Uncategorized @lt

Kepenys yra pagrindinis toksinus valantis organas ir, iš tiesų, tai yra vienas daugiausiai ir sunkiausiai organizme dirbančių organų.

Jos nenutrūkstamai detoksikuoja mūsų kraują, skaido hormonus, gamina tulžį, kaupia ir organizmui tiekia būtinus vitaminus, mineralus ir geležį. Kai kepenų funkcija sutrinka – organizmas negali tinkamai suvirškinti maisto, ypatingai riebalų.

Kasdienėje veikloje gauname labai daug įvairių toksinų iš aplinkos namuose ir darbo vietoje – cheminių valymo priemonių, dūmų ir užteršto oro, sintetinių gaminių, iš maisto produktų – alkoholio ir riebaus bei daug cukraus turinčio maisto. Kepenims labai kenkia gausus vaistų vartojimas, infekcijos ir virusai.

Organizmo sveikatai labai svarbu, kad kepenų funkcija veiktų tinkamai. Šį darbą gali sutrikdyti ne tik sunkios kepenų ligos (cirozė, hepatitas, vėžys), bet taip pat nutukimas ir alkoholizmas. Neatsisakant žalingų įpročių kepenyse gali pradėti kauptis kenksmingos medžiagos, o apie tai dažniausiai rodo kartus skonis burnoje, nuovargis, skausmas pilvo srityje, apetito stoka, odos jautrumas, gelta ir kt.

Kepenys ir kaip jas detoksikuoti

Tiems, kurie bijo drastiškų kepenų detoksikacijos priemonių rekomenduojami kasdieniai įpročiai kepenų sveikatai palaikyti. Štai keletas esminių patarimų, kurie itin naudingi kepenims:

  • Būkite fiziškai aktyvūs.
  • Mažinkite suvartojamo alkoholio kiekį arba visiškai jo atsisakykite.
  • Kontroliuokite savo svorį.
  • Valgykite sveikuosius riebalus.
  • Gerkite pakankamai vandens.
  • Stenkitės vartoti kuo mažiau vaistų nuo skausmo.
  • Valgykite kuo daugiau žalių daržovių. 

    Koks maistas naudingiausias kepenims?

    Produktų įvairovė ir vaisių bei daržovių gausa – efektyviausias būdas išsaugoti natūralų organizmo valymo mechanizmą. Sveikas gyvenimo būdas taip pat suteiks papildomos naudos kepenims: rūkymo atsisakymas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, kova su stresu, geras miegas.

    Kepenims svarbus cholinas, sudėtinė lecitino dalis. Cholinas gerina atmintį, stabdo plaukų slinkimą, saugo kepenis nuo suriebėjimo, dalyvauja mediatoriaus acetilcholino sintezėje (perduoda nervinius impulsus ląstelėje). Cholino gausu sojos pupelėse, salotose, špinatuose, žemės riešutuose, vynuogių sultyse, bulvėse, apelsinuose.

Kepenų ir tulžies pūslės ligas gydo tikrieji margainiai (juose yra 1,5–3 proc. silimarino, kuris gerina kepenų darbą). Vaistažolę galima vartoti ilgai – kepenų ligų profilaktikai, taip pat persirgus hepatitu, esant kepenų cirozei (ypač alkoholinei).

Kiaulpienių arbata (pavasarį bent 1 mėnesį valgykite kiaulpienių salotas) taip pat tinka kepenų ligoms gydyti. Valgykite artišokų, gerkite širdažolių, kukurūzų purkų arbatų (visa, kas yra geltonos spalvos ir kartu).

Dalintis