Kepenų sveikata

Kepenys – vienas iš svarbiausių mūsų organų. Joms tinkamai nefunkcionuojant, tuoj pat suprastėja visa žmogaus sveikata. Vis dėlto net 85 proc. žmonių kepenys yra vienaip ar kitaip pažeistos, o 70 proc. suaugusiųjų kepenų funkcija yra sutrikusi. Kaip suprasti, kad kepenims yra kilusi grėsmė, ir kokių žingsnių galime imtis, kad joms padėtume?

Kuo svarbios kepenys?

Kepenys yra didžiausias vidaus organas. Tai stambiausia virškinimo liauka, gaminanti tulžį, vykdanti įvairius metabolinius ir detoksikacinius procesus, atliekanti kraujo telkinio funkciją.

Kepenų funkcijos yra labai reikšmingos bendrai sveikatos būklei. Jos padeda pasisavinti naudingas maistines medžiagas ir tarsi filtras saugo organizmą nuo įvairių į jį kasdien patenkančių kenksmingų medžiagų. Jeigu kepenys nefunkcionuoja tinkamai, kiti organai apserga labai greitai.

Sunkiai dirbančios kepenys turi ir didelių iššūkių atlaikant tenkančias apkrovas, juo labiau, jeigu žmogus nėra linkęs sveikai gyventi. Kepenų ligos yra labai įvairios, jos gali būti ir paveldėtos, ir įgytos. Didžiausias rūpestis yra kuo anksčiau pastebėti, jog kepenys apsirgo.

Simptomai, rodantys, kad kepenys pažeistos

Svarbu žinoti, jog jeigu nejaučiate skausmo kepenų srityje, tai nebūtinai reiškia, jog jomis nereikia rūpintis – skausmas nėra kepenų pažeidimo simptomas. Kepenys neturi skausmo receptorių. Tai viena iš priežasčių, dėl ko kepenų ligos dažnai pastebimos vėlai arba tik išsivysčius komplikacijoms. Kai skauda dešinį šoną, tai gali būti požymis, jog jau išsivystė su kepenimis susijęs tulžies pūslės ar kito organo uždegimas.

Taigi apsirgus kepenims dažnas žmogus nejaučia beveik nieko, į ką atkreiptų dėmesį. Gali būti juntamas nedidelis silpnumas, sumažėti apetitas, šiek tiek pykinti. Paprastai žmonės tokius simptomus laiko trumpalaikiais nežymiais sveikatos sutrikimais ir jiems didesnės reikšmės neteikia.

Kepenų ligoms progresuojant, atsiranda ryškesnių, lengviau atpažįstamų simptomų: gali pagelsti oda, gleivinės, akių obuoliai, skaudėti pilvą, padidėti jo apimtis, sutrikti virškinimas, gali niežėti kūną, sutrikti miegas, parausti delnai ir padai, dėl sumažėjusio kraujo krešumo imti kraujuoti dantenos arba bėgti kraujas iš nosies, skaudėti sąnarius, patamsėti šlapimas, pašviesėti išmatos. Šie požymiai yra skirtingų kepenų ligų simptomai, kuriuos pastebėjus būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip pagerinti kepenų būklę?

Taigi, laiku pasirūpinti kepenimis yra labai svarbu. Gera žinia ta, kad kepenys yra vienintelis organas, galintis regeneruotis, tad jeigu jos jau ir yra pažeistos, tinkamai prižiūrėdami savo sveikatą galime pagerinti jų būklę. Ir, žinoma, galime  išlaikyti jas sveikas, jeigu jos dar nepažeistos. Kaip tai padaryti?

Reikia sveikai, kokybiškai, saikingai maitintis. Maiste neturi būti nitratų, konservantų, dažiklių, hormonų ir kitų priedų ar teršalų. Mityboje neturi trūkti baltymų ir vitaminų. Reikėtų atsisakyti per daug riebaus ir daug cholesterolio turinčio maisto, alkoholio, rūkymo ir visko, kas nuodija organizmą. Apskritai reikia stengtis palaikyti gerą virškinimą. Žala kepenims – dažnas medikamentų šalutinis poveikis, tad juos vartoti reikėtų tik esant tokiai būtinybei.

Reikėtų stengtis praleisti kiek įmanoma daugiau laiko gryname, švariame ore, nes išmetamosios dujos, ore esantys sunkieji metalai ir kiti teršalai taip pat kenkia kepenims.

Reikia saugotis infekcijų, stiprinti imuninę sistemą, o vykstant į užsienio šalis – skiepytis pagal visas oficialias rekomendacijas.

Kepenų būklei pagerinti galima vartoti natūralius preparatus, neturinčius šalutinių poveikių. Šie preparatai valo kepenis, stiprina jas ir saugo nuo žalingo poveikio, stabdo uždegimą, gerina kepenų funkciją, skatina regeneraciją, tulžies sekreciją ir tėkmę. Jeigu norite sužinoti apie šiuos preparatus daugiau spauskite čia.

Dalintis