Sudirgusi oda – dažnas nusiskundimas ne tik vasarą
Sudirgusi oda ne tik atrodo ne taip gražiai, tačiau tampa ir mažiau atspari. Sudirgimas kelia nemalonius pojūčius, odą tempia, niežti. Ką galima padaryti, kad oda nebūtų sudirgusi?
Odą dirginantys veiksniai
Vėjo, saulės ar šalčio nugairintas veidas – požymis, pagal kurį galima atskirti, kad žmogus tikriausiai daug laiko praleidžia lauke. Ir tai tiesa: odą gana ryškiai sudirginti gali ultravioletiniai (UV) spinduliai, vėjas, temperatūros pokyčiai.
Tačiau oda taip pat gali sudirgti nuo per didelio teršalų, riebalų, toksinų kiekio. Sudirgti oda gali ir nuo hormonų pokyčių, pavyzdžiui, per menstruacijų ciklą, bei patiriant stresą. Oda sudirgsta ir nuo kosmetikos priemonių, ypač jeigu jos savo sudėtyje turi eterinių aliejų, vaisių rūgščių, alkoholio. Neretai dirgiklių odai „parūpiname“ buityje, naudodami stipraus poveikio skalbiklius, valiklius, įvairias remonto ar kitų darbų priemones. O jeigu šiltuoju metų laiku užsimanome padirbėti ir sode ar darže – odos sudirgimų paprastai neišvengiame. Oda yra apsauginis organizmo barjeras, ir visa, ką ji retai „sutinka“ ir ką „atpažįsta“ kaip svetimą medžiagą, gali sukelti sudirgimus. Tai yra signalas, kad organizmui kilo tam tikra grėsmė ir reikėtų pasirūpinti savo odos būkle bei ją pabloginusių priežasčių pašalinimu.
Kaip pasirūpinti savo oda
Vienas svarbiausių veiksnių, užtikrinančių gerą odos būklę – oda turėtų būti pakankamai drėkinama, tinkamai prižiūrima.
Oda, kad būtų sveika, turi kvėpuoti, tad svarbu ryte ir vakare ją gerai nuprausti. Siekiant, kad oda nebūtų dirginama, reikėtų naudoti kosmetikos ir higienos priemones, kuriose būtų kaip įmanoma mažiau kvapų, dažų, kitų sintetinių priedų.
Reikėtų vengti cheminių priemonių buityje, drabužius ir patalynę skalbti kuo švelnesnėmis priemonėmis, saugančiomis odą. Dėvėti rekomenduojama minkštus drabužius iš natūralių medžiagų.
Jeigu pastebite, kad oda sudirgo, įsitikinkite, kad jūsų mityboje nėra alergijas keliančių produktų, aštraus maisto. Itin svarbu gerti pakankamai skysčių – vandens, arbatų, kad oda neišsausėtų. Taip pat yra palanku drėkinti patalpų, kuriose leidžiate daugiausia laiko, orą, vėdinti kambarius.
Sudirgusi oda tampa mažiau atspari neigiamiems aplinkos veiksniams, ji nebe taip gerai atlieka ir apsauginio organizmo barjero funkciją, tampa neatspari bakterijoms. Tokiai odai gali padėti natūralios sudėties tepalai, kurie saugo nuo nepageidaujamų aplinkos veiksnių: vėsios, drėgnos, vėjuotos aplinkos, taip pat perkaitus saulėje ar veikiant intensyviai saulės šviesai. Jie efektyviai mažina odos, taip pat ir pažeistos UV spindulių, sudirgimą, ramina nudegimus, lengvina jų padarinius. Daugiau apie šiuos preparatus galite sužinoti paspaudę čia.