Miegas ir nervų sistema

Visiškam ir subalansuotam miegui reikalingas melatoninas arba vadinamasis miego hormonas. Melatoninas yra biologiškai aktyvi medžiaga, kuri susidaro smegenyse naktį (tamsoje) ir reguliuoja mūsų kūno bioritmus – miego ir pabudimo ciklą. Vakarais, kai padidėja melatonino koncentracija organizme, padidėja mieguistumas – pradedame gesti, atsiranda vakarinis nuovargis ir noras eiti pailsėti.

Kas yra miegas?

Miegas yra svarbus sveikatos komponentas, kuris atkuria kūną ir smegenis, kad įtvirtintų dienos metu įgytą patirtį. Miegas turi įtakos asmens gyvenimo kokybei ir savijautai. Miego metu širdies ritmas sulėtėja, krenta kūno temperatūra ir mes patiriame sudėtingus smegenų funkcijos pokyčius. Kai užmiegame, pasineriame į pirmąją miego fazę be greitų akių judesių (be ACP). Miegas be ACP yra padalintas į 3 fazes:

Lengva miego fazė. Ji trunka apie 10 – 20 minučių. Raumenų veikla sulėtėja, esame pusiau budrūs, todėl šioje fazėje galime lengvai atsibusti.

Vidutinio gilaus miego fazė. Jos metu mes užmiegame per maždaug 20 minučių. Širdies ritmas ir kvėpavimas sulėtėja. Ši fazė trunka apie 45–55% mūsų miego.

Gilioji miego fazė. Ji užima 3–8% miego laiko. Šis etapas trunka 40 minučių. Akių obuoliai nejuda. Mes kvėpuojame ritmiškai ir labai sumažėja mūsų raumenų veikla. Sunku mus atitraukti nuo šios fazės, ir mes esame nelaimingi, jei esame sutrikdyti šioje fazėje. Gili miego fazė su greitais akių judesiais (AC) panaši į pabudimą ar užmigimą. Šiame etape mes svajojame. Tai kartojasi kas 30 minučių. Per tą laiką smegenys yra aktyvios, kvėpavimas ir širdies ritmas nereguliarūs – kiekvienas ciklas trunka 90–110 minučių ir miego metu turime praeiti visas fazes, kad galėtume kokybiškai pailsėti.

Dalintis