Sveikatai palankus kūno svoris (KMI nuo 18,5 iki 24,9) užtikrina ne tik norimas kūno formas, tačiau padeda išvengti daugelio sveikatos sutrikimų. Antsvoris (KMI 25,0-29,9) ir nutukimas (KMI >30,0 ) yra svarbūs rizikos faktoriai, nulemiantys tokių ligų, kaip metabolinio sindromo, antro tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą. Įvairiuose interneto puslapiuose bei socialinėje medijoje yra paplitusios įvairios dietos bei lieknėjimo priemonės, žadančios greitus rezultatus. Tačiau šios dietos neretai remiasi badavimu, kuris alina organizmą, o jomis pasiekti rezultatai yra trumpalaikiai.
Kodėl svorio mažinimas dažnai pasibaigia nesėkme? Valgant pakankamą kiekį maisto užpildomas skrandis bei perduodamas signalas smegenims, kurios padeda jausti sotumą. Laikantis dietos bei mažinant porcijas sotumo jausmas nepasiekiamas arba pasiekiamas tik trumpam, mažai maisto porcijai greit paliekant skrandį. Taip pat nedidelis maisto kiekis greit suvirškinamas bei pasisavinamas, tad alkis aplanko greičiau nei valgant įprastas porcijas. Vis dėl to žinant, kad svorio mažinimui su maistu gaunamas kalorijų kiekis turi būti mažesnis nei sunaudojamos energijos, kyla klausimas, kaip užtikrinti sotumo jausmą valgant mažiau, jog dieta netaptų dar vienu nepavykusiu eksperimentu?
Angliavandeniai, baltymai ir riebalai yra maistinės medžiagos, kurios organizmui suteikia energijos, t.y. yra kaloringos. Tačiau yra tokių maistinių medžiagų, kurios nėra virškinamos fermentų ir iš jų organizmas negali gauti kalorijų– tai maistinės skaidulos. Šios medžiagos organizme neskaidomos, tad slenka virškinamuoju traktu nepakitusios. Dėl šių savo savybių maistinės skaidulos naudingos siekiant mažinti kūno svorį, palaikyti žarnyno veiklą, užtikrinti gerųjų bakterijų balansą.
Kokios skaidulinės medžiagos lieknėjimui naudingiausios?
Gliukomananas
Gliukomananas, dar vadinamas konjako mananu, yra tirpios skaidulos, kurios vartojamos su vandeniu ar kitais skysčiais išbrinksta ir suformuoja klampų gelį. Toks gelis vartojamas prieš maistą užpildo dalį skrandžio tūrio, tad užtenka mažesnio maisto kiekio, kad skrandis būtų pilnai užpildytas ir būtų pasiektas sotumo jausmas. Gliukomananas taip pat lėtina maisto pasišalinimą iš skrandžio bei jo virškinimą žarnyne, tad ilgiau nenorima valgyti. Tyrimais įrodyta, kad kasdien suvartojami 3 gramai gliukomanano padeda mažinti svorį, laikantis sumažintos energinės vertės (kalorijų) dietos.
Balkšvųjų gysločių sėklų luobelės
Šios tirpios maistinės skaidulos pasižymi panašiu veikimo principu kaip gliukomananas, užpildydamos skrandžio tūrį ir lėtindamos virškinimo procesą. Balkšvųjų gysločių sėklų luobelėms taip pat būdingos prebiotinės savybės – jos maitina ir palaiko žarnyno mikrofloros (gerųjų bakterijų) funkcijas. Šios skaidulinės medžiagos svarbios normaliam tuštinimo procesui palaikyti, kadangi padeda maistui slinkti žarnynu ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.
Gliukomananui bei balkšvųjų gysločių sėklų luobelėms būdingas teigiamas poveikis cholesterolio ir gliukozės kiekiams kraujyje: šios skaidulos žarnyne apjungia cholesterolio turinčias daleles, kurios nebegali būti pasisavinamos ir yra natūraliai pašalinamos ir organizmo. Taip pat skaidulos lėtina gliukozės absorbciją mažindamos gliukozės koncentracijos šuolį kraujyje po valgio.
Jei norite sužinoti daugiau apie maistinių skaidulų naudą organizmui bei lieknėjimui, spauskite čia.