Imuniteto stiprinimas

Žmogus organizmas nuo virusinių infekcijų gana efektyviai geba apsiginti pats. Šį darbą atlieka žmogaus imunitetas. Jis pradeda formuotis pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ir gali kisti visą gyvenimą. Pavyzdžiui, išmokti geriau apsiginti nuo naujo viruso sukėlėjo gavęs atitinkamų skiepų dozę. Artėjant rudeniui ir peršalimo ligų sezonui, verta sustiprinti savo imunitetą, kad šis lengviau apsigintų nuo virusų ir jūs ar jūsų šeimos nariai nesusirgtų. Šiame straipsnyje norime papasakoti, kokie natūralūs būdai ir metodai gali padėti stiprinti imunitetą bei kaip gali būti naudingi maisto papildai, tokie kaip cinkas, kvercetinas ar gerosios bakterijos.

Imunitetas – nuo kaulų čiulpų iki tonzilių

Jei kas paklaustų, kas atsakingas už kraujo tekėjimą organizme, galėtumėte iš karto pasakyti – širdis ir parodyti konkretų kūno organą. Kai kalbame apie organizmo atsparumą ligoms, dažnai minime imunitetą, tačiau turbūt ne kiekvienas galėtų konkrečiai nurodyti, kas jis yra ir kur gi tą imunitetą rasti?

Taip yra todėl, kad imunitetas – tai sudėtinga organizmo procesų visuma, kuri moka kovoti su virusais, bakterijomis ir grybeliais skirtingose kūno vietose (ten, kur jie gali patekti, pavyzdžiui, per nosį, burną, odą). Imuninę sistemą sudaro vieninga limfinių organų ir audinių visuma. Prie jos veiklos prisidedantys organai yra išsidėstę po visą organizmą, pavyzdžiui, tai ir tonzilės bei adenoidai, limfmazgiai, blužnis ir net kaulų čiulpai, kurie gamina tam tikro tipo limfocitus, kurie vėliau cirkuliuoja kraujyje ir kovoja su svetimomis medžiagomis. Imuniteto stiprinimas gali būti nukreiptas į bet kurį vieną iš šių organų ar kompleksiškai stiprinti kelias šios sistemos dalis.

Imuniteto stiprinimas kasdien

Imunitetas yra glaudžiai susijęs su mūsų virškinimo sistema ir jos mikrobiota. Ne veltui sakoma „Esi tai, ką valgai“. Todėl kasdienė mitybą gali padėti arba, priešingai, slopinti imuninį organizmo atsaką į įvairius „užpuolikus“. Sveika mityba – vienas svarbiausių geros savijautos veiksnių. Valgykite daug vaisių ir daržovių, rinkitės produktus su daugiau skaidulų, pavyzdžiui, visą vaisių, o ne sultis, juodą duoną, o ne baltą ir t. t. Taip pat venkite kepto maisto, greitųjų angliavandenių ir riebalų derinio (pyragėliai, spurgos ir pan.). Stenkitės, kad šie produktai sudarytų tik labai nedidelę mitybos dalį, o jos pagrindas būtų sveiki, subalansuoti namie gaminti patiekalais. Sveikas maistas ne tik naudingas jums, bet ir jūsų žarnyno mikrobams, kurie prisideda prie imuninės sistemos darbo. „Pamaitinti“ mikrobiotą galima ir įvairiomis gerosiomis bakterijomis, galite įsigyti probiotikų, gerųjų bakterijų ar jogurto bakterijų.

Grūdinimasis arba kontrastas šilta-šalta – dar vienas iš būdų stiprinti organizmą. Net ir naujagimius rekomenduojama grūdinti vėdinant patalpą (net ir jei jie gimė žiemos metu). Vėliau, sulaukus 3–4 mėnesių, mažyliai kurį laiką gali miegoti lauke kiaurus metu. Svarbu – tinkama apranga, užuovėja ir apsauga nuo saulės. Vyresni vaikai ir suaugusieji gali grūdintis išėję iš pirties apsipildami šaltu vandeniu, maudydamiesi šaltame ežere ar ledukų vonioje ir t. t. Žinoma, jei niekada to nedarėte – reikėtų palaipsniui pripratinti organizmą. Pavyzdžiui, pradėti galima nuo vėsesnės vandens temperatūros prausiantis po dušu.

Imuniteto stiprinimas papildais

Imunitetui stiprinti papildai gali būti sukurti iš skirtingų medžiagų. Kaip rašėme aukščiau, imunitetą sudaro daug skirtingų organizmo organų ir procesų, taigi ir jiems naudingos medžiagos yra įvairios. Visgi dažniausiai papilduose imunitetui rasime tokių medžiagų kaip vitaminas C, D, kvercetinas, cinkas, omega-3 riebalų rūgštys.

Vitaminas C ir D padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą. D vitamino gali trūkti žiemos metu, ypač jei neatostogaujate saulėtuose kraštuose, dirbate ofise 8–17 val. režimu ir vidurdienį nebūnate lauke. Cinkas yra svarbus baltymų ir DNR sintezei, be to – veikia kaip antioksidantas ir turi priešuždegiminių savybių. Bioflavonoidas kveracetinas – dar viena sudedamoji dalis, kurios verta žvalgytis imunitetui stiprinti skirtuose papilduose. Kaip ir kiti antioksidantai, jis padeda apsaugoti organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Daugiau naudingų produktų, skirtų imuninei sistemai galite rasti čia.

Dalintis