Darbas sode gali būti lyginamas su mankšta, todėl į jį reikia žiūrėti labai rimtai ir atsakingai, nes nepakankamas pasiruošimas ar pervargimas gali pakenkti. Sąnarių skausmas ir sužalojimai gali būti pirmieji ženklai, kad reikia apsisaugoti.
Tai ne varžybos ar konkursas
Nebent žiemą aktyviai lankėtės sporto salėje, bėgiojote ar slidinėjote, jūsų kūnas yra pripratęs prie fizinio krūvio, todėl dirbant sode nereikėtų persistengti. Neretai nutinka taip, kad pavasarį ilgai būna šalti ir nemalonūs orai, tuomet greitai pasidaro šilta ir norisi kuo greičiau atlikti visus uždelstus sodo darbus. Tačiau į darbus nereikėtų skubėti neapgalvotai, o veikti lėtai ir apgalvotai. Tačiau jei galiausiai pervargsite ir kitą dieną jums skaudės visą, neturėtumėte tiesiog gulėti ant sofos, o judėti ir dirbti lėtai. Ir visada gera prisiminti, kad sodininkystė – tai ne varžybos su savimi ar kaimynais, o tai darant reikia galvoti ne tik apie artėjantį derlių ir gražias gėles, bet ir apie savo sveikatą.
Pasiruošimas yra svarbus
Kad sodininkystė nesibaigtų stipriais sąnarių, nugaros, raumenų skausmais, būtina, kaip ir prieš treniruotę, paruošti kūną fiziniam darbui. Pirmiausia reikia sušildyti raumenis ir pagerinti viso kūno kraujotaką – ištiesti pėdas ir riešus, sugniaužti pirštus į kumščius, o tada ištiesti tiesiai ir išskėsti kaip katė. Pakilkite ant pirštų galiukų ir stenkitės pirštais pasiekti kuo aukščiau; Išskleiskite kojas ir atsistokite delnais arti žemės. Atlikdami šiuos pratimus, rinkitės stabilų pagrindą, kad pėdos neįsmuktų į minkštą žemę. Taip pat nepamirškite mankštinti kelių, alkūnių, pečių, klubų ir nugaros, nes šios kūno dalys patiria didelę apkrovą dirbant sode. Abi rankas sulenkite per alkūnes ir išskleiskite pečius, tada taip pat apvalykite dubenį, tada pritūpkite keletą kartų. Tik atšilus laikas pradėti sodininkauti.
Ne, pasikartojantiems judesiams
Planuojant sodo darbus, patartina visos dienos neskirti tik vienam darbui. Pavyzdžiui, jei visą dieną grėbsite ar sėsite žolę, tik perkrausite su šia veikla susijusius raumenis, todėl kitą dieną greičiausiai juos skaudės. Kad neapkrautumėte vienos raumenų grupės ir neperkrautumėte kitos, keiskite veiklą ir kas valandą darykite 5 minučių pertrauką, bet ilgiau pailsėkite po 2–3 valandų.
Atliekant užduotį, nereikėtų ilgai užsibūti vienoje pozicijoje, pavyzdžiui, ravėti tik pasilenkus, o karts nuo karto tai padaryti sėdint, po kurio laiko pritūpus ar net gulint, o po kurio laiko su kapliu ant ilgos rankenos.
Galbūt kai kurie sodo darbai, tokie kaip sėja, sodinimas, ravėjimas, atliekami šliaužiant, tokia laikysena išties naudinga nugarai, tačiau labai apkrauna kelių sąnarius. Todėl vikšrai neturėtų važiuoti per ilgai.
Parduotuvėse verta ieškoti labai žemos taburetės, nes ji labai praverčia sode. Jį galima naudoti tiek ravint, tiek uogaujant – galima ant jo atsisėsti, arba uždėti vieną koją, taip pakeičiant laikyseną, jei tenka atlikti kokį nors darbą ilgai stovint.
Būkite atsargūs keldami sunkius daiktus
Dirbant sode nevengsite kilnoti įvairių svorių, o net vandens pripildyta laistytuvas gali tapti traumos priežastimi. Todėl labai svarbu nepamiršti svorius kilnoti taisyklingai, arba taip, kad nebūtų pakenkta sveikatai. Pirmiausia reikia naudoti abi rankas, nes tada svoris tolygiai pasiskirsto abiejose kūno pusėse. Antra, turėtumėte šiek tiek sulenkti kelius, taip sumažinant apatinės nugaros dalies apkrovą. Trečia, kilnojant svorius visada reikia užbaigti judesį iki galo, o ne sukti į dešinę ar į kairę, kol nugara nebus visiškai tiesi.
Saulės ir vandens balansas
Dauguma sodo darbų apkrauna kūną, o esant šiltai pavasario saulei ir nuo fizinio krūvio prakaitas išsiskiria dažniau, todėl niekada nepamirškite pakankamai gerti. Nepamirškite užsidėti kepurės ir atviras kūno vietas patepkite kremu nuo saulės. Ryto valandas geriausia skirti sodo darbams iki vienuoliktos valandos arba po trijų po pietų.
Ištempkite ir atsipalaiduokite
Atlikę visas suplanuotas kasdienes užduotis, ištempkite raumenis ir sąnarius, ypatingą dėmesį skirdami kojoms, rankoms, klubams, pečiams ir nugarai. Tempimo metu galite atlikti tuos pačius pratimus, kaip ir pradedant sodininkystę. Papildomai rekomenduojama atlikti keletą pratimų kaklui, nes sėjant ar ravėjant, galva ilgam nulenkiama žemyn, dėl to perkraunami kaklo raumenys. Galite padaryti taip: iškvėpdami šiek tiek pakreipkite galvą į dešinę, pritraukdami ausį prie peties, tada grįžkite į pradinę padėtį, tada pakreipkite galvą į kairę. Pratimas kartojamas 7 kartus iš kiekvienos pusės. Taip pat bus naudingas toks pratimas: sukryžiuokite delnus už galvos, o iškvėpdami rankomis švelniai paspauskite galvą žemyn, priartindami smakrą prie krūtinkaulio. Nelenkite nugaros! 5 sekundes laikykite galvą pakreiptą; Šioje padėtyje turėtumėte jausti tempimo pojūtį užpakalinėje kaklo dalyje. Lėtai grįžkite į pradinę padėtį. Pakartokite 5 kartus. Stuburas labai jautrus, todėl pratimus atlikite lėtai ir atsargiai. Jei šiuo metu pradeda svaigti galva, nedelsdami nustokite.