Kvėpavimo takų stiprinimas, Sloga

Ateinantis šaltasis metų laikas neišvengiamai žymi ir peršalimo ligų sezono pradžią. Bet ar tikrai rudeninės slogos ir kosulio išvengti neįmanoma? Šiame straipsnyje norime pakalbėti apie prevencines priemones, kurios gali padėti sumažinti virusinių ligų riziką bei ką daryti ir kaip palengvinti simptomus, jei sloga ar kosulys jau kamuoja jūsų šeimą.

Kodėl peršalimas mus puola būtent rudenį?

Rudenį ir žiemą dažniau sergame ne todėl, kad tada padaugėja virusų, bet todėl, kad tuomet daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose ir ten padidėja virusų koncentracija. Jei pavasarį ir vasarą virusai būna „išvėdinami“, nes mokykloje, darželyje, ofise nuolat laikomi praviri langai, tai rudenį ir žiemą mes „užsidarome“ su virusais vienoje patalpoje. Žinoma, kad tuomet padidėja tikimybė užsikrėsti.

Mūsų imuninė sistema kasdien kovoja su keliolika ar net keliais šimtais virusų. Visi jie neužkrečia mūsų. Tačiau nusilpus imuninei sistemai ar susikaupus dideliam virusų kiekiui – mes imame ir susergame. Sloga, peršalimas, kosulys, gerklės skausmas – tik keli nemalonūs simptomai, kurie būdingi tokioms rudeninėms ligoms. O štai kelios pagrindinės taisyklės, kurių reikėtų laikytis, kad sumažėtų tikimybė susirgti:

  • Plaukite rankas su muilu! Darykite tai grįžę iš lauko, darželio, mokyklos, parduotuvės, taip pat prieš valgydami. Išmokykite tai daryti ir savo vaikus. Jei darbe bendraujate su klientais – plaukite rankas kai tik turite galimybę arba dezinfekuokite jas dezinfekciniu skysčiu.
  • Vėdinkite patalpas. Darykite tai ir namuose, ir darbe, jei tik turite tokią galimybę. Geriausia langą atverti iki galo kas 1–2 valandas ir palaikyti 5–15 minučių, kad pasikeistų visas patalpos oras.
  • Užtikrinkite patalpų oro drėgmę. Ypač prasidėjus šildymo sezonui patalpų oras greitai išsausėja. O šis savo ruožtu sausina mūsų gleivinę. Drėgna gleivinė lengviau kovoja su svetimkūniais. O jau sergant, drėgna aplinka, tai lengviau kvėpuoti ir atsikosėti. Todėl užtikrinkite reikiamą oro drėgnumą.

Stiprus imunitetas – natūrali apsauga nuo peršalimo ligų

Dar vienas svarbus aspektas, padėsiantis išvengti ligų, tai natūralaus organizmo imuniteto stiprinimas. Imunitetas gali susilpnėti dėl nuovargio, streso, miego trūkumo, prastos mitybos ir daugelio kitų veiksnių. Taigi atkreipkite dėmesį į šiuos pagrindinius dalykus:

  • Laikykitės miego rutinos. Kiekvienas organizmas yra individualus, todėl vienam gali užtekti 6 val., o kitam reikėti 10 val. miego. Miegokite tiek, kad kitą dieną jaustumėtės žvalūs ir pailsėję, o savaitgaliais nejaustumėte noro „kompensuoti“ savaitės metu pritrūkusio miego.
  • Streso reguliavimas. Jei jaučiate daug įtampos, nerimo, vertėtų pasidomėti streso valdymo būdais. Galbūt jums padės joga, meditacija, dienoraščio rašymas, reguliarus sportavimas. O gal būt vertėtų apsilankyti pas psichologą.
  • Sveika mityba. Tai dar vienas faktorius, lemiantis imuniteto stiprumą. Pasirūpinkite, kas kasdien suvalgytumėte pakankamą kiekį vaisių ir daržovių, skaidulų, neviršytumėte rekomenduojamos baltymų normos (0,8 g baltymų 1 kg jūsų kūno svorio).

Jei peršalimo išvengti nepavyko

Imuniteto stiprinimas ir prevencinės priemonės gali padėti sumažinti peršalimo riziką, visgi jei išvengti peršalimo šį kartą nepavyko – natūralios priemonės gali padėti jaustis geriau. Galima rasti skirtingus preparatus kvėpavimo takų sveikatai, kurie gali palengvinti kvėpavimą, kai kamuoja sloga ar padėti atsikosėti, jei vargina sausas kosulys. Daugiau galite sužinoti daugiau čia.

 

 

 

 

Dalintis