Vienas iš populiariausių naujametinių tikslų yra sulieknėti. Išties žmonių norinčių numesti svorį, padailinti figūrą ar tiesiog sveikiau gyventi yra begalės, tačiau nemaža dalis jų neturi aiškaus plano, kaip tai padaryti, nori greito rezultato, bet nežino, nuo ko pradėti. Tokie pokyčiai reikalauja daug pastangų, o vien galvojimas apie svorio metimą kelia milžinišką galvos skausmą. Dėl to tie, kurie taip ilgai bei užtikrintai metų pradžioje svajojo apie mažesnius svarstyklių rodmenis, savo rezoliucijas palieka tik galvose. Deja siekiant padailinti figūrą nėra jokio kito kelio, kaip tik gyvensenos pokyčiai.
Dažniausia klaida pasiryžusiųjų numesti papildomus kilogramus yra ta, kad jų tikslai yra nerealistiški. Geriausias būdas prisijaukinti sveiką gyvenseną, padedančią sumažinti svorį, yra maži pokyčiai, kurie ilgainiui duoda rezultatą. Ne veltui sakoma, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultato, o likę 80 proc. pastangų duoda tik 20 proc. rezultato. Todėl alindami ir išbandydami vis naujas griežtas dietas įspraudžiate save į rėmus, o galų gale pasiduodate tik dar kartą įsitikinę, kad dieta eilinį kartą nepadėjo, nes visi kilogramai grįžo su kaupu. Vietoje tokių drastiškų sprendimų, priimkite bent po vieną mažą pokytį, kuris laikui bėgant jums padės numesti svorį. Štai keletas sprendimų, kurie ilgainiui padės sumažinti apimtis.
Vartoti daugiau skaidulų
Skaidulinės medžiagos, dar kitaip vadinamos „žarnyno šluota“, turi kelias funkcijas organizme, tačiau jos jau kurį laiką geriausiai žinomos kaip svorį mažinančios medžiagos. Iš tiesų pagrindinė jų užduotis yra padėti judėti maistui per visą žarnyną, sugeriant vandenį ir palengvinant tuštinimąsi. Pasaulio Sveikatos organizacija rekomenduoja suvalgyti nuo 25 iki 35 gramų skaidulų kasdien. Paprastai jas gauname valgydami daug vaisių ir daržovių. Tiesa, skaidulų yra skirtingų rūšių, tad ir jų funkcijos nėra vienodos. Štai netirpios skaidulos kontroliuoja žarnyno rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Tirpios skaidulos turi šiek tiek daugiau funkcijų:
- Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl yra ypač naudingos žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu arba metaboliniu sindromu.
- Užlaiko maistines medžiagas skrandyje taip suteikdamos ilgai trunkantį sotumo jausmą.
- Mažina su maistu gaunamą cholesterolio kiekį.
Taigi suvalgyto maisto kiekį gali padėti mažinti prieš maistą vartojamos skaidulinės medžiagos. Geriausiai žinoma – gliukomananas (konjako mananas). Šios natūralios skaidulos, geriamos su vandeniu ar kitais skysčiais, suformuoja klampų gelį, dėl kurio užtenka mažesnio maisto kiekio, kad būtų pasiektas sotumo jausmas. Balkšvųjų gysločių sėklų luobelės, nuo seno žinomos skaidulos, taip pat suformuoja klampų gelį bei padeda palaikyti virškinimo trakto veiklą. Tad jeigu reikėtų pasirinkti nuo ko pradėti metant svorį, atsakymas paprastas – daugiau tirpių skaidulų kasdien!
Kiti veiksmingi būdai mažinti svorį
Sportas. Su sportu viskas labai paprasta – kuo daugiau užsiimame fiziniu aktyvumu, tuo labiau dega papildomai suvartotos kalorijos. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja vadovautis Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro paruošta fizinio aktyvumo piramide. Pagal šia schema matyti, kad daugiausiai laiko judėjimui galima skirti atliekant paprastus namų ruošos darbus, po kurių seka mėgstamas hobis ir tik vėliau kitos jėgos treniruotės. Mažiausiai laiko praleisti rekomenduojama prie kompiuterio ar kitų ekranų sėdint. Tad bent pusvalandį savo dienos verta skirti sportui kasdien ne vien dėl to, kad tokiu atvejų sudegs daugiau kalorijų, bet ir dėl geresnės bendros savijautos.
Gerkite daugiau vandens! Kartais toks paprastas dalykas kaip vandens gėrimas per dieną gali išspręsti daug problemų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vandens gėrimas gali pagreitinti medžiagų apykaitą iki 25 proc. ir šis poveikis trunka valandą po jo išgėrimo. Tai reiškia, kad jei išgersite kelis puodelius vandens kas valandą, visą dieną išlaikysite maksimalią medžiagų apykaitą. Per parą organizmas turėtų gauti apie 2 litrus vandens. Žinoma, kiekvieno atvejis yra individualus ir vandens poreikis gali skirtis. Norint tiksliai apskaičiuoti šį poreikį užtenka žinoti tik savo kūno svorį: 1 kg kūno svorio reikia apie 30 ml vandens. Apskaičiuota, kad nuolatos geriant pakankamai skysčių per metus galima numesti iki 2 kg.
Pavalgyti sočius pusryčius. Nemaža dalis tyrimų rodo, kad pusryčiai padeda numesti svorio. Net 75 proc. žmonių, kurie numeta daugiau nei 13 kg per metus antsvorio, renkasi valgyti sočius pusryčius kiekvieną dieną. Pirmoje dienos pusėje rinkitės valgyti angliavandenius, turinčius daugiau skaidulų, kurios padės išlaikyti sotumo jausmą ilgiau. Tam puikiai tinka košės, vaisiai, uogos bei pilno grūdo duona.
Ar jums tikrai reikia mesti svorį?
Žmogus laikomas normalaus sudėjimo, kai jo KMI (kūno masės indeksas) yra nuo 18,5 – 24,9. Kūno masės indeksas – tai kūno svorio ir ūgio santykis. Jis apskaičiuojamas svorį kilogramais dalijant iš kvadratu pakelto ūgio metrais. Jeigu šis skaičius ženkliai mažesnis arba didesnis, verta sunerimti. Esant didesniam KMI nei norma, gresia nutukimas ir su juo kartu keliaujančios ligos. Kitą vertus, per mažas KMI taip pat gali signalizuoti mitybos surikimų riziką. Dar vienas būdas, leidžiantis lengviau nuspręsti, ar jums reikalingas kalorijų deficitas, yra ne svarstyklių rodmenys, o liemens ir klubo santykis. Jeigu išmatavus liemens ir klubų apimtis centimetrais, jų santykis vyrams viršija 0,96 – tai rodo vidutinį ar net stiprų pavojų sveikatai. Moterų atveju šis skaičius gali būti 0,81. Tad prieš užsibrėžiant svorio metimo tikslus, svarbu turėti omenyje, kad reikia įsivertinti individualius kūno poreikius.
O kartais numesti kilogramai taip ir neatneša džiaugsmo. Dėl šios priežasties šiais metais fokusuokitės ne į krentančius kilogramus, o į gera savijautą bei stiprų imunitetą – tai įgyvendinti jums padės Lotos Pharma aukščiausios kokybės produktai.