Virškinimo sistema

Virškinimo trakas – puikiai suderinta sistema, kuri turėtų funkcionuoti be priekaištų. Tinkamai dirbdamas, virškinimo traktas apdoroja mūsų suvartojamą maistą, padėdamas įsisavinti naudingas medžiagas, o žalingas ir nesuvirškintas – pašalina. Kai šioje sistemoje atsiranda nesklandumų, virškinimas sutrinka, o tuo pačiu – ir bendra mūsų sveikata. Kas tai lemia ir kaip to išvengti, o virškinimui sutrikus – kaip greičiau jį atstatyti?

Sutriko virškinimas: kokios to priežastys?

Virškinimas gali sutrikti dėl įvairių skrandžio ir žarnyno ligų, virusinių infekcijų, laktozės netoleravimo. Ligas, žinoma, reikia gydyti su mediko priežiūra.

Tačiau didelę dalį virškinimo sutrikimų lemia ir mūsų pačių kasdieniai pasirinkimai, veiksmai, įpročiai. Virškinimas neretai sutrinka dėl apsinuodijimo, ypač alkoholiu, rūkalais. Taip pat virškinimas sutrinka dėl netinkamų mitybos įpročių – kai persivalgoma, valgoma nereguliariai, racione yra daug aštraus, rūkyto, konservuoto, aštraus, greitai paruošiamo maisto, mažai skaidulų turinčio maisto. Virškinimo veiklą gali sutrikdyti ir vaistų vartojimas, didelis stresas ir per greitas gyvenimo tempas. Virškinimas gali pablogėti ir esant per dideliam arba per mažam fiziniam aktyvumui, dėl sėdimo darbo.

Turbūt daugelis esame pastebėję, kad virškinimas sutrinka kelionėse. Tai vėlgi lemia tiek stresas dėl pakeistos aplinkos, tiek kelionėse neretai vartojamas netinkamas maistas: taupant laiką valgoma daug miltinių produktų, užkandžiaujama. Be to, kelionėse susigundoma ragauti ir įvairių mūsų skrandžiams nepažįstamų patiekalų. Natūraliai medžiagų apykaita mažėja vyresniame amžiuje. Virškinimas neretai sutrinka ir nėščiosioms. Sutrikus virškinimui, gali būti juntami skirtingi simptomai: skausmas, rėmens graužimas, pykinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, kraujavimas iš virškinamojo trakto. Gali pūsti pilvą, pablogėti apetitas, atsirasti rijimo sutrikimų.

Greita pagalba sau sutrikus virškinimui

Pajutus virškinimo sutrikimo simptomus, bendra savijauta pablogėja, ir nusiteikiame, kad bent viena diena bus sugadinta. Pagerinti virškinimą norisi kuo greičiau, o kaip tai padaryti, nevartojant vaistų, kurie ir patys turi šalutinių poveikių?

Natūralios priemonės, bene efektyviausiai ir greičiausiai padedančios sutrikus virškinimui, yra pipirmėtės, kmynų, ramunėlių, kiečių, imbiero arbatos. Jos mažina skrandžio skausmus, spazmus, pagerina žarnyno judesius ir tarsi „užveda“ šią sistemą iš naujo. Skrandžio rūgštingumą, uždegimus arba spazmus sumažina ramunėlių žiedų, pipirmėčių lapų ir saldymedžių šaknų mišinys. Kalendrų vaisių, šaltekšnių žievės, senos lapų ir kraujažolių žolės mišinys padės esant trumpalaikiam vidurių užkietėjimui. Viduriuojant arba užkietėjus viduriams reikia gerti kuo daugiau skysčių, valgyti lengvai virškinamą maistą. Ramunėlių, kiečių, imbiero arbatos padės esant skrandžio skausmams.

O norint turėti sveiką virškinimo traktą ir džiaugtis gera savijauta kuo ilgiau, reikia kritiškai įvertinti savo gyvenimo būdą ir prireikus padaryti jo pokyčių.

Būtina subalansuoti savo mitybą, valgyti reguliariai, saikingai. Racione turi būti daug daržovių ir vaisių, taip pat daug skaidulų turinčių avižų, žirnelių, pupelių, riešutų, sėlenų. Reikėtų atsisakyti nuodijančių produktų, kaip alkoholis ir tabakas, taip pat per aštraus, per karšto maisto. Maistą gardinti galima virškinimą gerinančiu imbieru, kmynais, pipirmėte. Jogurtas ir kefyras ar rūgpienis aprūpins žarnyną gerosiomis bakterijomis.

Taip pat reikia reguliariai mankštintis, kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis. Vaistus vartoti reikėtų tik esant tokiai būtinybei. Virškinimą gerina ir gerą virškinamojo trakto būklę užtikrina ir natūralios sudėties preparatai, neturintys vaistams būdingų šalutinių poveikių.

Dalintis