninei depresijai dažniausiai būdingas prislėgtumas bei apatija, nuovargis, mieguistumas dieną, pablogėjusi miego kokybė, apetito sumažėjimas dienos metu ir padidėjimas vakare ar naktį.
Rudeninės depresijos priežastys
Ilgėjantys vakarai išbalansuoja mūsų vidinį laikrodį: natūralios šviesos bei saulės trūkumas gali sukelti melatonino produkcijos padidėjimą, dėl kurio gali būti juntamas mieguistumas bei energijos stoka dienos metu. Taip pat trūkstant saulės šviesos organizme sumažėja vitamino D gamyba. Šis vitaminas aktyvuoja serotonino, dar vadinamo laimės hormonu, produkciją. Dėl šios priežasties vieni svarbiausių vitamino D trūkumo simptomų yra nuovargio, silpnumo jausmas, prislėgta nuotaika. Tad manoma, kad būtent serotonino bei melatonino produkcijos disbalansas ir sukelia sezoninę depresiją.
Kaip kovoti su rudenine depresija?
Palengvinti rudeninės depresijos simptomus gali padėti kasdieniniai elgsenos pokyčiai. Svarbu stengtis reguliariai maitintis bei mankštintis – seniai žinoma, kad sportas skatina serotonino produkciją. Pagerinti nuotaiką gali ir pasivaikščiojimas gryname ore, ypač šviesiuoju paros metu, net ir saulei slepiantis po debesimis. Taip pat rekomenduojama stengtis namuose palaikyti kuo daugiau šviesios, kadangi ryški šviesa padeda išvengti depresyvios nuotaikos.
Savo mitybą rekomenduojama papildyti maisto papildais, savo sudėtyje turinčiais 5-hidroksitriptofano (5-HTP). Iš šio junginio smegenyse gaminamas serotoninas. 5-HTP organizme sintetinamas iš aminorūgšties triptofano, gaunamo su maistu. Papildant savo mityba 5-HTP papildais, organizmas gali natūraliai bei greitai atstatyti serotonino atsargas bei atkurti nuotaikų balansą. Jei norite sužinoti daugiau apie 5-HTP, spauskite čia.