Miegas ir nervų sistema

Vasarai baigiantis po truputį grįžtame į įprastinį gyvenimo ritmą. Nuo rugsėjo mokiniams sugrįžtant į mokyklą savo rytą pradėti anksčiau tenka ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Pripratus mėgautis vasaros dovanojamomis ilgomis dienomis ir vakaroti iki vėlumos, rudenėjant daugeliui sunku atsisakyti šio įpročio, dėl ko ankstyvais rugsėjo rytais pabusti tampa ypač sunku. Tad kaip padėti savo organizmui prisitaikyti prie pakitusio gyvenimo rėžimo?

Tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais laikykitės to paties gulimosi ir kėlimosi laiko. Dažnas žmogus savaitgaliais leidžia sau miegoti ilgiau, taip siekdamas kompensuoti miego trūkumą, patirtą savaitės eigoje. Iš tiesų, taip yra sutrikdomas miego ritmas ir kiekvieną savaitę organizmas iš naujo turi priprasti prie pakitusių miego valandų. Jei jaučiate, kad darbo dienomis anksti užmigti niekaip nepavyksta, normalizuoti miego rėžimą gali padėti maisto papildai su melatoninu. Šis hormonas natūraliai gaminamas organizme, o jo pagrindinė funkcija – reguliuoti miego ir būdravimo rėžimus. Jei norite sužinoti daugiau apie melatonino papildus, spauskite čia.

Miego kokybę gerina ir sveikas gyvenimo būdas. Reikėtų nepamiršti kiekvieną dieną bent 30 minučių užsiimti aktyvia veikla, laikytis sveikos mitybos principų. Svarbu vakarienę valgyti ne vėliau nei 3 valandos prieš miegą, o baigti treniruotę bent pusantros valandos iki gulimosi meto.

Vaikams priprasti prie mokyklos diktuojamo ankstyvo rytmečio padės palaipsniui ankstinamas gulimosi laikas. Pradėkite jį ankstinti po 30 minučių kas keletą dienų. Jei jūsų vaikas vasaros metu buvo pripratęs eiti miegoti 23 – 24  valandą, o keltis apie 10 valandą ryto, gali prireikti apie dviejų savaičių, jog jis natūraliai pradėtų norėti miego 21 – 22 valandą. Stenkitės miego rėžimą išlaikyti ir savaitgaliais.

Nors ir malonu vasarą mėgautis ilgais bei šviesiais vakarais, šviesa nėra geriausias pagalbininkas siekiant užmigti anksčiau, kadangi ji blokuoja melatonino išsiskyrimą. Dėl šios priežasties trumpėjant dienoms, vakare savo namų apšviesti ryškiomis dirbtinėmis šviesomis taipogi nerekomenduojama.  Stimuliuojančios šviesos šaltiniai, kaip mobilieji telefonai, kompiuteriai bei planšetės, taip pat turi neigiamos įtakos miego kokybei, kadangi spinduliuoja mėlyną šviesą, blokuojančią melatonino sekreciją. Šis hormonas organizme pradeda išsiskirti jau sutemus, o didžiausia koncentracija pasiekiama 2-4 valandą nakties.

Tad bent vieną valandą prieš miegą sukurkite namie jaukią prieblandą, skatinkite savo vaikus nesinaudoti elektronikos prietaisais ir laikykitės pastovaus miego rėžimo.

Dalintis