Nugaros ar apatinės pilvo dalies maudimas, dažnas noras šlapintis išduoda, kad tikriausiai užklupo nemaloni bėda – šlapimo takų infekcija.
Iš kur ji atsiranda, kodėl su ja susiduria daugiausia moterys, ir kaip kuo greičiau nugalėti nemalonią infekciją?
Šlapimo takų infekcijų priežastys
Kai esame sveiki, šlapimo takai yra sterilūs ir turi natūralią apsaugą nuo bakterijų. Tačiau šis barjeras gali sutrikti, ir šlapimo takai tampa nebeatsparūs. Dažniausiai šlapimo takų infekcijas sukelia bakterijos. Dažniausias sukėlėjas yra Escherichia Coli. E.coli sukelia maždaug 80–85 proc. infekcijų atvejų. Staphylococcus saprophyticus sukelia 5–10 proc. atvejų.
Tikimybę susirgti šlapimo takų infekcija padidina šlapimo takų anomalijos, šlapimo takų obstrukcija (kai inkstuose yra akmenų), nusilpusi imuninė sistema, kateteris šlapimo takuose. Šlapimo takų infekcijas paskatina higienos nesilaikymas, drėgnos ar šlapios kojos. Moterims tikimybę susirgti šlapimo takų infekcija padidina tam tikri specifiniai veiksniai: moters anatomija, kitos makšties ligos ar makšties bakterinis disbalansas, lytinis aktyvumas, tam tikrų kontraceptinių priemonių, kaip diafragma, naudojimas, menopauzė, nėštumas.
Moterims tikimybė susirgti šlapimo takų infekcija yra net 30 kartų didesnė nei vyrų. Ja nors kartą gyvenime sirgusios teigia 50-60 proc. moterų. Ketvirtadaliui jų infekcija pasikartoja per artimiausią pusmetį. Vis dėlto tikrieji sergamumo skaičiai gali būti daug didesni, nes, pavyzdžiui, ūminį cistitą – šlapimo pūslės uždegimą – žmonės paprastai gydosi patys, į gydytojus nesikreipia ir taip statistika nebūna užfiksuojama.
Kaip atpažinti ligą: šlapimo takų infekcijos simptomai
Susirgus infekcija, tiek savijauta, tiek nuotaika iš karto pablogėja. Šios infekcijos kelia didelius nepatogumus. Dažniausi šlapimo takų infekcijos simptomai yra šie:
- Stiprus ir dažnas noras šlapintis (maždaug kas 20–30 minučių);
- Skausmingas šlapinimasis;
- Nugaros ar apatinės pilvo dalies skausmas;
- Drumstas, tamsus, nemalonaus kvapo šlapimas ar kraujo priemaišos šlapime;
- Gali pakilti kūno temperatūra;
- Gali pasireikšti šlapimo nelaikymas.
Jeigu pasireiškia šie simptomai, didelė tikimybė, kad šlapimo takų atsparumas sumenko ir juose išsivystė infekcija.
Šlapimo takų infekcijos gydymas
Šlapimo takų infekciją galima gydyti antibakteriniais vaistais. Vis dėlto, jeigu yra galimybė, geriau prieš tai išmėginti natūralias priemones, nesukeliančias pašalinių poveikių.
Tam tikrų patarimų laikymasis padeda išvengti šlapimo takų infekcijos pasikartojimo. Reikėtų nesulaikyti šlapimo ilgiau nei 3-4 valandas, kad nesidaugintų bakterijos. Taip pat reikėtų gerti pakankamai vandens – 6-8 stiklines. Reikėtų dėvėti apatinį trikotažą, pagamintą iš natūralių medžiagų, dėvėti laisvesnius drabužius, vengti dirginančių moterų higienos priemonių. Vonioje maudytis reikėtų trumpiau nei pusvalandį, o dar geriau – rinktis dušą.
Tyrimai rodo, kad spanguolės apsunkina bakterijų prisikabinimą prie ląstelių. Dėl to yra patartina gerti spanguolių sultis. Taip pat galima vartoti natūralius preparatus, kurie savo sudėtyje turi spanguolių koncentratą. Jeigu norite apie juos sužinoti daugiau spauskite čia.