Velykos, tai pavasario atgimimo ir gyvybės šventė. Nesvarbu, kokiai religinei bendruomenei priklausote ar kaip Velykas tradiciškai švenčiate savo šeimoje – ilgasis Velykų savaitgalis yra puiki proga pabūti su artimaisiais, pailsėti ir pasisemti jėgų. Šiame tekste norime pakalbėti ne tik apie tradicinius švenčių aspektus, bet ir pasidalyti keliais patarimais kaip šventė gali tapti dar smagesnė bei… sveikesnė!
Kokių šventinių papročių laikosi jūsų šeima?
Dažniausiai kiekviena šeima turi savo papročius ir tradicijas, kurių laikosi per didžiąsias metų šventes. Jei turite įdomių tradicijų, kurių laikotės kasmet, tai yra puiku! O mes norime pasiūlyti porą idėjų, kurios gali padėti išjudinti šeimą bei paraginti pajudėti net ir didžiausius sveikos gyvensenos skeptikus. Jas galite išbandyti jau šiemet ir, jei šeimai patiks, galbūt tai taps jūsų nauja tradicija?
Pirmoji idėja – susiorganizuokite išvyką į gamtą! Juk Velykos tai pavasario ir atgimimo šventė, todėl vietoj to, kad kelias valandas sėdėtumėte prie šventinio stalo, pavalgę važiuokite į parką, pažintinį taką ar tiesiog išeikite pasivaikščioti po miestelį, kuriame švęsite Velykas. Vaikščiodami lygiai taip pat galėsite pabendrauti su artimaisiais kaip ir sėdint prie stalo, tačiau mažiau užkandžiausite (ir nepersivalgysite) bei pajudėsite. Sveikata jums tikrai padėkos, be to – pamatysite šį tą naujo ir įdomaus.
Antroji idėja – surenkite pritūpimų varžybas (taip pat gali būti atsispaudimų ar kt.). Tai gali būti smagi proga pajudėti po sočių pietų, o veikla gali įtraukti tiek vaikus, tiek ir suaugusiuosius. Sakote, per šventes sportuoti niekas nenorės? Įsteikite šeimos prizą laimėtojui! Pamatysite, susidomėjimas tikrai išaugs ir niekas net nepastebės kaip pasisėdėjimas prie stalo virs draugiškomis varžybomis.
Ką dėsite ant Velykų stalo?
Papročiai ir tradicijos yra puiku, tačiau natūralu, jog bėgant metams jie šiek tiek kinta ir kiekviena karta įneša savo spalvų. Reikia pripažinti, kad tradicinė lietuviška virtuvė ne visada pasižymi subalansuotais patiekalais ar lengvai virškinamais užkandžiais. Tačiau jei rūpinatės savo sveikata, jums gali patikti šios tradicinių Velykinių patiekalų variacijos. Jos ne tik paįvairins jūsų šventinį meniu, bet ir į stalą įneš šiek tiek sveikesnių pasirinkimų visai šeimai:
- Balta mišrainė. Tai turbūt neatsiejama visų švenčių dalis. Tačiau tradiciškai į baltą mišrainę dedami kiaušiniai turi nemažai cholesterolio. Nors kartais juos valgyti tikrai nėra nieko blogo, tačiau per Velykas kiaušinių mūsų mityboje tikrai netrūksta. Be to, kiaušinių dažniausiai būna ir majoneze. Siūlome išbandyti augalinį baltos mišrainės receptą: visi ingredientai yra tokie patys, tačiau majonezą keiskite mažiau riebiu majonezu be kiaušinių (parduotuvėje žymimas kaip „be cholesterolio“, „augalinis“ arba „veganinis“), o vietoj kiaušinių mišrainę pagardinkite juodąja druska (ji turi specifinį kiaušinio kvapą ir būna praktiškai kiekvienoje didesnėje parduotuvėje).
- Užkandžiams – vaivorykštė. Jei norite ant stalo patiekti kažką nestandartinio, išbandykite lėkštę-vaivorykštę. Tai puikus šventinis užkandis, kuris ne tik yra sveikas ir skanus, bet ir atrodo puikiai bei papuošia bet kurį stalą. Galite pasigūglinti „rainbow plate“, jei norite pamatyti daugiau idėjų. Tačiau vienas iš variantų galėtų būti vaisių lėkštė iš 7 spalvų: raudona (braškės, vyšnios), oranžinė (persimonas, citrusai), geltona (bananas, ananasas), žalia (kiviai, vynuogės), mėlyna ir tamsiai mėlyna (šilauogės, mėlynės), violetinė (valgomos šios spalvos gėlės dekorui). Taip pat galite serviruoti ir sūrią tokių užkandžių lėkštę ir ją patiekti su humusu ar kita mėgstama užtepėle.
- Kiaušinių dažymas. Jei ieškote alternatyvų įprastiems kiaušinių dažams, atgaivinkite mūsų prosenelių tradicijas. Kiaušinius puikiai nudažo svogūnų laiškų nuoviras, ąžuolo ar alksnio žievė, taip pat įvairūs kieme randami augalai (pvz., žibutės). Žinoma, spalva dažnai nebus tokia ryški kaip dažant su cheminiais dažais, tačiau tai bus sveikesnis pasirinkimas dažyti tuos kiaušinius, kuriuos planuojate valgyti.
Gražių ir sveikų švenčių!