Kvėpavimo takų stiprinimas, Peršalimas

Peršalimas ir jį lydintis šlapias ar sausas kosulys yra nuolatinis rudens ir žiemos palydovas. Vaikai dažnai suserga pradėję eiti į darželį ar mokyklą, kur virusai lengvai plinta tarp grupės ar klasės draugų. Suaugusieji neretai užsikrečia nuo atžalų ar darbo kolektyve. Ūmią peršalimo fazę keičiantis kosulys – nemalonus nė vaikams, nė suaugusiems. Šiame straipsnyje pasakojame apie tai, kaip palengvinti kosulį bei kaip padėti organizmui greičiau įveikti skirtingus kosulio tipus.

Kokią funkciją atlieka kosulys?

Kosulys yra natūrali organizmo reakcija į svetimkūnius. Kai nuolat dirginami receptoriai trachėjoje ir bronchuose, organizmas nori „išsivalyti“ nuo svetimkūnio ir aktyvuoja nevalingą refleksą – kosulį. Smarkiai susitraukus kvėpavimo takams galima pašalinti skysčius, dulkes, tuo pačiu ir ten patekusius mikrobus, kurių organizmas ir siekia atsikratyti.

Kosulys yra būdingas įvairių peršalimo ligų simptomas. Priklausomai nuo kosulio tipo, jis skirstomas į šlapią ir sausą kosulį. Peršalimo pradžioje dažnai kosima sausai, o jei yra sėkmingai gydomasi, kosulys po truputį lengvėja, drėgnėja. Drėgnas kosulys – tai ženklas, kad iš kvėpavimo takų pasišalina susikaupęs sekretas, svetimkūniai. Įprastai kosulys tęsiasi kiek ilgiau nei aktyvi peršalimo ligos dalis – sloga, gerklės skausmas, pakilusi temperatūra. Medikai įspėja, kad jei kosulys užsitęsia ilgiau nei 2 savaites, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, jog būtų galima išsiaiškinti tikslias tokio kosulio priežastis.

Kosulio tipai

 

Pagal kosulio tipą – sausas ar drėgnas – dažnai nustatomi skirtingi susirgimai: ar tai būtų sezoninis peršalimas, ar kita liga. Virusinei infekcijai būdingas drėgnas kosulys, kuris praeina per kelias dienas ar savaitę. Sausas kosulys gali būti siejamas su peršalimo ligomis (pvz., ligos pradžioje), tačiau taip pat jis gali kilti dėl skrandžio problemų (pavyzdžiui, refliukso) ar būti kitų ligų simptomas, pavyzdžiui, astmos. Sausas kosulys dažniau kamuoja naktimis. Svarbu atsiminti, kad kosulys (kad ir kokio tipo) – nėra liga, tai tik simptomas, signalizuojantis apie ligą.

Pagalba kosintiems

Jau mūsų protėviai žinojo, kad įvairios žolelės ir augalai gali padėti sergant peršalimo ligomis ir varginant kosuliui. Turbūt senelė vaikystėje jums ne kartą virė aviečių lapų arbatos ar drėkindavo miegamąjį garuojančiu spygliuočiu puodu. Šiandien gauti reikiamos pagalbos kvėpavimo takams galima paprasčiau – įsigijus kruopščiai sukurtų fitoterapinių maisto papildų, kurie yra papildyti visais svarbiausiais augaliniais ekstraktais. Jei jūsų šeimą užklupo peršalimo ligos, palengvinti kosulį gali iš šių augalų išgautos medžiagos:

  • Pušų pumpurai. Pumpurai, ūgliai ir spygliai nuo seno naudojami kosuliui lengvinti. Iš jų verdamos arbatos, daromi užpilai, sirupai. Pušų pumpurai pasižymi antiseptiniu, uždegimą mažinančiu poveikiu. Juose yra nemažai vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą.
  • Aguona birulė. Tradiciškai aguonų žiedai plikomi, o gauta arbata geriama kosuliui slopinti. Aguona birulė ramina sudirgusius kvėpavimo takus, lengvina kvėpavimą naktį. Papildai su aguona birule gali būti sirupo ar kapsulių, tablečių formos.
  • Aviečių lapai. Avietės pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, jos slopina skausmą, ramina kvėpavimo takus. Dažnai kosint siūloma gerti aviečių lapų arbatos ar sirupų, tablečių su aviečių lapų ekstraktu.

Drėgnas ar sausas kosulys praeis greičiau, jei pasirinksite specialiai kosuliui lengvinti sukurtus produktus. Galite pasirinkti jums patogesnę papildo formą – sirupą ar kapsules. Daugiau galite rasti čia.

Dalintis